четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Шта пише у програму Вука Јеремића?
Хроника

Данас: Шта пише у програму Вука Јеремића?

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 11. фебруар 2017.

 Програм Вука Јеремића, који је најавио да ће се кандидовати за председника Србије, садржи десет целина, као и 60 конкретних предлога за решавање највећих проблема са којима се суочава Србија и наше друштво.

Данас преноси само неке од предлога које ће Јеремић представити јавности у понедељак, 13. фебруара, у Београду.

Подсетимо, Вук Јеремић је о свом програму разговарао претходних месец дана са грађанима широм Србије, како би од њих чуо шта је оно што их највише погађа, као и шта су њихови предлози за решавање проблема. “У Србији се тешко живи и народ је с правом незадовољан. Живимо у систему који одликују самовоља, незнање, корупција и агресија. За многе, живот се свео на преживљавање, у систему који нас обмањује и поткрада уз помоћ парадржавног пропагандног апарата, који креира искривљену слику стварности о друштвеном благостању и наводној сталној угрожености од “унутрашњих непријатеља”, наводи се у уводу Јеремићевог програма.

Како се прецизира, ти “унутрашњи непријатељи” јесу сви они који мисле другачије и због тога су изложени бројним притисцима и медијском линчу. “Људи се обмањују и сталним предизборним обећањима о бољем животу, иза којих се крију све учесталији избори, због чега живимо у сталној кампањи. Председник треба да буде стожер обнове и развоја, градитељ консензуса, покретач промена, адвокат најслабијих, и бранилац институција и уставног поретка. Желим да будем председник који ће Србију достојанствено представљати у свету. Хоћу да будем председник који гради друштвени консензус о најважнијим питањима. Износим зато пред грађане Србије програм заснован на овим темељима, са циљем заједничког рада на изградњи достојанственије, праведније и развијеније државе”, поручује Вук Јеремић.

НАРОДНО ЈЕДИНСТВО

Србија је подељено друштво у којем се непрестано подгрева атмосфера међусобног сукобљавања и подела са циљем да актуелни систем преживи све критике и настави да ради у интересу уског круга људи. Уместо очувања таквог система, потребан нам је широк договор за спровођење програма за изградњу праведнијег друштва. За бољи и достојанственији живот неопходан је договор о ефикасном систему безбедности, владавини права и изградњи снажних институција, јасном развојном плану и економској политици, савременом образовању, социјалној правди и ефикаснијем здравственом систему, очувању идентитета и вођењу активне културне политике, квалитетним медијима и другачијем односу државних органа према грађанима. Косово и Метохија је питање од врхунског националног значаја. Као председник, залагаћу се за проналажење одрживих решења за сва отворена питања, укључујући статус Покрајине, кроз дијалог с косовским Албанцима, поштујући Устав Србије и Резолуцију 1244 Савета безбедности УН.

БЕЗБЕДНА ЗЕМЉА

Живимо у држави од које грађани зазиру, док она зазире од криминалаца и хулигана. Сведоци смо снажне персонализације безбедносне политике и произвољног одлучивања у питањима од значаја за одбрану и сигурност. Сведоци смо и вештачког подизања међунационалних тензија, искључиво у маркетиншке и политикантске сврхе, чиме се угрожава безбедност грађана, што представља врхунску неодговорност и недржавничко понашање.

Као председник, заступаћу став да Србија треба да буде војно неутрална и тражићу од свих државних органа да ова политика буде разрађена и уврштена у све релевантне званичне документе. То са собом повлачи неопходност адекватног инвестирања у одбрану и безбедност. Као председник, инсистираћу на томе да наша земља има снажне, обучене и модерно опремљене војску, полицију и службе безбедности, над којима су Уставом и законом наложени и остварени демократска цивилна контрола и јавни надзор.

ДОСТИЖНА ПРАВДА

Без владавине права и ефикасног правосуђа нема поверења народа у државу, праведног и безбедног друштва, заштите елементарних права, услова за пословање и инвестиције, поверења у Србију и достојанствених и слободних грађана. Судство мора бити ефикасније и независније у свом раду. Надлежност над судским буџетом треба да пређе на Високи савет судства. Тужилаштво мора имати потпуну независност у раду. Правда мора бити доступна свима, без обзира на имовинско стање, и мора се пронаћи начин да бесплатна правна помоћ буде доступна свим сиромашним грађанима.

НОВА РАДНА МЕСТА

Незапосленост представља један од највећих друштвених изазова у Србији. Редован и адекватно плаћен посао представља један од кључних предуслова за очување достојанства, интегритета и независности грађана.

Мој апсолутни приоритет биће стварање услова за запошљавање људи у Србији, што актуелна економска политика не омогућава. Као председник, предложићу покретање јавних радова за изградњу инфраструктуре и програм реиндустријализације земље.

Понудићу своје међународно искуство и контакте за ове циљеве. Програм садржи конкретне мере за унапређење пољопривреде и енергетике, уз забрану продаје ЕПС-а. Велики проблем за веће запошљавање јесте и партократија, јер наши грађани не могу добити посао у јавном сектору или на јавним набавкама ако нису блиски актуелној власти. Као председник, томе ћу се најоштрије супротставити. Залагаћу се за то да се директне субвенције страним инвеститорима замене улагањем државе у регионалну и локалну инфраструктуру. Треба напустити политику неселективне штедње, и преузети одговорност да се решења за стабилизацију јавних финансија пронађу на местима на којима су проблеми и настали - у нереформисаном јавном сектору. Неопходна је професионализација и корпоративизација јавних предузећа.

ЗНАЊЕ - ПРЕДУСЛОВ УСПЕХА

Просвета је девалвирана, понижена и маргинализована. Прећутним одобравањем праксе куповине диплома и звања, некритичким акредитовањем приватних факултета и смањивањем плата просветним радницима, грађанима се шаље сигнал да знање није кључна вредност, као и да труд, рад и објективна заслуга нису врлине које ће бити адекватно награђене. Један од мојих важних задатака биће да подстакнем и подржим процесе који ће од земље звања, Србију претворити у земљу знања. Инсистираћу на доношењу дугорочне стратегије образовања, која ће бити у складу с потребама развоја Србије, савременим светским стандардима и њеном славном традицијом.

ЗДРАВЉЕ НАЦИЈЕ

Здравље је најважније јавно добро. Намеравам да покренем широк фронт за свеобухватну реформу здравственог система. Суштина неопходних промена јесте успостављање модела који ће обезбедити адекватну и потпуну здравствену заштиту свих грађана, и очување и унапређење здравља становништва. Морамо успоставити систем у којем се свим грађанима обезбеђује ефикасна, равноправна и лако доступна здравствена заштита, да би се продужио животни век и повећао квалитет живота. Здравственим радницима се мора обезбедити рад у нормалним условима и уз адекватна примања.

Промене за које се залажем обезбедиће услове за јачање примарне и превентивне здравствене заштите, унапређење организације система здравствене заштите, редефинисање система здравственог осигурања, интеграцију приватног сектора у јавни здравствени систем, стварање законских и других услова за пројекте јавно-приватног партнерства у здравству, адекватна улагања у здравствену инфраструктуру и модернизацију болница и клиничких центара, рационализацију кадровске политике, стандардизацију дијагностичких и терапијских процедура и развој здравственог туризма.

СОЦИЈАЛНА ПРАВДА

У Србији су распрострањени сиромаштво, неједнакост и несигурност. Појединци и породице највећим делом препуштени су сами себи, а неизграђене и нејаке институције социјалне сигурности су на удару сталних мера штедње.

Залагаћу се за увођење социјалне помоћи за немоћне и тренутно незапослене, од које може да се преживи, активне мере запошљавања, пристојне и одрживе пензије, подршку за особе са инвалидитетом, ратне ветеране и ратне војне инвалиде, доношење новог закона о правима бораца и адекватне дечије додатке.

Захтеваћу укидање закона из 2014. којим су смањене пензије, којим није угрожено само мирно уживање стечених имовинских права већ и достигнут ниво људских права.

КУЛТУРНИ ПРЕПОРОД

Као председник Србије, заложићу се за активну културну политику, којом би била оживљена свест о аутентичним вредностима наше културне традиције и оне биле учињене доступним сваком грађанину. Србија има своју културу и своју традицију коју је потребно приближити нашим грађанима, и на разумљив и модеран начин представити свету. Посебан и значајан део наше културне реалности представљају медији. Као друштво изложени смо агресивној пропаганди усмереној на улепшавање стварности и изградњу култа личности. Фаворизовањем таквог система информисања, уз објективне проблеме економске природе, из медија се истерују они који држе до професионалне етике и стандарда. Таква пракса мора да престане. Држава мора обезбедити јавним сервисима стабилне изворе финансирања, учинити их независним од власти и способним за тржишно функционисање.

ПУНЕ СЛОБОДЕ

Етничка разноликост наше земље је наша предност и снага, а не слабост. Права мањина стога ћу чувати и настојати да буду унапређена, поготово у култури, образовању и информисању. Инсистираћу на поништавању измена и допуна Закона о раду из 2014. године, којима су готова сва права радника умањена. У нашем друштву положај жена није задовољавајући. Принцип једнакости плата за идентичне послове мора бити поштован до краја. Посебну пажњу треба посветити положају запослених жена које желе да постану мајке, да би се избегли различити облици дискриминације током трудноће и породиљског одсуства, али и непосредно по повратку на посао. Пружаћу подршку решавању проблема и потреба великог броја избеглих, прогнаних и интерно расељених људи.

СРБИЈА И СВЕТ

Један од основних задатака председника, према Уставу, јесте представљање Србије у свету. Грађани Србије ће имати прилику да директно изаберу личност, политику, али и сет вредности којима желе да буду представљени. Без паметне спољне политике сви државни и национални циљеви могу бити угрожени, као што је показало трагично искуство деведесетих година прошлога века.

Као председник, бићу посвећен јачању суверенитета и безбедности државе, и побољшању њеног међународног угледа, утицаја и економске позиције. Србији је потребна нова регионална политика, која искључује емоције и популизам, а разуме суштинске интересе државе и народа. Србија мора да сарађује са целим светом, али су од посебног значаја за нас ЕУ, Русија, САД и Кина. Као председник, искористићу своје знање, искуство и контакте које сам стекао у свету да бих Србију достојно заступао на међународној сцени и омогућио јој бржи развој. Неуморно ћу радити на томе да нашој земљи и грађанима обезбедим преко потребне стабилност, безбедност, углед, достојанство и шансе за снажнији развој.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер