петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Тврдње председника и премијерке у вези са законом о умањењу пензија у сукобу са разумом и правом
Хроника

Данас: Тврдње председника и премијерке у вези са законом о умањењу пензија у сукобу са разумом и правом

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 15. мај 2018.

„ Изјава да укидање закона о смањењу пензија у ствари значи смањење пензија, нити има логике нити је могућа“, кажу стручњаци за Данас.

Ништа није тако дуговечно као привремени државни пројекат, гласи једна америчка пословица.

У Србији то важи више него било где другде, па нас то доводи и до разних апсурдних ситуација. Тако имамо Закон о привременом начину уређивања исплате пензија или у јавности познат као закон о смањењу пензија из 2014. године који власти неће да укину зато, за не поверовати је али, да се не би смањиле пензије.

Ова спектакуларна замена теза, коју су у јавности пласирали и премијерка Ана Брнабић и председник Александар Вучић, а која имплицира да уколико би се укинуо спорни закон и пензије вратиле на ниво из 2014. године не би се рачунала три повећања пензија која су се од тада десила. Међутим, у иначе кратком Закону о привременом уређивању начина исплате пензија, једино где се спомињу повећања је у члану 5а у коме је наведено да се проценат усклађивања пензија утврђује законом којим се уређује буџетски систем.

Адвокатице Драгана Величковић и Ђурђијана Филимоновић у писаном одговору Данасу потврђују да се Законом о привременом уређивању начина исплате пензија, пензије смањују, а не повећавају.

„Сходно томе, укидањем напред наведеног закона пензије би се вратиле на ниво на ком су биле пре четири године. Уколико је и било повећања пензија, исто се не тиче поменутог закона, те би његовим укидањем пензионери имали веће пензије него пре 2014. године. Дакле, ради се о класичној замени теза и обмани грађана. Закон свакако треба да се укине, јер је неуставан и супротан Закону о пензијском и инвалидском осигурању, а у прилог томе сведоче опомене Међународног монетарног фонда“, кажу оне.

Реакције на изјаве Александра Вучића и Ане Брнабић - неверица и огорчење

Не само да повећања пензија, која су се у три наврата десила (у јануару 2016, 2017. и 2018 за укупно 7,9 одсто) нису исплаћена по основу овог закона који треба да буде укинут, већ су према Закону о ПИО који је суспендован 2014. године, доношењем закона о умањењу пензија, два пута годишње пензије требало да буду усклађене са трошковима живота (укупно усклађење за ове четири године би било близу нивоа оствареног повећања пензија). Некако, ни председница Владе ни председник државе у својим изјавама нису обратили пажњу на ове детаље, па смо добили тешко схватљиву изјаву да би „укидање Закона о привременом умањењу пензија значило смањење примања за 80 одсто пензионера“.

Зоран Ивошевић, некадашњи судија Врховног суда истиче да ово не да није логично, него није ни могуће.

– Као прво, закон о умањењу пензија се лажно представља као закон о привременом уређењу начина исплате пензија, а нити уређује исплату пензија, нити је привремен, јер се не зна рок трајања. Пензија је имовинско право, није поклон, и стиче се уплатом доприноса. Зато је овај закон противан члану 58 Устава који каже да су имовина и својина зајамчени Уставом и не могу се смањивати ни ограничавати. Узимање пензија је врста конфискације – сматра Ивошевић додајући да се представници власти користе комбинацијом еуфемизма и популизма покушавајући да прикрију ово.

Тако, објашњава Ивошевић, имамо ситуацију да званичници дају изјаве које немају везе са логиком.

– Вучић каже „увек сам за заштиту најугроженијих, а они би били ускраћени јер не би добили повећање“. Он занемарује да би и ти људи са пензијама мањим од 25.000 динара имали у међувремену повећање пензија на основу редовног усклађивања по Закону и ПИО. Не верујем да то не зна, будући да је правник. А изгледа да премијерка не зна основне ствари у вези пензија када је рекла да пензије треба усклађивати двогодишње. Па то никада није било, пензије су се усклађивале на четири месеца, па онда на шест месеци, никад на две године – напомиње Ивошевић.

Цела ситуација са одбијањем државе да укине са правне стране спорни закон, за економисту Данила Шуковића је доказ да је ово волунтаристичка држава у којој може да ради ко шта хоће.

– Као економиста, већу небулозу нисам одавно чуо. Занима ме како то што престанете да неком узимате његову имовину, може да угрози било кога. Та пензија је зарађена уплатом доприноса. То што смо сиромашна земља и има пуно пензионера који живе испод линије сиромаштва је друга ствар и то мора да се решава социјалном политиком, али не сме да се дира у нечију својину мимо Устава и мимо правде. А код нас изгледа да може и овако, а може и онако – огорчен је Шуковић.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер