четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Због чега нема политичке воље да се реши убиство Оливера Ивановића?; Марко Јакшић: Ако дође до политичке трговине власти у Београду и Запада, могуће је и да се његово убиство никад не расветли
Хроника

Данас: Због чега нема политичке воље да се реши убиство Оливера Ивановића?; Марко Јакшић: Ако дође до политичке трговине власти у Београду и Запада, могуће је и да се његово убиство никад не расветли

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 15. мај 2018.

Пријатељи убијеног председника Грађанске иницијативе „Србија, демократија, правда“ Оливера Ивановића кажу да је он од 28. јула 2017, кад му је запаљен аутомобил, па све до убиства 16. јануара ове године сваког јутра телефонирао Косовској полицијској служби (КПС) и питао шта има ново у истрази, која је „била у току“. Четири месеца после његовог убиства, његова породица, сарадници и јавност у Србији налазе се у сличној ситуацији. Истрагу је због сложености случаја почетком марта од Основног тужилаштва у Косовској Митровици преузело Специјално тужилаштво Косова које „прикупља доказе и саслушава сведоке“, али осумњичених још нема, као ни било каквих званичних информација. Да ли и због чега у Београду, Приштини и међународној заједници нема политичке воље да се реши убиство Оливера Ивановића или ће оно бити предмет евентуалне „политичке трговине“, како упозоравају саговорници Данаса?

Ксенија Божовић: Не постоји политичка воља да се реши убиство Ивановића

– Ми смо одмах рекли да је убиство Оливера Ивановића политичко и да док не буде политичке воље неће бити откривене ни убице ни налогодавци. Али, од првог дана се види да та политичка воља не постоји. Специјално тужилаштво ради свој посао – саслушана је венчана Оливерова супруга Наташа Ивановић, сад треба и син, али се о истрази ништа не зна. СДП још није враћен рисивер с наших камера нити нам је речено шта је истрага утврдила – каже за Данас Ксенија Божовић, заменица председника СДП.

Према њеним речима, СДП је управо завршила прикупљање потписа грађана који подржавају петицију ове иницијативе у Скупштини северне Митровице да Оливер Ивановић добије улицу или трг у граду у ком је провео већи део живота и у ком је убијен с леђа са шест хитаца из „дуге деветке“ – пиштоља марке „застава М70А“, како је утврђено обдукцијом. Прикупљено је више од 1.500 потписа.

– Нема неке велике политичке воље да се Ивановићево убиство реши зато што је постало предмет политичке трговине. Сви говоре како знају ко је то урадио. Могуће је да многи и знају ко је убио Оливера, јер је реч о малом простору који контролишу многе обавештајне службе. Влада у Београду кампањом против Оливера направила је од њега „покретну мету“ да је могао да га убије било ко. Апсолутно је могуће и да се његово убиство никад не расветли, ако дође до политичке трговине власти у Београду и појединих чинилаца на Западу – каже за Данас Марко Јакшић из Народног покрета Срба са КиМ „Отаџбина“.

Ивановићево убиство је у неку руку и преседан, јер га у јавности нико није довео у везу с косовским Албанцима, већ су одмах почела међусрпска сумњичења.

– Таква ситуација настала је Вучићевим доласком на власт, од кад се бомбе, паљевине и напади више везују за разне криминалне групе блиске Београду, него за косовске Албанце. На њиховој мети су сви који се не слажу са политиком Александра Вучића. Пре четири године убијен је Оливеров кум Димитрије Јанићијевић, после њега Ивица Рајчић, Милош Шћепановић… Оливер Ивановић је трагичар сопствене политичке судбине – залагао се за дијалог са Западом, који га је пустио низ воду – први пут кад је по Вучићевом наговору ухапшен између два изборна круга, јер је био опасан као кандидат за градоначелника северне Митровице и сад кад се то завршило његовом трагичном смрћу – сматра Марко Јакшић.

Душан Јањић: Очигледно да је питање „статуса Косова“ важније од питања безбедности и живота људи

Политички аналитичар Душан Јањић указује да је из изјава званичника у Београду и Приштини „очигледно да Србија и Косово никако да нађу модел сарадње у истрази о Ивановићевом убиству што показује да је питање статуса важније од питања безбедности и живота људи“.

– Али, ту није реч само о статусу, него и о интересним групама које подржава једна или обе стране. Ту се ради о свесној или несвесној интерпретацији безбедности, јер упркос оценама НАТО, Еулекса и међународне заједнице очигледно је да је степен криминализације толики да је могућ и терористички акт попут убиства Оливера Ивановића, без обзира да ли је мотив спречавање обнове суђења Ивановићу или почетак политичких процеса који би могли да доведу до поделе КиМ – каже за Данас Душан Јањић.

Према његовим речима, „политичке воље за решавање Ивановићевог убиства нема не само зато што је ограничена статусним условљавањем у Приштини, него и због чињенице да не постоји ефикасни интермедијатор за безбедност“. Јањић сматра да „Еулекс то не може и неће да буде, док је локална власт за то неспремна, а ако би се показало да би то могао да буде Специјални суд, онда би и разни моћници у структурама безбедности и политике били заинтересовани да се спречи откривање мотива овог убиства“.

Душан Јањић и Рада Трајковић из Европског покрета Срба на КиМ слажу се да „политика има пресудан утицај на истрагу о Ивановићевом убиству“.

– Постоје индиције да су информације током истраге Тужилаштва у Косовској Митровици „цуриле“ и ка Београду и ка Приштини, због чега је истрага пребачена у Специјално тужилаштво Косова, да би се заштитила од политичких утицаја. Према мојим сазнањима, увид у рад овог тужилаштва има једино Амбасада САД у Приштини, док су и друге државе са Запада присутне у саставу Еулекса искључене из тога што може да указује на умешаност дела међународне заједнице са локалним властима у Београду и Приштини – објашњава Рада Трајковић.

Она процењује да помака у истрази неће бити „док су на власти актуелне владе у Београду и Приштини, које су директно увезане преко Милана Радојчића – посредника са којим преговара Рамуш Харадинај и код ког долазе званичници Владе Србије, не само Марко Ђурић, него и разни министри“.

Рада Трајковић: Београд уопште није озбиљно условљавао бриселске преговоре са откривањем Ивановићевих убица

– Београд уопште није озбиљно условљавао бриселске преговоре са откривањем Ивановићевих убица. Српска листа ћути о Ивановићевом убиству. Што је тиче међународне заједнице, Еулекс званично задужен за безбедност на КиМ, ствара привид нормалног стања у ненормалној ситуацији због преговора у Бриселу и потписивања правно обавезујућег споразума. Не постоји намера да се ради на озбиљној истрази и утврђивању одговорних за тако страшан злочин – напомиње Рада Трајковић.

Уколико би „прикупљање доказа“ постало „трајно стање“ истраге Ивановићевог убиства, Рада Трајковић оцењује да би то „потпуно компромитовало косовске институције, Еулекс, Мисију УН, амбасаде Квинет у Приштини и Кфор који би „требало да буду пример озбиљне и темељне истраге на коју политика нема утицаја“.

– Свака од страна – Београд, Приштина, међународна заједница имају море података с којима покушавају да уцењују. Онај ко не буде имао храбрости и мудрости да прихвати сарадњу и рашчисти ствари ризикује да на њега падне терет политичке одговорност, при чему треба имати у виду да увек постоји могућност реинтерпретације мотива. Ипак, имајући у виду да Запад скраћује рокове за борбу против организованог криминала, можда би у наредна два, три месеца могло да се утврди ко је и због чега убио Ивановића. Уколико Београд, Приштина и међународна заједница у овом случају не искораче у борби против тероризма и криминала у озбиљном безбедносном проблему наћи ће се цео регион, поготово што би проблем могао да се прелије и у Санџак – упозорава Душан Јањић.

Усмеравање

– Током недавне посете Приштини Чедомир Јовановић је изјавио да је Оливер Ивановић је убијен да би се пореметили односи Београда и Приштине, Тачија и Вучића и шансе да се створи овде мир, а да иза тога стоје они којима је ‘у интересу лудило у односима Србије и Косова, Србије и БиХ, исти они који су у Црној Гори у хаосу тражили шансу за себе’. Стиче се утисак да је дошао у Приштину само да би изговорио ту реченицу и, у недостатку информација о истрази, унео додатну конфузију у јавност – каже Рада Трајковић.

Милован Дрецун: Крива је Приштина

Председник Одбора за КиМ у Скупштини Србије Милован Дрецун сматра да „политичке воље да се открију Ивановићеве убице нема у Приштини и оним западним државама које је подржавају“. Он сматра да је сад евидентно да је инсистирање САД, ЕУ и Приштине да косовске власти спроведу истрагу била грешка, јер се сад види да немају капацитета, да у њима влада корупција и да су под утицајем организоване албанске мафије и политике“. На констатацију Данаса да су током истраге у сукоб са законом дошла два српска полицајца, Дрецун узвраћа да је реч о „припадницима КПС, где је проблематична и обука“. Он сматра да се српским властима не може приписати одговорност кроз питање да ли је Београд одговоран што је гашењем српских институција на северу КиМ на основу Бриселског споразума сам себе онемогућио да самостално спроводи истрагу.

(Данас)

Видети још: Ксенија Божовић: Истрага убиства Оливера Ивановића се све више разводњава, од првог дана смо тврдили да убица никада неће бити нађен 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер