петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Вучић још није позвао Медведева да посети Србију, током разговора Путина и Николића тема о руско-српском центру у Нишу није била на дневном реду
Хроника

Данас: Вучић још није позвао Медведева да посети Србију, током разговора Путина и Николића тема о руско-српском центру у Нишу није била на дневном реду

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 17. март 2016.

 Београд - Председник Руске Федерације, Владимир Путин, речју није поменуо тему у вези са потписивањем споразума са Руско-српским центром у Нишу, који би том центру дао сличан дипломатски статус који је недавно додељен припадницима НАТО у Србији. Како су Данасу пренели саговорници блиски кабинету председника Србије, током разговора Томислава Николића и Владимира Путина, тема о рсуко-српском центру уопште није ни била на дневном реду.

"Владимир Путин ништа није питао председника Никоћа у вези са тим споразумом", истичу саговорници Данаса.

На питање шта то заправо значи, с обзиром на то да је руски амбасадор Александар Чепурин, одмах након усвајања Закона о потврђивању споразума са НАТО, рекао да би требало по сличном законском оквиру одредити и положај овог центра у Нишу, Данасови саговоници одговарају да то значи да је Србија у прилици да доноси одлуке самостално.

"О томе да ли ће споразум бити потписан не одлучује председник већ премијер Србије", напомињу саговорници нашег листа из кабинета.

Подсетимо, председник Србије Томислав Николић изјавио је десетак дана пре одласка у Москву у званичну посету и сусрет са Владимиром Путином да "Србија има припремљен споразум у којем су предвиђене све истоветне обавезе и права за Руско-српски хуманитарни центар у Нишу, као што има и са представницама НАТО који се нађу на територији Србије". Тај споразум, навео је Николић, није потписан приликом посете председника Владимира Путина, али би врло лако могло да се деси да круна посете руског премијера Дмитрија Медведева буде и потписивање тог споразума.

"С обзиром да смо војно неутрални, то би то био добар баланс, али и практичан доказ неутралности", изјавио је Николић Спутњику. Према његовим речима, "ми бисмо тиме показали равнотежу". О томе ће се, навео је он, у Србији разговарати до посете председника руске владе и тада би могао да буде спреман за потписивање.

Међутим, како је Данас више пута известио, премијер Александар Вучић већ три године уназад одбија да потпише тај споразум, упркос притисцима званичне Москве.

На питање Данаса, да ли је током посете Томислава Николића Русији договорен тачан датум посете премијера Руске федерације Дмитрија Медведева Србији, у кабинету председника Србије кажу да тај догођај још није договорен.

"Премијер Србије одлучује када ће позвати руског премијера у Београд. Прецизније речено, Вучић предлаже време посете", истичу наши саговорници.

Србија и Русија имају ексклузивне политичке односе, а Москва зна да грађани Србије не желе у НАТО, рекао је током посете Москви председник Томислав Николић у интервјуу за руске медије. Он је истакао да су "наши политички односи ексклузивни". "И морам да кажем да су такви, између осталог, и зато што Русија разуме Србију", рекао је Николић. Према његовим речима, да је другачије, Русији би било лако да каже да ће њена позиција, ако Србија жели у ЕУ, бити као и према другим државама Уније. "Не, Русија је увек била корак испред и својој подршци Србији него што би се очекивало", истакао је Николић.

У интервјуу за “Спутњик”, председник Србије рекао је да ратификација споразума са НАТО није пореметила баланс између Истока и Запада јер тог баланса никад није ни било - увек је НАТО имао више могућности да са администрацијом у Србији оствари нешто. "Мислим да је Русима довољно кад кажемо да нећемо да уђемо у НАТО и да Русија, као озбиљна земља, уопште не проверава јесмо ли у истом проценту повезани са Москвом и са НАТО. Русија зна да грађани Србије не желе да Србија буде у НАТО и да није опасно ако се баш о свему не договоримо. Она то никада не потенцира", истакао је Николић.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер