четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данијел Цвјетићанин: Србија је сада у највећој економској кризи
Хроника

Данијел Цвјетићанин: Србија је сада у највећој економској кризи

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 13. мај 2011.

Шеф делегације Европске уније у Србији Венсен Дежер оценио је да је Србија у последњем тренутку избегла грчки сценарио, односно - банкрот. Он је објаснио да је наша земља на време предузела превентивне мере и затражила помоћ Међународног монетарног фонда. Међутим, економиста др Данијел Цвјетићанин се не слаже са овом оценом и истиче да је Србија ушла у дужничку кризу, а Дежерову изјаву оцењује као извесну подршку нашим политичарима.

Да ли је и колико тешка економска криза у Грчкој упоредива са ситуацијом у Србији?

- Поређење тешке економске кризе у Грчкој са нашом земљом је крајње нелогично, да не кажем неумесно.

Прво Грчка је чланица Европске уније и оно што је још важније чланица еврозоне. Свака криза у овој земљи директно погађа евро као валуту, дакле све чланице еврозоне.

Ми нисмо чланица ЕУ, нити смо део система еврозоне, што значи да се поређења не могу правити.

Колико би чланице ЕУ биле узнемирене евентуалним банкротом Србије?

- Грчка криза је веома уплашила све чланице еврозоне, што је разумљиво јер им је угрожена валута. Нисмо део европске породице, више дођемо као европска Боливија или Колумбија. Више скоро немамо ни шта да распродајемо.

Видите Европљани засад Грцима прете да ће им узети острва за дугове, а нама су већ узели све фабрике и природне ресурсе.

Ипак Дежер тврди да је Србија предузела превентивне и једине праве мере да спречи банкрот?

- Наши политичари су предузели све мере да Србија уђе у дужничку кризу (према подацима Министарства финансија јавни дуг Србије на крају марта је био 12,7 милијарди евра. Ако се јавном дугу додају дуговања привреде онда је цифра веома забрињавајућа - укупан дуг је чак 23,8 милијарди евра прим.аут.).

Дежер покушава да да подршку нашим политичарима и да сви онда мислимо како смо током светске кризе одлично прошли, а на жалост нисмо.

Па видите како данас живимо, плате су једва 350 до 360 евра, много радника уопште не прима плату, милион грађана је незапослено, пензионери једва преживљавају. И како смо то ми онда добро прегурали кризу, па ми смо управо сада у највећој кризи.

Дознаке наших људи из дијаспоре помажу нашим грађанима да се изборе са немаштином?

- Тачно тако. Према проценама наши грађани из дијаспоре годишње у нашу земљу пошаљу око 4,2 милијарде евра. То је непроцењива помоћ, која је спасла наш народ у време санкција и такође и данас када је криза у нашој земљи велика а све због катастрофалне економске политике коју води наш државни врх.

Дознаке наших људи су драгоцене, а ни продаја два Телекома годишње не би надоместила ову помоћ. Или у тој мери морали бисмо се додатно задужити. Политика задуживања је оно што наши политичари најбоље раде.

Шта ће се дешавати са вредношћу домаће валуте. Евро вреди 99,16 динара, колико ће то потрајати?

- Курс је крајње нереалан, али сматрам да ће се овако висока вредност динара задржати јер је Народна банка Србије под притиском веома задужених грађана, који би у случају веће осцилације курса још теже враћали кредите. Затим овакав курс одговара увозничком лобију, али и евроатлантских земљама које могу лакше да пласирају своје производе на наше тржиште.

Према подацима Народне банке Србије највише новца од дознака у нашу земљу долази из Немачке, Швајцарске, САД, Француске, Аустрије.?

- Наши људи ма колико далеко да су од родне груде не заборављају своје рођаке у отаџбини, па се тако дознаке претварају у "редовни ванредни приход". Ова помоћ у многоме побољшава стандард наших грађана.

(Вести)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер