четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Владајућа коалиција први пут без 126 посланика
Хроника

Данас: Владајућа коалиција први пут без 126 посланика

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 21. фебруар 2011.

Београд - Лидер Г17 плус Млађан Динкић и његови сарадници Верица Калановић и Томица Милосављевић више нису министри. Њихове оставке јуче су на почетку ванредног заседања, без икакве расправе, констатовали посланици Скупштине Србије. Динкићу је, поред функције министра економије и регионалног развоја, престала и функција потпредседника Владе Србије. Ресоре економије, здравља и Националног инвестиционог плана до избора нових министара водиће Јасна Матић, Расим Љајић и Снежана Самарџић-Марковић. Нови министри требало би да буду изабрани у парламенту за најкасније 15 дана, на предлог премијера. За њихов избор потребна је подршка најмање 126 посланика.

Владајућа коалиција у Скупштини Србије јуче је, први пут од избијања кризе у Немањиној 11, била на испиту. Резултат је да власт, први пут приликом гласања, није имала неопходних 126 посланика у сали. А, повод је био наоко безазлен - ДС је предложила да се обједини расправа о законима о давању гаранције у корист Српске банке за обавезе ЈП Југоимпорт-СДПР и о задуживању Србије код Сосијете женерал банке, уз гаранцију Светске банке. У сали је седело 114 посланика. Међутим, представници владајућих странака одреда су сви, обраћајући се неуобичајено бројним новинарским екипама, демантовали спекулације да влада има проблем с већином у парламенту.

Јелена Триван, потпредседница ДС, поручила је да је владајућа коалиција стабилна. „Ти односи се не дефинишу у односу на личне перцепције, него на основу заједничких одлука. Колико примећујем, односи су нормални, уобичајени и стабилни. Функционишемо као већина. Само због техничких разлога смо одустали од обједињавања дневног реда. Сезона грипа је и посланици нису овде због болести. Стање је уобичајено“, рекла је Триванова и закључила да се приликом усвајања дневног реда могло увидети да скупштинска већина није спорна.

Оценама да власт функционише нормално, као и пре смене Млађана Динкића, придружили су се министарка финансија Диана Драгутиновић и шеф посланика СПС Бранко Ружић. Драгутиновићева је истакла да Србија „има владу“, а Ружић да већина у парламенту постоји и да су објективне околности, а не политички разлози, довели до тога да јуче, при гласању о предлогу ДС, у клупама није било 126 посланика.

Опозиција има знатно другачије виђење најновијих збивања у Скупштини Србије у односу на власт. Иван Андрић, посланик ЛДП, оценио је да одлука власти да се у парламенту не расправља о разрешењу потпредседника владе и министра економије Млађана Динкића значи да се „политичке одлуке у Србији доносе ван институција“. Он је позвао председника Републике Бориса Тадића и премијера Мирка Цветковића да објасне грађанима атмосферу у земљи и у влади.

„Чињеница је да владајућа већина данас није имала кворум за обједињавање расправе. Свако објашњење да на захтев опозиције није прихваћена обједињена расправа не пије воду, јер опозиција то тражи последње три године, а власт никада није ни помислила да изађе у сусрет. Мислим да се овде ради о томе да владајућа коалиција једноставно није имала 126 посланика. Опозиција не зна да ли је то зато што је неки посланик болестан или због тога што не постоји скупштинска већина. Ова дешавања су озбиљно упозорење владајућој коалицији“, рекао је Андрић.

Овај посланик ЛДП је затражио од премијера да објасни да ли влада још функционише „или ћемо можда имати изборе за пар недеља“. Ако нас очекују избори и нова влада, као што пишу медији, зашто се онда Србија у овом тренутку додатно задужује за око 400 милиона долара, упозорио је Андрић.

Томислав Николић, шеф посланичке групе Српске напредне странке, сматра да ће редовно заседање Народне скупштине, које почиње у марту, показати „шта је будући посао Г17 плус“, односно да ли је та странка у влади или није и да ли ће владајућа коалиција опстати. Лидер СНС сматра да је владајућа коалиција избегла гласање о обједињавању тачака дневног реда јер нико није знао како би се при том изјаснили посланици Динкићеве странке.

„Тек се очекује расплет, али зар није јасно да је избегнуто да се гласа како се још не би показало како ће се Г17 плус изјаснити“, истакао је Николић и додао да посланици СНС неће гласати ни да неко од министара буде разрешен, нити постављен, већ да ће се понашати као опозиција.

Николић је, међутим, најавио могућност подршке напредњака реконструкцији владе. „С обзиром на то да се говори о смањењу броја министарстава, ако се тај посао обави у складу с предлогом СНС, неће имати смисла да будемо против. Млађан Динкић као министар није више наша мета. Не могу да замислим да сарађујемо после избора, али тренутно више не вреди да се усмеравамо на Динкића, већ се треба усмерити на Тадића и Цветковића, све док они не постану предмет једне овакве оставке“, казао је Николић, оценивши да је влада „преживела на уценама и да наставља тако да живи“.

ДС и Г17 плус комуницирају „преко социјалиста“

Кандидати Динкићеве странке за нове министре у Влади Србије требало би да буду познати сутра, када ће у Крагујевцу бити одржана седница Председништва Уједињених региона Србије. У јавности се већ данима спекулише да ће нови министар економије бити Небојша Ћирић, а за НИП Мирослав Чучковић. Нико од посланика Динкићеве странке у Скупштини Србије јуче није желео званично да одговара на новинарска питања. Оно што се од представника опозиције могло незванично сазнати јесте да су ДС и Г17 јуче у парламенту „комуницирали преко социјалиста“. Редови Г17 у Скупштини Србије од наредне недеље биће ојачани Млађаном Динкићем, који ће бити шеф клуба, и Верицом Калановић.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер