четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Шта је са "Спутњиковом" вакцином из Торлака?
Хроника

Данас: Шта је са "Спутњиковом" вакцином из Торлака?

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 20. октобар 2021.

 Током викенда у Србију је стигло 250.000 доза вакцина „спутњик В“ руског института Гамалеја, које би у најкраћем року, како је најављено из Владе Србије, требало да буду дистрибуиране по целој Србији.

Претходних недеља у домовима здравља по земљи је била несташица руске вакцине, тако да је 100.000 прве и 150.000 друге дозе ове вакцине већ требало да је распоређено по местима где су најпотребније.

„Вакцине су допремљене из фабрике Генеријум у Владимирској области“, рекао је министар без портфеља Ненад Поповић и додао да су вакцине стигле у суботу увече и да ће бити транспортоване у Торлак, одакле ће у најкраћем року бити дистрибуиране у центре за вакцинацију широм Србије.

Епидемиолог и члан Уједињених против ковида Зоран Радовановић подсећа за Данас да се на Торлаку не производи, већ пакује вакцина, јер имамо машину за пуњење коју смо набавили због грипа. „Производње нема, то је пуњење. Далеко смо ми од производње“, каже Радовановић. Ако имамо, како каже, 1,5 милион вакцина, а сада увозимо исту ту, да ли то значи да је онда производња пукла ако је и постојала.

„То уствари није производња, већ добијамо вакцине у великим паковањима, а онда их разбијамо у појединачне дозе“, напомиње Радовановић. Битно питање би, истиче, могло да буде и то ако је било производње, зашто је стала.

Пре непуне две недеље, министар Поповић је јавности изнео и податак да је Институт Торлак који је још пролетос почео да производи, односно пакује руску вакцину, до сада спремио 1,5 милиона вакцина и да се очекује да до краја године буде произведено четири милиона.

Због чега је онда Србија, упркос томе што је произвела велики број доза руске вакцине морала да увози нове дозе које недостају питање је на које смо остали без одговора и у Министарству Ненада Поповића и у Институту Торлак који вакцине финишира. Из Агенције за лекове и медицинска средства Данасу нису одговорили када ће „спутњик В“ који Торлак пуни добити одобрење и потребне дозволе.

Фармаколози и стручњаци за јавно здравље са којима смо разговарали кажу да процес одобрења неког лека увек траје дуго и да је у овом случају док се то не деси Србија морала да обезбеди снабдевање готовом вакцином. Увоз „спутњика В“ из Русије зато је за неке логичан потез, али недовољно јасно остаје шта се дешава са свим тим вакцинама произведеним на Торлаку.

Министар Ненад Поповић је још почетком септембра рекао да је Институт Гамалеја који производи „спутњик В“ у Русији одобрио руску вакцину која се пуни на Торлаку и да се ради о 550.000 доза које су произведене до 13. августа.

„Имамо 550.000 вакцина, 275.000 вакцина компоненте 1 и 275.000 вакцина компонента 2, спремних за употребу овде у Србији, с ознаком произведено у Србији“, рекао је Поповић тада за РТС.

С обзиром да је месец и по дана касније Србија морала да увози Спутњик, очигледно је да дозе паковане у Србији нису искоришћене. Стручњаци кажу да је битно да надлежни кажу када ће Торлакова вакцина бити спремна, као и да држава мора да буде опрезна и у случају са кинеском вакцином, где је најављена чак и изградња фабрике која би производила Синофарм.

То што је министар Поповић рекао да је Русија одобрила производњу Спутњика у нашој земљи не би морало да значи ништа, јер у нашој земљи лек одобрење може да добије само од домаће Агенција за лекове. Много је питања без одговора, сматрају стручњаци, а све друге земље којима је омогућено да производе руску и кинеску вакцину, потписале су клаузуле да без дозволе произвођача не могу да извозе у треће земље. Осим тога, лек не може да изађе на тржиште са истим именом – „спутњик В“, већ мора да се зове другачије.

На крају, с обзиром на то да вакцинација код нас „посустаје“, односно да је све мања потреба за вакцинама питање је и шта ћемо ми да радимо са тим вакцинама које произведемо?

Застој регистрације у СЗО

Руска вакцина није одобрена у ЕУ, а тек је пре три недеље Русија предала захтев за преквалфикацију регистрације у Светској здравственој организацији. Надлежни из СЗО тражили су од руског Института да документацију допуни, како би могли да уђу у тај процес. Питање надлежнима је и да ли наша Агенција може да да одобрење за производњу вакцине, за коју руски произвођач није имао адекватну документацију?

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер