Хроника

Данас: Зашто се одустало од усвајања Декларације о заштити српског језика и културе на Сретење?

Штампа
среда, 14. фебруар 2018.

Дан уочи Дана државности непознато је шта се догодило са најавама да ће, уочи Сретења, скупштине Србије и Републике Српске усвојити текст Декларације, коју Никола Селаковић назива правно-политичким актом о заштити српског језика и културе, а Милорад Додик документу о опстанку српског народа, пише Данас.

Декларација је помпезно најављивана пре месец дана. Сада, међутим, изостаје и потврда да ће на Дан државности Србије, 15. фебруара, јавности бити представљен коначан текст Декларације. У кабинету председника Србије неколико дана пре објављивања овог текста Данас није успео да добије одговор због чега се одустало од намере усвајања овог документа у Скупштини Србије, с обзиром на то да није најављена седница парламента, нити су посланици добили на увид Декларацију.

Како се незванично сазнаје од појединих функционера Српске напредне странке, ни они не знају о чему је заправо реч, зашто се одустало од те намере, а њихове интерпретације крећу се на нивоу нагађања о томе да је до тога дошло јер њихов лидер и председник Србије Александар Вучић неће „да гура прст у око Европској унији“.

Ипак, чињеница је и да је рад парламента суспендован током изборне кампање, а представници опозиције су то тумачили као онемогућавање да се у предизборној трци за град Београд у парламенту чује њихов глас.

Како је пре нешто више од месец дана изјавио Сима Аврамовић, декан Правног факултета и члан тима који ради на тексту Декларације, нацрт заједничке декларације Републике Српске и Србије о опстанку српског народа је при самом крају, али је остало да се дотерају неке финесе.

„Иако ће се он популарно звати декларацијом, која значи прокламацију или нешто што се жели, акт који се припрема ипак ће имати више правни него политички карактер“, рекао је тада Аврамовић.

Он је истакао да ће Декларација имати и међународно утемељење јер се наслања на споразум о специјалним везама, који је у складу са Дејтонским споразумом. Истовремено је најављено да ће заједничка декларација Републике Српске и Србије бити промовисана на Дан државности, 15. фебруара. Милорад Додик је, такође, почетком јануара ове године рекао да је текст усаглашен и да ће га оба парламента усвојити до Сретења, Дана државности Србије.

„Формални документ ће се звати Анекс споразума о специјалним и паралелним везама, јер ми желимо да то усвоје два парламента и да се то потпише. Тај документ је готов. Половином фебруара је Сретење и Дан државности Србије. Неколико дана пре тога би парламенти усвојили декларацију, а на Сретење би то промовисали. То је дефинитивни договор“, рекао је Додик.

Декларација, иначе, треба да обухвати право на употребу српског језика и ћириличног писма, право на изучавање и неговање српске културе, право на изучавање српске историје и неговање српске слободарске традиције, очување националне географије, право на очување и заштиту српског културноисторијског наслеђа и правно на информисање на српском језику.

(Данас)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]