четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Вучић три године одбија да потпише споразум којим би се статус Руског центра у Нишу изједначио са оним који Србија има са НАТО
Хроника

Данас: Вучић три године одбија да потпише споразум којим би се статус Руског центра у Нишу изједначио са оним који Србија има са НАТО

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 22. фебруар 2016.

 Београд - - Председник Србије Томислав Николић није разговарао са премијером Александром Вучићем о потписивању споразума са Русијом којим би се Руско-српском центру у Нишу дао исти статус који има НАТО, сазнаје Данас у дипломатским изворима упућеним у рад председника Владе Србије. Како преносе за наш лист, "и Томислав Николић и Ивица Дачић довели су Александра Вучића у немогућу позицију".

"У томе су имали помоћ готово целокупне јавности и скоро свих медија. Одједном су сви лажно подигли тему у вези са НАТО ни из чега, оно што постоји већ годинама, да би се на све то онда појавио и споразум са Русијом. Вучић за сада ћути о томе, а какав ће коначан одговор бити за сада се не зна. Уместо да му помогну, Николић и Дачић су вршили највећи притисак. И колико Вучићу смета јачање десничарских снага, толико их ови помажу", напомињу саговорници нашег листа.

Према њиховим речима, премијер Србије не би пристао на потписивање споразума са Русијом сада.

"Русија већ три године уназад притиска премијера Вучића да потпише тај споразум, а он је то одбијао. Поставља се питање у чијем интересу раде председник државе и потпредседник Владе и шеф дипломатије потурајући опет ту тему о потписивању споразума са Русијом, уочи доласка Дмитрија Медведева у Београд", напомињу саговорници Данаса.

Према њиховој интерпретацији, председник Србије Томислав Николић вероватно припрема терен за посету Москви, 9. марта, када ће Владимир Путин да оцени да ли се довољно залагао за потписивање тог споразума.

"Није извесно да ће премијери Србије и Русије, током посете Дмитрија Медведева Београду потписати било какав споразум о Руско-српском хуманитарном центру у Нишу", речено је Данасу у врху државе, у изворима блиским председнику Србије Томиславу Николићу. Како нам је објашњено, "председникова жеља" је да такав један споразум буде потписан, а да ли ће се то заиста и догодити, питање је за Владу Србије, односно премијера Вучића.

"Председник Србије је за потписивање једног таквог споразума јер се залаже за уједначавање и стварање баланса, с обзиром на споразуме које имамо са НАТО. За евентуално потписивање споразума задужена је Влада Србије", истичу саговорници Данаса који су захтевали анонимност.

Председник Србије Томислав Николић изјавио је недавно, након што је потписао указ о проглашењу Закона о споразуму са НАТО, да би споразум којим би људство Руско-српског хуманитарног центра у Нишу стекло иста права и обавезе као и припадници НАТО-а на територији Србије, могао да буде потписан током посете председника Владе Русије Дмитрија Медведева. Николић је за портал Спутњик Србија оценио да би потписивање таквог споразума представљало "добар баланс" којим би практично била потврђена војна неутралност Србије. Николић је рекао и да не утиче на потписивање, већ да само износи свој став.

"Нема никаквог озбиљног разлога да Србија не потпише споразум са Русијом о Центру у Нишу", рекао је за Спутњик руски амбасадор у Београду Александар Чепурин.

"Потписивање широког споразума Србије са НАТО-ом је пре повод да се сетимо додатног споразума о Руско-српском хуманитарном центру, који има далеко више технички карактер, а чије се потписивање тако дуго одлаже из мени нејасних разлога. Како схватам, њега има у виду председник Томислав Николић. Центар у Нишу је доста скромна руско-српска хуманитарна организација. Поређења са НАТО-ом су овде, благо речено, на стакленим ногама. Додатни споразум о РСХЦ условљен је основним Споразумом између влада Русије и Србије о формирању РСХЦ, од 25. априла 2012. У члану 20 основног споразума каже се да ће стране додатним документом дати Центру повластице, привилегије и имунитет неопходан за осигурање његовог рада. У овом тренутку, нацрт споразума је потпуно спреман. Свако слово је усаглашено. Не видим никакве озбиљне разлоге да он не буде потписан. Па и да буде потписан у оквиру посете Дмитрија Медведева Србији", истакао је Чепурин.

Марија Захарова: НАТО понижава Србију

Погибија двоје службеника српске амбасаде у Либији дешава се у позадини покушаја Запада да ту исту Србију увуче у НАТО, што представља понижење за ту земљу, оценила је портпаролка Министарства спољних послова Русије Марија Захарова. Захарова је рекла да је и Србији и Црној Гори речено да морају да буду у НАТО-у јер је то у интересу њихове безбедности.

"Како можете да штитите ту земљу (Србију) кад, упркос расположивим информацијама да људе држе као таоце, ви их бомбардујете? О каквој безбедности причате? То је посебна врста понижења, покушај да се наметне стокхолмски синдром, кад присилите жртву да вас воли и да јавно призна да жели да буде са вама", истакла је Захарова.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер