среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Удружења особа са инвалидитетом потписала протокол о сарадњи са СНС у оквиру кога се очекује да испитају своје чланство о томе да ли ће гласати и за кога
Хроника

Данас: Удружења особа са инвалидитетом потписала протокол о сарадњи са СНС у оквиру кога се очекује да испитају своје чланство о томе да ли ће гласати и за кога

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 22. фебруар 2018.

 Удружења особа са инвалидитетом потписала су протокол о сарадњи са Српском напредном странком у оквиру кога се од управа тих удружења очекује да испитају своје чланство о томе да ли ће гласати и за кога.

Таква иницијатива, како сазнаје Данас, потекла је директно из Министарства за рад и социјална питања.

Ову информацију су нам потврдили у Градској организацији слепих у Београду (ГОСБ), у којој кажу да је управа добила листе за спискове гласача.

– Са СНС смо потписали протокол о сарадњи и добили налог да сваког члана питамо да ли ће изаћи на изборе и за кога ће гласати. Међутим, нико од чланова није у обавези да се о томе изјашњава, што значи да нема притиска, већ се подаци прикупљају у информативне сврхе – рекла је за Данас службеница ГОСБ-а. Она је додала да су и друге инвалидске организације потписале овај протокол са СНС, али не и са неком другом политичком партијом. Такође је напоменула да се то „раније никад није радило“.

Невена Јовановић из Фондације Фиби, организације која се бави продукцијом звучних књига за слепе особе, сматра да је обезбеђивање капиларних гласова у непрофитним, невладиним и нестраначким организацијама „велика срамота“, те да такве поступке „сигурно не прописује конвенција Уједињених нација“.

– Још је већа срамота што таква иницијатива потиче директно из Министарства за рад, и то од помоћнице министра Биљане Барошевић, тако да се увиђа да су нам и министарства у служби Српске напредне странке – каже Јовановић, додајући да се ове институције, као и руководиоци инвалидских организација противзаконито опходе према личним ставовима особа са инвалидитетом.

Из Министарства за рад и социјална питања, међутим, нису одговорили на наш захтев за коментар на ове тврдње.

Ступање инвалидских организација у службу владајуће партије није прихватљиво ни за правника Драгишу Дробњака, члана Савеза слепих Србије, који каже да у таквој сарадњи постоји корист, али не за чланове, већ за појединце у тим удружењима.

– Одлуку о таквом повезивању није донело чланство нити скупштина, него утицајни појединци у тим инвалидским организацијама. По мени, таква симбиоза није прихватљива, нити демократска, полазећи првенствено од интереса чланства, односно особа са инвалидитетом. На неки начин је њихово поверење изневерено, јер су они удружени да би остварили неке своје циљеве, а не да би се борили за освајање и очување власти – каже Дробњак.

Неке особе са инвалидитетом обраћале су се са овим информацијама и појединим опозиционим странкама. На сајту покрета Доста је било Љупка Михајловска упозорава да је владајућа странка на овај начин прекршила Устав (члан 52), као и Закон о избору народних посланика, према коме (члан 2), између осталог, нико нема права да од грађанина тражи да се изјасни како је гласао.

– Појава прикупљања такозваних капиларних гласова систем је који је СНС одавно разрадио у јавним предузећима, али чак и најмаштовитији умови нису могли да претпоставе да ће се на удару наћи и особе са инвалидитетом – наводи Михајловска у свом тексту на сајту Доста је било.

Слепи не могу да гласају тајно

Поред тога што особе са инвалидитетом немају одговарајућу приступачност избора, како физичку, јер не могу да приђу изборним местима, тако и информативну, слепим особама није омогућено ни да гласају тајно, што је уставно право сваког грађанина и грађанке. „Организације су тражиле да се реши то питање, нажалост ни по законском акту то није регулисано. У европским земљама слепи могу да гласају тајно, али у Србији само уз помоћ својих пратилаца. Гласање за слепе помоћу шаблона само је једна од техника, има разних и требало би видети која је најрационалнија“, каже Драгиша Дробњак.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер