среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Стране дипломате у Београду сматрају да је Хркаловићка "инструмент за дисциплиновање Стефановића"
Хроника

Данас: Стране дипломате у Београду сматрају да је Хркаловићка "инструмент за дисциплиновање Стефановића"

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. јун 2022.

Дипломате у Београду нису превише заинтересоване за лични сукоб министра одбране Небојше Стефановића и бивше државне секретарке Дијане Хркаловић, али их занимају политичке последице и епилог тог сукоба, кажу незванично за Данас извори блиски дипломатским круговима.

Како нам је речено, случај Стефановић – Хркаловић што се дипломата тиче јесте занимљив, али се у њега нико неће мешати нити или има жеље и потребе за тим.

Наши извори наводе да су најутицајније западне дипломате са главним и тачним појединостима афере већ упознате будући да су њихове и европске полицијске и остале службе достављале информације Србији о члановима криминалних група на основу којих је ова држава реаговала, и врло су упућени о евентуалним контактима које су припадници криминалних група имали са политичарима у Србији.

Када је реч о политичким последицама овог сукоба, за које су дипломате заинтересоване, наши дипломатски извори кажу да је посебно интересантно да се види политичка будућност Стефановића, јер нико није посебно заинтересован за његову личну судбину и будућност.

Дипломатска заједница је, наводе наши саговорници, заинтересована за композицију нове владе, с чијим се формирањем очито одуговлачи.

Како нам је речено, ако се већ у јавности преко таблоида блиских власти, ствара слика о томе да су министарка Зорана Михајловић и Стефановић, блиски „западу“ важно је видети хоће ли они, као такви, остати чланови и нове владе.

Наши саговорници објашњавају, да ако су они ван, а остају лоши министри и особе пупут Александра Вулина и социјалиста, онда је то још један потпуно лош и врло депресиван сигнал Србије западу.

Таблоиди су, подсетимо, пре ових најновјих дешавања на реалцији Хркаловић-Стефановић већ писали о Михајловићевој и њеним везама са САД и ЕУ, преко којих лобира за позицију у новој влади.

Зато је у овом случају, како кажу наши извори, Хркаловић интересантна само као инструмент за „дисциплиновање“ Стефановића и његово евентуално политичко одстрањивање.

Док се на хаос око суђења њој, саслушавања њих обоје, промену и ангажовање адвоката и једног и другог, интервјуе и изјаве, гледа као на још један циркус који није ништа ново, већ продужетак мрцварења које траје још од 2020. и откривања Јовањице, које се даље затрпавала новим догађајима и аферама од прислушкивања председника, до хапшења Вељка Беливука, а у којима су актери исти само им се позитивне и негативне улоге мењају, описују наши извори.

Они закључују да сада више странце занима већ успостављени модел дисциплиновања Михајловићеве и Стефановића и његове рефлексије него детаљи и разлози њиховог прогањања.

Други сегмент на који ће странци обраћају пажњу, поготово у овом случају, је епилог, кажу нам наши извори.

Како додају, расплет на суду и озбиљан и независан рад полиције, тужилаштва и суда су у оваквим случајевима неопходни и показују да ли је замља заиста спремна да мимо политичке воље властодржаца спроводи законе.

Осим тога, као што је већ речено, за многе случајеве криминала Србија је информације добила од европских служби које очекују расплет на судовима.

Уколико, закључује се, ово буде још једна бура без конкретног краја, каквих је било и пре, биће свима јасно да власт у Србији не жели да се позабави лошим момцима из својих редова.

Као и да овакве афере могу имати за циљ скретање јавности са неких битнијих догађаја који се одвијају иза леђа јавности.

Када је реч о томе шта се међу опозиционарима шушка на ову тему, извори Данаса кажу да је на делу „равнотежа страха“ између председника СНС Александар Вучић, који је на функцији председника Србије, и његовог дојучерашњег најближег сарадника.

Поједини опозиционари сматрају да обојица имају јаке адуте у рукавима који вероватно неће бити изнети на светлост дана јер ни једном ни другом то не одговара.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер