среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данашњој седници Владе Србије присуствовала регионална директорка Светске банке, Вучић је упознао са програмом владе
Хроника

Данашњој седници Владе Србије присуствовала регионална директорка Светске банке, Вучић је упознао са програмом владе

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 12. септембар 2016.

 Влада Србије одлучила је данас да се формирају четири тима и то тим задужен за повезивање Србије са Европом и светом, за стварање економских прилика, за пружање бољих услуга, као и за заштиту људских права и безбедност.

Како је саопштено, на седници владе је одлучено да ће се тимови фокусирати на остваривање приоритетних циљева владе, а ускоро ће бити одређена и кадровска решења за сваки тим, као и план и оквир резултата.

Седници је присуствовала регионална директорка Светске банке за Југоисточну Европу Елен Голдстин, а премијер Србије Александар Вучић упознао је са програмом владе и указао на значај сарадње са Светском банком.

Премијер јој је посебно захвалио на подршци коју је пружила Светска банка као и она лично, а Елен Голдстин захвалила је премијеру и члановима владе на могућности сарадње и похвалила досадашњи успех који су премијер Вучић и влада постигли.

"Од визије до резултата у Србији"

На тематској седници Владе Србије, којој је присуствовала регионална директорка Светске банке за Југоисточну Европу Елен Голдстин, данас је одржана презентација "Од визије до резултата у Србији", а премијер Александар Вучић нагласио значај сарадње са том финансијском институцијом.

Како је саопштено из Немањине 11, премијер Вучић је упознао Голдстин и са програмом владе коју је представио у експозеу и посебно јој се захвалио на подршци коју је пружила Светска банка као и она лично.

Голдстин је, са друге стране, захвалила је премијеру и члановима владе на могућности сарадње и похвалила досадашњи успех који су Вучић и влада постигли.

БЕОГРАД - Премијер Александар Вучић изјавио је данас да је дуално образовање за будућност Србије најважнија тема, и додао да је са Светском банком договорено да се број програма за дуално образовање са 14 подигне на 70.

Вучић је указао да у програмима дуалног образовања углавном сарађују стране фирме, а да домаће ретко сагледавају своје потребе и праве планове за наредних 5, 10, 20 година.

 

"И даље имамо краткорочно и, у најбољем случају, средњорочцно сагледавање планова", укључујући и птребе за кадровима одређених профила и способности, рекао је Вучић на стручном скупу "Млади и незапосленост - како успоставити снажне везе између образовног система и привреде".

Он је указао да морамо да променимо наше навике и схватимо да док учимо морамо да почнемо и да радимо, али и да они који раде морају целог живота да уче.

"Дуално образовање је неопходно због запошљавања, раста БДП, животног стандарда, европских интеграција, односно за све најважнија питања која морамо да дамо најбоље резутлате", рекао је Вучић.

Он је истакао да је дуално образовање важно за Србију јер се раст заснива на расту индустрије, будући да се у индустрији суочавају са огромним недостатком образоване радне снаге, и то не само у ИТ сектору, већ фале и вариоци, машинбравари, столари...

"Деведесетих смо почели да причамо о тржишту, али га никад нисмо истински желели", приметио је Вучић на скупу у Привредној комори Србије.

Како је навео, данас мало ко у Србији разуме дуално образовање.

"Ово су наши пионирски кораци који ће трајати годнама и деценијама, јер ће бити потребно време да нешто учинимо", рекао је Вучић.

Он је навео да у Србији сада постоји 14 програма за дуално образовање, а да је данас на састанку са Светском банком договорено да се тај број подигне на 70 у наредном периоду.

Говорећи о квалитету образовања, Вучић је рекао да је, са изузетком Београдског универзитета, који се налази на Шангајској листи, квалитет образовања релативно низак.

"Осим што ми за себе мислимо да смо високо образовани, што није истина, али то тешко прихватамо", рекао је Вучић.

Он је навео да 92 одсто ученика наставља школовање у систему средњог образовања, док, кад је реч о високом образовању, део диплома стечен је, рекао је, не увек на легалан начин, а ни квалитет тако стеченог образовања није одговарајући.

(Бета-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер