уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Вучић неће потписати споразум којим се Руском хуманитарном центру у Нишу даје дипломатски статус
Хроника

Данас: Вучић неће потписати споразум којим се Руском хуманитарном центру у Нишу даје дипломатски статус

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 03. март 2016.

 Премијер Србије Александар Вучић неће потписати споразум са Русијом којим се Руско-српском центру у Нишу даје дипломатски статус, сличан оном који је недавно добио НАТО на целој територији Србије. Наиме, Вучић већ три и по године одбија да потпише тај споразум.

Како Данас сазнаје из извора блиских премијеру, Вучић већ три године одбија да потпише тај споразум, а од те своје одлуке неће одустати ни сада, упркос позивима и сталним апелима и "притисцима да то учини" када премијер Русије Дмитриј Медведев буде посетио Београд.

Споразум о Руско-српском хуманитарном центру у Нишу постигнут је 2009, а центар је отворен 2012, али од тада активност центра стагнира, јер Вучић одбија да дипломатски статус особљу.

Како је Данасу речено у Влади Србије, датум посете Дмитрија Медведева Србији још није познат. Раније је, с руске стране, најављено да би долазак Медведева требало да се догоди на пролеће, а Данасови извори спекулисали су да ће премијер Руске Федерације доћи усред изборне кампање у Србији, половином априла. Међутим, како нам је јуче речено у Влади Србије, датум доласка је и даље потпуно непознат.

Како преносе Данасови извори блиски премијеру Вучићу, српски премијер не жели да заједно са Дмитријом Медведевим стави потпис на споразум којим би се руском центру у Нишу дао дипломатско повлашћени статус у односу на домаће законодавство. Уколико би се пак одлучио на тај потез, споразум би се нашао у Министарству унутрашњих послова на усаглашавању јер је то у ингеренцији тог ресора Владе Србије.

Скупштина Србије усвојила је 13. фебруара Споразум са НАТО, којим је омогућено да са Војском Србије размењују поверљиве информације и опрему. Свим припадницима НАТО у Србији гарантују се имунитет и привилегије, који су утврђени Бечком конвенцијом.

Званична Москва бурно је реаговала на усвајање Закона о сарадњи Србије са НАТО, а одмах потом амбасадор Русије у Србији Александар Чепурин поручио је да не види због чега не би био печатиран и споразум који би дао дипломатски имунитет и руским хуманитарцима у Центру у Нишу. Исти став је изнео затим и председник Србије Томислав Николић, који је само дан раније ставио потпис на Закон о споразуму са НАТО. Како сазнајемо, Николић о потписивању тог споразума није консултовао Вучића, а позив председника да би премијер то требало да учини Вучић је схватио у врло негативном контексту.

Како су за Данас рекли извори блиски Вучићу, Николић, према њиховом тумачењу, покушава да остави утисак у јавности да је покушао да утиче на потписивање споразума са Русијом како би тај утисак стекао и Владимир Путин, који ће 9. марта бити домаћин председнику Србије у Москви. С друге стране, у кабинету председника Николића објашњавају за Данас да се његово залагање за потписивање споразума са Русијом заснива на наводном успостављању баланса и потврде војне неутралности.

У сваком случају, познаваоци прилика кажу да, иако Руско-српски центар у Нишу није војни, то би у врло кратком року могао постати.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер