петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Велики број медицинара у Европи и САД скептичан према вакцини; Фајненшел тајмс: Четвртина лекара и половина медицинских сестара у Немачкој не жели да се вакцинише
Хроника

Данас: Велики број медицинара у Европи и САД скептичан према вакцини; Фајненшел тајмс: Четвртина лекара и половина медицинских сестара у Немачкој не жели да се вакцинише

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 09. јануар 2021.

 Знаци који указују да релативно велики број здравствених радника у неким деловима Европе и САД не жели да прими вакцину против корона вируса узнемирили су политичаре и здравствене стручњаке у време када се земље широм света боре да обуздају епидемију и масовно вакцинишу становништво.

Резултати истраживања објављени средином децембра изазвали су изненађење у Немачкој, пошто су показали да половина медицинских сестара и четвртина лекара испитаника не жели да се вакцинише, преноси Фајненшел тајмс.

Висок проценат медицинара који не желе да се вакцинишу бележи се и другде у Европи и у САД.

У Француској је 76 одсто особља домова за старе рекло да не жели да се вакцинише, у једном аустријском региону половина запослених у домовима за старе не жели вакцину а у Италији је Федерација удружења медицинских професионалаца саопштила да око 100 доктора широм земље неће да прими вакцину.

У САД, према истраживању једног независног института, 29 одсто здравствених радника вероватно или сигурно неће да се вакцинише, што је нешто више него у укупној популацији – 27 процената.

Гувернер Охаја Мајк Девајн рекао је да је око 60 процената запослених у домовима за старе одбило да се вакцинише.

Немачки министар здравља Јенс Шпан рекао је да је у неким домовима за старе вакцину примило 20 а у неким чак 80 одсто медицинара. Подаци показују, како је рекао, и да је проценат медицинара који примају „обичну“ вакцину против грипа „нажалост, далеко, далеко испод просека“.

„Промовисање вакцинације међу здравственим радницима је веома значајно. Радимо у окружењу пуном рањивих људи, наша је одговорност да их придобијемо“, рекао је за Фајненшел тајмс Уве Јансенс, аутор немачког истраживања објављеног у децембру.

„Ако људи виде да здравствени радници нису уверени, како ће то утицати на друштво?“, запитао се Јансенс.

Јансенс, генерални секретар Немачког друштва за интезивну негу и ургентну медицину, одлучио је да уради истраживање када је чуо неколико медицинских сестара да изражавају сумње у нову мРНА технологију која се користи код две вакцине одобрене у ЕУ – компанија Фајзер/Бионтек и Модерна.

Међу 2.305 испитаника, многи су изразили бојазни од дугорочних последица а жене су биле посебно забринуте око могућности за трудноћу.

Чини се да су бројни испитаници, рекао је доктор Јансенс, гледали видео прилоге антивакцинаша на интернету.

Скепса према вакцинама већ је деловала на здравство у неким деловима Немачке – премијер покрајине Турингије Бодо Рамелов навео је пример клинике која је престала да прима оболеле од ковид-19 не зато што нема довољно болесничких кревета, него зато што јој је 100 запослених оболело или је у карантину.

„Желимо да будемо сигурни да ти људи који раде тако близу вируса имају најбољу заштиту“, рекао је Рамелов за ТВ МДР додајући да апелује на све да приме вакцину.

У Немачкој, која се бори да заустави други талас епидемије корона вируса, вакцина није обавезна али неки правнци специјализовани за радно право кажу да би медицинари могли да се суоче са отказом ако њихови послодавци тврде да представљају ризик за пацијенте.

У међувремену у Италији власти истражују 13 лекара оптужених за пропаганду против вакцинисања или умањивање озбиљности корона вируса.

Званичник италијанског министарства здравља рекао је да доктори и сестре који сумњају у вакцине, после свега што су видели, вероватно нису за посао који раде.

Премијер немачке покрајине Баварске Маркус Зедер рекао је да је потребна кампања „да се добије подршка, не само за више вакцина, већ и за спремност да се вакцина прими“.

У прилог томе говоре и нова истраживања – у пролеће 2020. је 79 одсто Немаца рекло да жели да се вакцинише а у септембру је таквих било 56 одсто.

Децембарско истраживање показало је пак да је 32 одсто Немаца спремно да се одмах вакцинише а 33 одсто је желело да прво види како је прошла прва рунда имунизације.

У Француској, према прошлонедељном истраживању, само 40% Француза планира да се вакцинише према 54 одсто у октобру и 59 одсто у августу, преноси ft.com.

Иако је опрезан, Јансенс верује да ће се ситуација медју медицинским радницима преокренути после прве рунде вакцинације и каже да је скепса према вакцинацији важан сигнал да људима треба више информација.

(Бета)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер