Početna strana > Hronika > Danica Popović: Srbija ne može da izbegne ekonomsku krizu izazvanu koronavirusom, privredni rast moguć samo uz promenu političkog sistema u kojem jedan čovek odlučuje o svemu
Hronika

Danica Popović: Srbija ne može da izbegne ekonomsku krizu izazvanu koronavirusom, privredni rast moguć samo uz promenu političkog sistema u kojem jedan čovek odlučuje o svemu

PDF Štampa El. pošta
utorak, 07. jul 2020.

 Profesorka Ekonomskog fakulteta Danica Popović izjavila je za N1 da Srbija ne može da izbegne ekonomsku krizu koju je izazvala epidemija koronavirusa, ali da je za snažan privredni rast posle te krize neophodna promena trenutnog političkog sistema u kojem jedan čovek odlučuje o svemu.

Popović je podsetila da se tokom epidemije koronavirusa nije desila "V kriva" - da se u ekonomsku krizu brzo uđe, ali da se iz nje btzo i izađe - već da više ima oblik slova "W", zbog čega će svima u svet, a ne samo Srbiji, biti veoma teško.

"Ne treba da očekujemo da će nama biti super. Bolje je da razmišljamo o tome kako da preživimo na niskom nivou, pa kad dođe vreme za rast, da taj rast bude brz kakav treba da bude", rekla je Popović, ali je istakla da to nije moguće u trenutnom političkom sistemu gde jedan čovek odlučuje o svemu.

Podsetila je da su baltičke zemlje usled svetske ekonomske krize 2008. godine imale sedam puta veći pad BDP-a od Srbije, ali da su se jako brzo oporavile, dok ovde nije bilo značajnijeg privrednog rasta.

"Nama je najveći problem što nema privrednog rasa, jedna osoba o svemu odlučuje (...) ne postoji sistem koji podržava rast, ne postoji sistem koji omogućava ljudima da samostalno donose odluke, i snose posledice za svoje odluke. Jedino na šta se treba koncetrisati je privredni rast koji je moguć, i koji su svi ostvarili, ali samo uz izmenu političkog sistema", istakla je profesorka Ekonomskog fakulteta.

Govoreći o merama koje je dosad preduzela Vlada Srbije, rekla je da su isplata minimalca i moratorijum na otplatu kredita nešto što su sve zemlje preduzele, dok isplata jednokratne pomoći punoletnim građanima, u iznosu od 100 evra, prema njenim rečima, nije imala nikakvog ekonomskog efekta.

Popović je rekla i da će država morati dalje da se zadužuje kako bi se borila sa krizom, i podsetila na to da je MMF povoljno nudio novac Srbiji, ali da je predsednik Aleksandar Vučić to odbio tvrdeći da nam ta sredstva nisu potrebna.

"Pitajte ga kako ćemo sad, kad nemamo novca ni za minimalnu pomoć više", poručila je Popović.

Ocenila je i da Srbija "ima sreće" što je nisko razvijena zemlja, i ima malu privrednu kativnost, pa "nema šta i da padne". Istakla je i da će najviše stradati sektor usluga, tek onda industrija, a najmanje poljoprivreda.

(N1)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner