Хроника

Данијел Сервер: Начелни споразум о успостављању авио-линије између Београда и Приштине нада за обнову дијалога

Штампа
уторак, 21. јануар 2020.

 Вашингтон -- Данијел Сервер сматра да начелни споразум о успостављању авио-линије између Београда и Приштине представља наду за обнову дијалога.

Професор вашингтонског универзитета "Џон Хопкинс" напомиње и да ће од увођења ваздушне линије највећу корист имати грађани.

Сервер, који је стручњак за Балкан, каже за Глас Америке да тај "нови имплус" треба да надјача актуелне политичке околности на КиМ и оцењује да ће се Београд и Приштина вратити за преговарачки сто када буде изабрана влада у Приштини.

"А тада ће већ искрснути нови проблем – предизборни период и кампања у Србији. То би све могло да успори скорији значајнији напредак у разговорима две стране. Такође, дијалог је процес који се одвија уз посредовање Европе, у који се повремено укључују Американци. Нисам сигуран да ли ће таква интеракција увек давати најбоље резултате", каже Сервер.

Он оцењује и да би начелни споразум о успостављању авио-линије прилично олакшао путовања, али упозорава да тек треба видети како ће он бити примењен. "Ако се удубимо, можемо закључити да је договор постигнут уз искључиво америчко посредовање. И то без Европљана, уз консултацију са НАТО, делује да није било неког вида учешћа Европске уније, или пак усаглашеног деловања Америке и ЕУ", наводи Сервер.

Сервер сматра и да је већ неко време очигледна несагласност специјалног изасланика САД за дијалог Београда и Приштине Ричарда Гренела, који је присуствовао потписивању писма о намерама за обнову авио-линије, са представницима европских учесника процеса.

"И сваки резултат постигнут без њиховог мешања по њега ће бити веома добар. Јер, европска струја заступа много чвршће ставове у водјењу политике према Балкану", примећује Сервер.

Сервер каже и да ЕУ губи утицај у разговорима две стране што види као последицу слабљења њеног утицаја на Балкану у ширем смислу а што се, како наводи, показало и кроз значајну улогу САД у постизању договора Грчке и Северне Македоније о промени имена.

С друге стране, напомиње, Европа је изразито значајна у том процесу, јер, како каже, није сигуран да су Американци вољни и способни да га самостално спроведу.

Наглашава да је политичка воља остала кључни фактор за постизање свеобухватног правно-обавезујућег споразума о нормализацији односа Београда и Приштине.

Сервер тврди да договор који би две стране постигле у себи не садржи никакве показатеље који би указивали да се Београд сагласио са косовском независношћу.

"То је документ који би народима две земље отворио пут ка бољем животу, лакшем кретању и можда већем медјусобном разумевању. Али све је то питање постојања политичке воље", закључује Сервер.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]