петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Већи део опозиције разочаран, остатак конструктиван
Хроника

Данас: Већи део опозиције разочаран, остатак конструктиван

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 25. септембар 2021.

За многе неочекивано лош документ представника Европског парламента који су посредовали у дијалогу власти и опозиције о изборним условима не само да је поделио опозицију на ону (ССП, ДС, ПСГ и ПЗП) која је напустила тај дијалог незадовољна предложеним решењима дан пред крај и ону која је остала (ЗЗС, СДС, Двери, Народна странка), него је за само недељу дана од завршетка дијаога довео до тога да неки из такозване праве опозиције (СДС, Нова странка, Нова Србије, ГДФ, 1 од 5 милиона, Толеранција, Влашка странка) постану чак и конструктивнији и од оних их из такозване конструктивне опозиције (Двери).

Социјалдемократска партија ће наиме бити део два тела предложених документом, јер ће се, како је навео лидер те партије Борис Тадић, за Политику, борити за побољшање изборних услова до краја и не само за њих него и за све оне партије које не желе да учествују у тим телима, и које ће на наредним изборима користити то за шта ће се СДС изборити.

Ако ништа друго, СДС, као проевропска странка остаје на путу сарадње са представницима ЕУ, али уз неизвестан исход те своје борбе.

Двери још нису званично одлучиле хоће ли бити део привременог надзорног тела које би требало да обезбеди политички плурализам и професионалну стручност и проширеног РИК-а, али није тешко закључити да ће и они делегирати своје представнике, како би се, како каже председнк Двери Бошко Обрадовић, изнутра борили и надзирали процес кампање и избора.

У сваком случају, Двери до 1. октобра чекају неки договор са опозицијом, а ако га нема настављају пут сами, или пак са Заветницима, ДЈБ, или Народнм странком, показаће време.

Према незваничним сазнањима Данаса од извора блиских СНС, за председника владајуће СНС Александра Вучића, који обавља и функцију председника Србије, важно је будуће позициоинирање Двери, односно блок којем ће оне приступити.

Да ли Вучићевој опозицији или пак оној другој, будући да би Двери, могле да имају потенцијал за артикуладију десних опозиционих бирача.

Групацију око СДС и Нове напустио је, у међувремену, Марко Бастаћ, оснивач Канцеларије за локалне и иновативне политике, познатији као бивши председник београдске општине Стари град, уз образложење да је ова група „изненада киднапована од стране појединца који се искључиво бави позиционирањем унутар опозиције и самостално доноси одлуке без консултација са осталим организацијама.

Бастаћ је претходно саопштио да напушта међустраначки дијалог.

На то му је из СДС поручено да је историјат Бастаћеве тенденције да мења странке и покрете, без икакве идеолошке кохерентности, добро познат и да он прво мора са собом да одлучи шта подржава и са ким сарађује.

Празнину коју је Бастаћ оставио за собом могле би да испуне Демократе Србије, које је окупио Бранислав Лечић.

Садашњи председник Демократа Србије Војислав Јанковић каже да су преговори о уједињењу са СДС су у току.

Како је Вучићу прегруписавање на опозиционој сцени важно, наши саговорници незванично указују и на то да ће и Тадићево позиционирање и удруживање бити пажљиво праћено.

Када је реч о делу опозиције који је или прекинуо дијалог (ССП, ДС, ПСГ и ПЗП) или остао у дујалогу али не прихвата понуђени документ посредника (ЗЗС, Не давимо Београд и Народна странка) осим њих нико њихове даље кораке не зна.

Председник ССП Драган Ђилас рекао је тајновито на конференцији за новинаре у петак да ће се сами без помоћи ЕУ изборити у Србији као и да ће начин бити познат наредних месеци.

Тренутно је извесно да ће ССП, ДС, ПСГ и ПЗП чинити једну од колона на изборима.

Бојкот, попут оног прошле године, није опција, а избора неће ни бити ако не буду поштени, неке су од порука ове скупине.

Иако у свим овом партијама тврде да су европски оријентисани, јасно је да су врло разочарани понашањем ЕУ према овдашњем режиму.

Из Заједно за Србију Небојше Зеленовића и иницијатива Не давимо Београд поручују да са ССП, ДС, ПСГ и ПЗП разговарају о сарадњи и партнерству током изборног процеса, дакле о ненападају, чувању леђа на локалу, како да представе различите идеје, али не и о заједничкој колони.

Не давимо Београд, ЗЗС, покрет Александра Јовановића Ћуте, и остали партнери праве зелено-леву платформу програмски и идеолошки блиских организација“ и у својој колони, како сада ствари стоје, излазе на изборе.

Али су, како је рекао Добрица Веселиновић, из Не давимо Београд, спремни да подрже кандидата за градоначелника Београда најаче опозиционе листе.

Која ће бити цена те подршке, остаје да се види у постизборним преговорима са онима који им сада програмски и ни на који начин нису блиски.

А постоји и реална могућност и да та зелено-лева платформа буде најјача опозициона листа, чији ће кандидат требати подршку осталих.

Званична одлука НДМБГ о изласку на изборе или не биће донета 20. окотобра.

Пут Народне странке, Вука Јеремића, сличан је путу Двери.

Попут Двери које су имале неколико самосталних излета, НС, као најчвршћи поборник бојкота, сада самоиницијативно излази на локалне изборе у Неготину.

Они верују да је побољшање изборних услова и даље могуће, а материјал о свим неправилностима у Неготину проследиће европосланицима, који преко Владимира Билчика поручују да даљих преговора нема и да је за њих ствар готова.

Потпредседник НС Здравко Понош каже да није битно шта каже Билчик, који је узгред известилац Европског парламента за Србију.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер