среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Због нестручног руковођења, термоелектрана „Никола Тесла“ у 2018. произвела 17,5 одсто струје мање него што је предвиђено, што је изазвало већи увоз струје
Хроника

Данас: Због нестручног руковођења, термоелектрана „Никола Тесла“ у 2018. произвела 17,5 одсто струје мање него што је предвиђено, што је изазвало већи увоз струје

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 20. фебруар 2019.

 Термоелектрана „Никола Тесла“ у Обреновцу прошле године произвела је 17,5 одсто струје мање него што је предвиђено производним планом што је изазвало већи увоз струје из иностранства, каже за Данас извор у Електропривреди Србије.

Према речима нашег саговорника, та количина планиране, а непроизведене струје вредела би око 200 милиона евра и представљала би или стабилне резерве за електродистрибутивни систем Србије или значајне новчане приходе у случају вишкова струје за извоз.

– Основни разлог због кога је дошло до подбачаја производног плана је нестручно руковођење предузећем и кадрови који не могу да одговоре задацима који су им додељени. Због овог мањка произведене струје опет би се могло десити да буде оборен раст БДП у овом случају за 0,5 одсто – наводи наш извор. Он додаје да је укупна производња струје у ЕПС-у у прошлој години за 1,2 одсто била већа него у 2017. али је разлог за то раст производње струје у хидроелектранама, а не добри резултати термоелектрана у Обреновцу и Костолцу.

С друге стране, у ЕПС-у нам је речено да је то предузеће, укључујући и зимске месеце, када је повећана потрошња, обезбедило стабилно и поуздано снабдевање електричном енергијом.

– Производња ТЕНТ-а је у 2018. била на нивоу 96 одсто од производње остварене у 2017. години. Иако је ТЕНТ веома важан, погрешно је посматрати ЕПС-ове делове појединачно, јер се ради о сложеном и повезаном систему у којем функционишу и термо и хидроелектране и трговина са циљем сигурног снабдевања и максимизирања профита – кажу у ЕПС-у за Данас.

Такође је речено да је ЕПС током новембра и децембра купио струју у вредности 39,96 милиона евра, „што је 4,5 пута мање од онога што се наводи у неким нетачним спекулацијама“.

– Електрична енергија не може да се складишти и трговина на слободном тржишту је саставни део пословања ЕПС-а, као и сваке енергетске компаније, у оквиру обезбеђивања стабилног функционисања система и профитабилности. Истичемо да је током 2018. године на слободном тржишту продато 241 гигават-сати електричне енергије више него што је купљено. Прецизније, ЕПС је у 2018. продао 1.321 гигават-сати а купио 1.080 гигават-сати електричне енергије на слободном тржишту. Позитиван салдо у трговању електричном енергијом омогућиле су ЕПС-ове електране у којима је у 2018. произведено за 1,2 одсто више електричне енергије него у 2017. години – наводе у ЕПС-у.

Наш саговорник пак тврди да податак да је производња ТЕНТ-а у 2018. била на нивоу 96 одсто од производње остварене у 2017. години није никакав доказ да у прошлој години није произведено мање струје него што је планирано.

– Наиме, 2017. године је такође произведено мање струје него што је план предвиђао те чињеница да је производња од прошле године на нивоу оне из 2017. истовремено не значи да подбачаја у 2018. години није било. Било га је, кад је реч о ТЕНТ-у и износи 17,5 одсто мање произведене струје од плана – закључује наш саговорник.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер