субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дане Малешевић: Бошњачки ђаци у РС могу изучавати само бошњачки а не босански језик
Хроника

Дане Малешевић: Бошњачки ђаци у РС могу изучавати само бошњачки а не босански језик

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 31. јул 2015.

Министар просвјете и културе Републике Српске (РС) Дане Малешевић најавио је данас да ће се ускоро састати с родитељима бошњачке дјеце из Врбањаца код Котор Вароши, али и даље тврди да ђаци бошњачке националности у РС могу изучавати само бошњачки, а не босански језик.

Малешевић наводи да је његова жеља да бошњачка дјеца од септембра, када почиње нова школска година, иду на наставу у школу у Врбањицима са својим вршњацима српске националности.

-Ја ћу ових дана разговарати с родитељима из Врбањаца. Надам се да ћемо тај проблем ријешити, имамо још мјесец дана. Видјет ћемо како ћемо се усагласити када је та тема у питању. Сви морамо направити одређене уступке и доћи до неког консензуса – устврдио је Малешевић.

Каже да се о овом проблему разговарало и на министарској конференцији те да изучавање националне групе предмета није проблем само у РС-у.

Наводи да су исти такви проблеми присутни и код српске дјеце у Федерацији БиХ те да се национална група предмета изучава само у Грахову и Дрвару, а да у другим срединама један наставник држи наставу и на босанском и српском језику, као што је у Босанском Петровцу, што није национална група предмета и по том систему би се она могла увести и у РС.

-Ако то хоће Бошњаци, ја ћу им то сутра урадити и у Врбањцима. И на тај начин им увести националну групу предмета, али они траже нешто друго – тврди Малешевић.

Сматра да се проблем изучавања националне групе предмета треба ријешити једнако у цијелој БиХ.

У РС се, каже, национална група предмета примјењује у 20 школа, а у ФБиХ само у 12.

Министар просвјете и културе РС-а и даље понавља да у Уставу РС-а стоји да се у том ентитету користи језик српског, хрватског и бошњачког народа, па се по „правилима творбе" језик бошњачког народа зове бошњачким.

-Бошњаци то не прихватају. Они хоће босански језик. Свако може свој језик да назива како хоће, али не може натјерати друге да тај језик зову истим именом, јер би имали проблем и с Словенцима...и другима, устврдио је Малешевић.

Бошњачка дјеца из Врбањаца прошле школске године су ишла на инструктивну наставу, јер им у тамошњој школи није омогућено да изучавају националну групу предмета, али је и од септембра поново упитно њихово даљње школовање, уколико не буду имали националну групу предмета.

(Фена) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер