четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данијел Хамилтон: Трамп би волео да постигне један међународни споразум током свог мандата, споразум Косова и Србије једна таква могућност
Хроника

Данијел Хамилтон: Трамп би волео да постигне један међународни споразум током свог мандата, споразум Косова и Србије једна таква могућност

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 22. октобар 2019.

 Београд -- Постављање Гренела за представника Беле куће за да дијалог Београда и Приштине, одраз је Трампове политике да тражи људе од поверења, оцењује Хамилтон.

Међутим његово именовање је унело пометњу у америчка дипломатска настојања, оценио је експерт за Европу на Универзитету Џонс Хопкинс Данијел Хамилтон.

"Председник Доналд Трамп би волео да постигне један међународни споразум током свог мандата. Идеја о постизању трајног решења између Косова и Србије представља једну такву могућност. Међутим, већ је прошло скоро годину дана без већег успеха на том плану”, рекао је јуче Хамилтон за Глас Америке.

Према његовим речима, Гренел је очигледно његов лични пријатељ и истомишљеник када је реч о многим питањиама, али наглашава да је раније поменута председникова тенденција искомпликовала и мисију специјалног изасланика Стејт департмента за Западни Балкан Метјуа Палмера.

"Палмер, који је искусни дипломата када се ради о Балкану, изнад себе има и Филипа Рикера, вршиоца дужности помоћника секретара за европске и евроазијске послове. С обзиром да је Рикер надређен Палмеру, многе земље из тог региона настоје да успоставе везу са њим, притом занемарујући Палмера. Због тога је била донета интерна одлука да Палмер добије титулу специјалног изасланика", објаснио је Хамилтон.

Како је додао, сада се појавио и Ричард Гренел, додатни дипломатски канал, који заобилази Палмера водећи директно до Беле куће.

"Гренел притом и даље обавља дужност америчког амбасадора у Немачкој, која води главну реч у Бриселу и такодје се оштро противи идеји, да Србија и Косово могу да размене територију као један од услова за постизање трајног договора. Не верујем да ће Гренел придобити подршку у томе од Европске уније у целини", оценио је Хамилтон.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер