четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Стручњаци за војна питања о приближавању суседа НАТО-у - Војна неутралност Србије само фиктивна и заснована је на политичким декларацијама власти
Хроника

Данас: Стручњаци за војна питања о приближавању суседа НАТО-у - Војна неутралност Србије само фиктивна и заснована је на политичким декларацијама власти

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 13. јул 2018.

Србија не може бити војно неутрална земља, јер наша држава својим снагама није у стању да тако нешто, уместо као потребу, дефинише као статус, те зато прича о томе представља најизраженији сукоб домаћих политичких олигархија са стварношћу поручује Љубодраг Стојадиновић, вишедеценијски новинар и колумниста, коментаришући позив НАТО-а Македонији да се придружи том војном савезу, као и недавно чланство Црне Горе у Алијанси.

Он објашњава да војну неутралност на коју се државни врх позива гарантују параметри попут целовитости територије, решеног питање граница, економске сигурности, људских слобода и војне снага, које Србија не поседује. Због тога, Стојадиновић сматра да је војна неутралност наше државе потпуно фиктивна и заснована на политичким декларацијама владајућих гарнитура, које су у њима дефинисале „стање ствари“ које је заправо нереално.

– Уколико ми Косово сматрамо делом територије, а тамо не постоји наша држава, онда ми не можемо бити војно неутрална земља. Та наша декларативна неутралност је заправо заснована само на вољи тадашње гарнитуре на челу са Коштуницом да нашу позицију дефинише као неутралну. Ми стално трагамо или за противницима или за савезницима и на том нивоу не можемо бити ни политички ни војно неутрални – наглашава Стојадиновић.

Упитан да ли чињеница да је Македонија још једна у низу суседних земаља која је добила позив за чланство у НАТО за Србију нешто мења у стратешком смислу, он одговара да се ништа неће променити уколико наша држава буде успела да успостави добре односе са суседима. Стојадиновић сматра да то што је Србија окружена земљама чланицама НАТО-а неће утицати негативно на њену позицију, независно од стратешке идеје да ли наша држава жели или не жели да и сама једног дана постане део Алијансе.

– Ако једног дана и будемо желели да се придружимо НАТО-у, питање је да ли ће они хтети да разговарају са нама, јер су ту ствари веома компликоване. Ради се, пре свега, о тешким траумама из 1999. године, и емоцијама које су још увек прилично снажне. Ми на ту ствар још увек гледамо више са емотивне него са рационалне стране – оцењује Стојадиновић.

Он је убеђен да Србија због чланства Црне Горе и Македоније у НАТО са тим државама неће имати проблема, те да их може имати једино због сопствене лоше дефинисане спољне политике и оријентације која је крајње шизофрена. Стојадиновић наводи да наша земља на нивоу председника државе као и министра спољних послова има шизофрену идеју да ћемо бити блиски са Русима, а да истовремено можемо да идемо у Европску унију.

– Наша позиција ни у ком случају неће зависити од комшија, већ пре свега од односа великих сила према нама и њихових интереса на Балкану, а онда од тога на који ћемо начин ми успети да препознамо наше интересе у оквиру њихових. Тешко да сами можемо да се изборима за оно што сматрамо нашим интересима и просто не верујем да ови који сада управљају државом имају способности да појме о чему се ради, нити политичке снаге да одаберу најбољу солуцију по нас – сматра Стојадиновић.

Војнополитички аналитичар Владе Радуловић упозорава да многи код нас покушавају да изврну чињеницу да НАТО не притиска Србију да постане чланица Алијансе. Што се наводне војне неутралности наше земље тиче, он такође тврди да она не постоји, те да Србија није војно неутрална, већ спроводи политику војне неутралности, што су два потпуно другачија концепта. Ипак, Радуловић подсећа да НАТО и ту нашу декларативну војну неутралност у потпуности уважава.

– Нас НАТО третира идентично као и остале земље које су део Партнерства за мир а војно су неутралне, попут Аустрије, Швајцарске или Шведске. Не можемо говорити да се врше икакви притисци и не можемо замерати комшијама због начина на који спроводе своје геостратешке планове. Према последњим истраживањима, 73 процента Македонаца подржава чланство те земље у НАТО, што значи да се не ради о некаквим притисцима већ о вољи народа – истиче Радуловић.

Према његовом виђењу, већина наших грађана се „прави паметна“, због чега би волео да види како би реаговали када би их неко питао да ли су спремни да се одрекну трећине своје зараде како би се она уложила у систем безбедности и одбране Србије. Радуловић прецизира да би стварна војна неутралност захтевала велика одрицања и озбиљна улагања у одбрамбену индустрију и оружане снаге, али пре свега враћање обавезног служења војног рока.

Јенс Столтенберг: Србија близак и вредан партнер Алијансе

Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг недавно је изјавио да је Србија близак и вредан партнер Алијансе, изразивши наду да ће наша земља бити домаћин вежби цивилне припремљености у октобру ове године. „То показује да НАТО у потпуности поштује одлуку Србије да не тежи ка чланству у НАТО, али да веома ценимо што Србија наставља да сарађује са НАТО као са партнером и захвални смо на тој сарадњи“, рекао је Столтенберг. Његова заменица Роуз Готемелер такође је поновила да је Србија добар партнер НАТО-а и да је на њој да сама одлучи о евентуалном уласку у Алијансу.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер