четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Власи одбацују захтев Букурешта да буду Румуни
Хроника

Данас: Власи одбацују захтев Букурешта да буду Румуни

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 25. фебруар 2012.

Београд - Не постоји проблем у положају влашке мањине у Србији, већ власти у Букурешту траже од званичног Београда да нас прогласи Румунима, чему се наша заједница противи. Ми сматрамо Србију за матицу и, сем неких заједничких корена, немамо никакве везе с Румунијом - истиче за Данас Радиша Драгојевић, председник Националног савета Влаха.

Како је наш лист у четвртак сазнао из државног врха у Београду, Румунија је решена да спречи Србију да добије статус кандидата за чланство у ЕУ „уколико се под хитно не предузму конкретне мере за побољшање положаја влашке мањине“. Међутим, Драгојевић сматра да је то уцењивање и Влаха и државе Србије, додајући да је такав став Букурешта без основа.

Према његовим речима, Румунија „жели да има цифру од 100.000 Румуна у Србији, али и да нам наметне свој језик као матерњи“. Како наводи, по попису становништва из 2002. Влаха је у Србији било око 41.000, док је према последњем попису та бројка повећана за скоро 60 одсто.

„Ми не бранимо оним Власима који желе да се изјасне као Румуни да то учине. Као мањина у Србији, ми немамо проблема, па чак и с Румунима, нити смо обесправљени“, указује Драгојевић.

Румунија је једна од ретких земаља чланица ЕУ која још није ратификовала ССП, а према незваничним сазнањима проблем је управо у томе што власти у Букурешту траже од званичног Београда да влашку мањину декларише као румунску. Такође, у јавности се могу чути приче да би Румунија могла да призна независност Косова уколико се не испуне њени захтеви.

Још у новембру прошле године амбасадор Румуније у Београду Данијел Бану рекао је за Данас да је неопходно да се у сарадњи са српским властима „нађу решења којима ће свим припадницима румунске националне мањине бити омогућен слободан приступ образовању, култури, религији и медијима на румунском језику на целој територији Србије“.

Иначе, чланови Посланичке групе пријатељства Скупштине Србије са Румунијом боравили су у званичној посети Букурешту од 21. до 23. фебруара и том приликом је договорена узвратна посета представника румунског парламента, током које ће бити формирана Мешовита међупарламентарна комисија за решавање питања о унапређењу међупарламентарне и укупне сарадње две земље, а нарочито о питању националних мањина кроз билатерални дијалог.

(Данас) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер