среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: За место потпредседника ДС главна битка између Јеремића и Шутановца
Хроника

Данас: За место потпредседника ДС главна битка између Јеремића и Шутановца

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 11. новембар 2010.

Београд - Већинско расположење у врху ДС је да би на изборној скупштини странке 18. децембра требало да буде потврђена "политика континуитета", између осталог и минималним променама у најближем окружењу председника Бориса Тадића, а такву амбицију би, према сазнањима Данаса, могла да помути одлука Вука Јеремића да се кандидује за потпредседника, и поред става Председништва демократа да се не повећа број потпредседничких места.

А, како оцењују у врху ДС, највећи ривал Јеремићу биће Драган Шутановац, још један "тврди орах" који ће шеф српске дипломатије морати да загризе.

Две кључне одлуке Председништва, усаглашене у суботу касно увече после вишесатне расправе, да ДС и даље има петоро потпредседника и да се унутарстраначки избори одрже као и до сада, гласањем делегата на Скупштини, а на основу предлога локалних одбора или чланова Главног одбора, показале су да већина високих функционера странке сматра да "систем" не треба дирати и да цео догађај треба да протекне уз што мање буре, и у партији и у јавности.

Како су нашем листу потврдили извори из врха ДС, идеје председника Тадића о могућем повећању броја потпредседничких позиција, управо како би се "намириле" амбиције свих људи на које у будућности рачуна у својој близини, али и да се искористи могућност непосредних избора за чланове руководства, коју омогућава Статут, подржали су функционери који су свесни да би се међу "првих пет" тешко нашли, дакле пре свега они из унутрашњости Србије, али и Вук Јеремић, поготово у делу који се односи на право свих са чланском картом странке да одлучују о томе ко ће доћи на челне позиције. Ипак, као што је крајем јуна 2008. председникова намера да Јеремић буде мандатар за састав нове владе пропала због оштрог противљења чланова ужег састава Председништва, када је још само Срђан Шапер био "за", тако се и сада показало да Борис Тадић, иако неспорни лидер, ипак нема потпуно неспутану моћ у ДС, шта год се у јавности о томе мислило.

Према речима Данасових саговорника, три потпредседничке фотеље практично су унапред гарантоване људима који представљају оличење континуитета. То су актуелни потпредседници Душан Петровић, који обавља и функцију заменика председника, и Бојан Пајтић, војвођански премијер, као и градоначелник Београда и председник Градског одбора ДС Драган Ђилас који је, како нам је објашњено, "још од почетка 2008. у пракси потпредседник странке", с обзиром да је од смрти Ненада Богдановића, његовог претходника на челу Београда, упражњено место у страначком врху за представника престонице. Како истичу извори нашег листа, Драгану Ђиласу "не пада напамет" да одустане од потпредседничке кандидатуре и поред спекулације да ће у замену за то морати да се одрекне позиције првог човека београдског одбора.

Четврта фотеља је резервисана за жену, како би се уважиле одредбе Закона о родној равноправности, али и дугогодишња страначка традиција. Оно о чему се нагађа у јавности потврђују и саговорници нашег листа из врха ДС. Једине реалне кандидаткиње су шефица посланика ЗЕС у републичком парламенту Нада Колунџија и портпаролка Јелена Триван, недавно "кооптирана" у партијско Председништво. Ту су шансе пола - пола и, која год да буде изабрана, "политика континуитета" биће гарантована.

Дакле, буру прави само "број пет", у овом редоследу последњи, али можда и најважнији у некој будућој подели карата, свакако на изборној скупштини за четири године, уочи које ће се већ озбиљније размишљати о томе ко би требало да наследи Тадића на челу странке. Наиме, Петровић, Пајтић и Ђилас бар за сада не фигурирају као људи који би могли да предводе највећу и најмоћнију политичку организацију у Србији (Пајтић је више пута рекао да себе у будућности види у правној струци, а у неком идеалном случају као комесара ЕУ за образовање или науку). Данасови саговорници из ДС оцењују да се Божидар Ђелић и Бошко Ристић, који се помињу у јавности као потенцијални кандидати за потпредседнике, "неће усудити" да уђу у гужву за пето место, односно да се супротставе актуелном потпредседнику Драгану Шутановцу, једном од најпопуларнијих људи у страначком средњем и нижем ешалону, као и у подмлатку.

Једини који има такву амбицију, од које извесно неће одустати, је министар спољних послова Вук Јеремић, тренутно само члан страначког Главног одбора. Дугорочно посматрано, а озбиљни политичари тако морају да размишљају, објашњавају извори нашег листа, борба између Шутановца и Јеремића могло би на неки начин да буде позиционирање за положај с којег ће победник, за четири године, моћи да се отисне на функцију новог председника ДС.

Можда управо због тога, али и да не би појачавао тензије које ионако већ постоје, Борис Тадић до данас није рекао ни Шутановцу ни Јеремићу кога би од њих двојице више желео на месту потпредседника, нити је из његових изјава на седницама најужег врха јасно на кога више рачуна, кажу Данасови саговорници. Како оцењују, Тадић ће вероватније "пустити" Јеремића и Шутановца да уђу у кампању и неће их кочити да њој одмакну, а потом "само он зна шта ће да одлучи".

У сваком случају, седница Главног одбора ДС, заказана за суботу, 13. новембар, када ће бити установљена правила за изборну утакмицу, биће пресудна за одлуке свих потенцијалних кандидата да ли им се вреди упуштати у тај изазов. Петнаест дана пре Скупштине, значи 3. децембра, биће познат коначни списак предложених за функције.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер