петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Вучић игра на "америчку карту" у наредној фази преговора о Косову
Хроника

Данас: Вучић игра на "америчку карту" у наредној фази преговора о Косову

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 19. фебруар 2020.

 У кабинету председника Србије Александра Вучића, нити од српских званичника, наш лист јуче није добио одговор на питање на коју државу је Вучић мислио када је рекао да је „једна велика и моћна европска земља тражила да нам Приштина уведе таксе, с циљем да се Србија наведе на излазак из дијалога“.

С друге стране, представници дипломатских кругова незванично тврде да је председник алудирао на Немачку, која се изричито противи подели Косова, док поједине дипломате, додуше далеко малобројније, не искључују ни могућност да се наведена тврдња, коју је Вучић изрекао у емисији Ћирилица на телевизији Хепи, односи на Велику Британију, такође „противницу разграничења са Приштином“.

Извори Данаса кажу да је приметно да се српске власти, предвођене председником, у последње време „окрећу Сједињеним Америчким Државама“, у нади да ће Вашингтон „бити знатно флексибилнији“ од Берлина у наредној фази преговора о Косову.

Та нада, сматрају дипломате, додатно је оснажена ангажовањем Ричарда Гренела, специјалног изасланика америчког председника за дијалог Београда и Приштине, што показује и недавно потписивање споразума о обнављању авио и железничке линије између два града.

„САД виде обнављање авио и железничког саобраћаја између Србије и Косова као мали корак у процесу који води укидању такси које је наметнула Приштина, наставку дијалога о статусу Косова, те коначном договору Београда и Приштине о условима под којима Србија признаје Косово, као и ка интеграцији и Србије и Косова у ЕУ, и, у идеалном случају, у НАТО. На тај начин, Вашингтон се нада да ће учврстити поредак наметнут на Балкану 1990-их и 2000-их, „закључати“ Србију у америчку орбиту и неутрализовати утицај Русије на државу коју САД виде делом сопствене сфере утицаја на источну Европу. Ипак, чак и да САД успеју да отклоне препреку наметнуту таксама и врате две стране за преговарачки сто, није јасно какво заједничко становиште може да буде пронађено. Као што јасно показују недавна истраживања јавног мњења, нема подршке косовских Албанаца за понуду Србије о подели у замену за признање, а Србија нема више воље да нуди било какве додатне уступке будући да је њено чланство у Унији, практично, под знаком питања“, констатују дипломате.

Саговорници Данаса из дипломатских кругова напомињу да Гренел није у добрим односима са администрацијом у Берлину, на челу с немачком канцеларком Ангелом Меркел. Подсетимо, немачке власти заступају „чврст“ став да „нема нових граница на Балкану“, што значи да не би биле спремне на поделу Косова, за разлику од делова америчке администрације.

Дипломате наводе да је „чудан“, „ако не и лицемеран“, Вучићев приступ по којем он годинама јавно хвали канцеларку Меркел, те истиче да је „Немачка за нас кључна земља“, а незадовољан је понашањем Немачке у контексту косовског проблема.

Игор Новаковић, члан Савета за инклузивно управљање, каже за Данас да није сигуран колико је тачна Вучићева тврдња о „великој и моћној држави која је тражила да Приштина уведе таксе“.

– Сигурно да су неке заинтересоване стране биле вољне да се дијалог који би резултирао разменом територија заустави, те су стога таксе за њих биле добродошле. С друге стране, таксе нису могле да зауставе дијалог да је постојала стварна сигурност Београда да је договор близу. Уосталом, тема ограничавања извоза Србије на Косово већ дуго је присутна у косовском јавном дискурсу, и било је само питање кад це неко од политичких актера да је примени, поручује Новаковић.

Дачић: Сагледати праве Куртијеве намере

Министар спољних послова Србије Ивица Дачић изјавио је јуче за ТВ Прва да сматра да ће нови председник владе у Приштини Аљбин Курти „наставити једностране потезе као и његови претходници“, „што неће водити проналажењу компромиса“ за косовско питање. Он је напоменуо да обавезно служење војног рока на Косову, које је Курти најавио, „није у складу са Резолуцијом 1244“. „Чак су и међународни фактори изразили неслагање о формирању војске, али нису поништили ту одлуку. Биће потребно доста времена да се сагледају праве намере Куртија и каква је намера онога што је причао у предизборној кампањи и када је дошао на власт, рекао је Дачић. Упитан о чему Београд може да преговара са Приштином ако косовски председник Хашим Тачи у Бриселу каже да ко год буде именован за изасланика ЕУ за дијалог мора да третира Косово као независну државу, он је одговорио „Ко њих пита нешто“.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер