среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Даница Поповић: Предстојећа посета Ангеле Меркел је у вези Косова, Вучић на неки начин мора да им га преда; Грађани Србије зарађују ужасно мало, а просечну плату добија јако мали број људи
Хроника

Даница Поповић: Предстојећа посета Ангеле Меркел је у вези Косова, Вучић на неки начин мора да им га преда; Грађани Србије зарађују ужасно мало, а просечну плату добија јако мали број људи

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 12. септембар 2021.

 Професорка Економског факултета Даница Поповић изјавила је у Новом дану да је у условима у којима грађани примају јако мале плате тешко причати о екологији и политичким темама, и истакла да су грађани Србије због тога "преплашени". Како би се повећала примања, она објашњава да је потребно да повећамо продуктивност, односно да је потребно отварање нових фирми, "које су веома продуктивне". На тај начин су, према њеним речима, многе земље у ЕУ, међу којима су Словачка и Ирска, подигле стандард својих грађана.

„Нико од нас не жели будућност у којој ће једна фирма да зарађује, у којој ће Вучић да остане на власти, једна партија да влада и да нам кажу да је ГДП порастао за пет одсто. Брига нас за то. Ми хоћемо нове послове, да се земља отвара, да долазе они странци којима је интерес да дођу, софтвераши, неке напредне технологије, а не да ми доводиш неке димове, неке сумпор-диоксиде, и да истовремено правиш земљу где правиш Београд на води где ће живети елита, а 150 километара одатле правиш Јадар“, истакла је Поповић.

Према њеним речима, грађани Србије су преплашени, зарађују „ужасно мало“, а просечну плату добија јако мали број људи.

„Људи добијају по 20 или 30 хиљада динара. У тим условима ти не размишљаш више о великим стварима и како ћеш да живиш“, истиче она и додаје да је грађанима потребно покретање, активизам и да их неко подсети да је потребно боље да живе.

„Можда тада људи неће изаћи на улице али ће имати ту мисао у глави, а то је циљ. Није циљ да сви изађемо на улице. Никада нико није добио изборе зато што су људи изашли на улице, већ зато што су гласали када је било гласање. Па хајде да размислимо о томе. Ова цела прича је политичка, нека они причају шта год хоће. Политика јесте да се промени амбијент, да имамо законе, неке регуларности, што сваки човек хоће. И то су политичке теме“, наводи она.

Говорећи о унапређењу изборних услова, она је рекла да на овакав начин на који се воде преговори између власти и опозиције „не може ништа да се заврши“.

Разговори власти и опозиције делују као узалудна прича

„Резултата нема. Па ако нема, онда (дијалог) треба прекидати. Ово је погрешан смер, ми морамо кренути на неки нови начин. Мени заиста делује као узалудна прича, то је било и на прошлим изборима, који су на крају завршени бојкотом“, подсећа Поповић.

Сматра да је предстојећа посета Ангеле Меркел у вези Косова, као и да Вучић „на неки начин мора да им га преда“.

„Не знам у којој форми, али никада не бих желела да будем опозиција, и да једног дана поред мог имена стоји ‘он је предао Косово’. Мени се чини да је у интересу опозиције да Вучић одради тај грозни посао и да се они уопште не појављују на изборима. То је једини рационалан разлог зашто наши политичари једноставно ескивирају све теме, нигде их нема и потпуно су постали непрепознатљиви. Мариника једина каже нешто, као да немамо ниједног другог политичара у нашој земљи“, напоменула је Поповић.

Коментаришући нове инвестиције, она је подвукла да је потребни решити правни оквир у том пољу, како инвеститори не би имали никаквих проблема уколико се одлуче да инвестирају у нашу земљу.

„Да би имао продуктивност, и да би дошли инвеститори, закони морају да буду потпуно решени. Да никаквог проблема тај инвеститор нема када дође, уколико се нешто деси. И то све може да буде решено у разумном року“, казала је професорка Економског факултета.

Она је појаснила да би се поштовањем закона избегле везе између инвеститотра и врха државе, јер они не би имали интереса са састајање са њима, већ би се сви неспоразуми решавали на суду, док сада, такви поступци трају дуги низ година.

„Ти овде не можеш ништа да наплатиш јер је једина коме можеш да продаш – држава. А та држава после неће да ти да паре, да ти плати, и ти када све те проблеме имаш, што би ти долазио у Србију? Боље ти је у Бугарској или Албанији… Овде нема закона, нема правосуђа. Овде имаш једног господара који ће да ти одреди како ће ствари да изгледају и зато инвеститори не долазе“, казала је Поповић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер