уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Тендер вредан 4 и по милиона евра намештен за холандску фирму?
Хроника

Данас: Тендер вредан 4 и по милиона евра намештен за холандску фирму?

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 27. август 2014.

Наша прича - домаћи произвођачи тврде да су избачени из трке за посао који је огласило државно предузеће

Београд - Тендер за набавку високо технолошке опреме, „тежак“ 4,5 милиона евра, који је недавно расписало државно предузеће ЈУП „Истраживање и развој“, основано при Министарству за просвету и науку, револтирало је домаће произвођаче који су убеђени да је посао намештен за холандску фирму. Кажу, једино Глоуб корпорејшн испуњава прилично необичне услове јавног позива и само би још извесна италијанска компанија могла да дође у обзир, али нема назнака да ће учествовати.

Конкурс је расписан за тзв. систем интеграторе, практично трговачко-посредничке фирме које према постављеним условима по неколико стотина комада различите опреме набављају од појединачних произвођача, и са том понудом наступају на тендеру. Међутим, Глоуб корпорејшн нема тај проблем, кажу неки домаћи привредници, и тврде да је та фирма од произвођача затражила понуду за опрему знатно пре него што је јавни позив објављен. Куриозитет је и то што је неким фирмама захтев из Глоуба био достављен на формуларима радне верзије тендерске документације далеко раније него што је тендер расписан. То је за домаће произвођаче крунски доказ да је Холанђанима документација била доступна много пре него што је јавно објављена, а претпоставља се и да су они, на основу понуда прикупљених од произвођача у нашој земљи, могли да утичу и на формирање коначне верзије тендерског захтева.

Уз то, тендерским условима тражи се понуђач који је у претходне три године остварио пословни приход од 13,5 милиона евра и да је имао најмање три посла од којих је сваки био вредан најмање 1,5 милиона евра. Уведена је и новина да критеријуме мора да испуни сваки појединачни произвођач који наступа у групи, иако сврха удруживања и јесте да се услови испуне кумулативно. Већ са ова два неразумно високо постављена критеријума, постало је јасно да су врата за домаће фирме затворена чак и под условом да се неколико њих удружи.

У прилог тези о унапред скројеном тендеру иде и услов да учесник мора да има најмање пет запослених, што је прилично специфичан захтев ако се посматра у комбинацији са траженим пословним перформансама. Ипак, испуњава их поменута холандска компанија, која је, према речима произвођача, прикупљала понуде и пре објављивања тендера, јер запошљава шест људи, што указује да је победник тендера унапред био познат, тврди за Данас неколико домаћих произвођача.

Они указују и да се расписаном тендеру могу замерити и многи технички недостаци. Примера ради, уколико постоје два понуђача са најнижим ценама, бира се онај чија је понуда прва стигла, док се критеријум квалитета не узима у обзир. Мало је вероватно да ће било која друга фирма, осим оне која је унапред припремљена, моћи да се јави раније, јер су рокови веома кратки - свега око месец дана.

- Ако се издвоји време потребно да се преузме документација као и период за постављање евентуалних питања, преостаје максимално 15 календарских дана за ефективно припремање понуде. У домаћем Закону о јавним набавкама најкраћи рок за достављање понуда износи 40 дана, по ЕИБ водичу износи шест недеља, а по ЦЕБ водичу 52 дана - каже Данасов извор.

У складу са правилима

У ЈУП „Истраживање и развој“ кажу да се тендери објављени 6. и 19. августа, који се односе на набавке капиталне опреме за истраживаче у оквиру програма „Истраживање и развој у јавном сектору“, спроводе „у складу са правилима набавки Европске инвестиционе банке уз поштовање услова постизања што већег нивоа конкуренције, економичности и ефективности набавке“.

- У поређењу са сличним међународним тендерима везаним за набавку лабораторијске опреме, спроведеним за потребе научника у Србији, услови наведених јавних набавки који се односе на пословне и финансијске капацитете понуђача, јесу или исти или блажи - наводе у том предузећу и додају да су „сви важећи услови доступни компанијама које су у редовној тендерској процедури преузеле документацију“, као и да су „листа и техничке спецификације опреме која се набавља у оквиру овог програма јавно доступни од 2010“.

Кратак рок

Још један податак који иде у прилог тези да је одређени понуђач већ раније био упознат са условима тендера је и изузетно кратак рок од два месеца за испоруку опреме. С обзиром на комплексност посла, рок је нелогично кратак, али и контрадикторан с обзиром на појединачне рокова за испоруку означене у фајловима техничких спецификација. Само понуђач који је доста раније кренуо у преговоре може у том року да заокружи послове са великим бројем произвођача, тврде домаћи привредници.

Профитабилно

Предузеће Јединица за управљање пројектом „Истраживање и развој“, као друштво са ограниченом одговорношћу, основало је 2010. Министарство за науку у време када је на његовом челу био Божидар Ђелић, како би руководило пројектима финансираним преко Европске уније или Европске инвестиционе банке. Фирма запошљава 38 људи, послује без губитака, а прошле године је приходовала 170 милиона динара. Фирма управља и пројектима Научно технолошки парк Звездара, Истраживачка станица Петница, Научно технолошки парк у Нишу и Новом Саду, Центар за промоцију науке, Станови за младе истраживаче у Нишу, Новом Саду и Београду, и друге.

(Ивана Николетић – Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер