четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Вучић само на речима заоштрио односе са Западом - љутита реакција намењена домаћој јавности
Хроника

Данас: Вучић само на речима заоштрио односе са Западом - љутита реакција намењена домаћој јавности

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 23. мај 2019.

 Председник Србије Александар Вучић свакако је на речима заоштрио односе са Квинтом, али, суштински, нема промене. Вучићева љутита реакција намењена је домаћој јавности, уочи састанка са Србима са Косова и седнице Скупштине Србије о Косову.

То кажу за Данас представници дипломатских кругова са Запада, коментаришући реаговање Александра Вучића на заједничко саопштење дипломатских представништава САД, Велике Британије, Немачке, Француске и Италије у Приштини. Квинта је, подсетимо, поручила да је изборни процес у четири општине на северу Косова у недељу протекао у мирној атмосфери, али напоменула да „још има нерешених питања која су пратила изборни процес 2017“, што је председник Србије прокоментарисао речима да „није ништа глупље прочитао“.

Дипломате истичу да Квинту чине најмоћније државе Запада и да „Вучићу није у интересу да се односи заоштравају и кваре“.

Као изјаве за „домаћу употребу“ наши извори тумаче и најновије поруке косовског председника Хашима Тачија, који је најавио да ће на састанку лидера Западног Балкана у Паризу, чији је домаћин француски председник Емануел Макрон, казати да Прешево, Медвеђа и Бујановац треба да се придруже „територији Републике Косово“.

„Немачка и Француска су против мењања граница, тако да Тачи за такву идеју нема подршку Макрона. И та замисао је потпуно нереална. Тачи о припајању три општине са југа Србије говори због косовске јавност, али је свестан и сам да то неће постићи у договору са Београдом, а нема ни подршку Европске уније за наведену идеју“, напомињу дипломате.

Председници Демократског савеза Косова и покрета Самоопредељење Иса Мустафа и Аљбин Курти сложили су се да почну неопходне припреме за рушење актуелне владе Рамуша Харадинаја, пренео је јуче РТС на свом порталу. Како се прецизира, Курти је такве планове објавио на свом Фејсбук профилу, након састанка са Мустафом. „Данас сам се срео са председником ДСК Исом Мустафом. Разговарали смо о политичкој ситуацији и иницијативи за гласање о неповерењу влади. Косову је потребан економски развој, а не институционална корупција“, написао је Курти.

Према Куртијевом мишљењу, грађани желе „ново, добро и право управљање, а не лоше управљање које повећава јавни дуг, троши буџет и банкротира“. „Договорили смо се да урадимо неопходне припреме за рушење владе“, написао је Курти. Сусрет председника две најјаче опозиционе странке у косовској скупштини уследио је на иницијативу Мустафе, који је најавио и сусрет са Шпендом Ахметијем, председником Социјалдемократске партије, треће опозиционе странке Албанаца у косовском парламенту. Све три странке заједно, са 56 посланика, међутим немају довољан број од 61 гласа, колико је потребно за рушење владе. Из Самоопредељења су најавили да би неопходних пет гласова за рушење владе могли да пронађу међу посланицима владајуће већине, истиче РТС.

Харадинај путује у Немачку

Приштина – Премијер Косова Рамуш Харадинај ће током посете Немачкој 5. и 6. јуна са канцеларком Ангелом Меркел разговарати о либерализацији виза за грађане Косова, дијалогу Косова и Србије и суспензији или укидању одлуке о увођењу такси на увоз робе из Србије и БиХ, пренела је Бета. Из кабинета Харадинаја су за приштинске медије изјавили да премијер путује у Немачку на позив председника Бундестага како би учествовао у „Јутарњим молитвама“ које се организују 5. јуна. „Током посете премијер ће се сусрести са канцеларком Ангелом Меркел, 6. јуна. Захтеви премијера су познати – подршка Немачке у процесу либерализације виза, дијалог (Косово-Србија) и јачање односа две земље“, наводи се у изјави из кабинета косовског премијера.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер