четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Српска дипломатија (опет) на стероидима
Хроника

Данас: Српска дипломатија (опет) на стероидима

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 03. новембар 2011.

Београд - Шеф српске дипломатије Вук Јеремић јуче је у Турској с колегом Ахметом Давутоглуом покушавао да усагласи договор о „оптималној улози“ Анкаре у питањима исламских заједница у Србији, сазнаје Данас.

Како нам је објашњено у дипломатским изворима, циљ Јеремићеве посете био је да посредовање Турске у вези с евентуалним обједињавањем супротстављених исламских заједница буде „ограничено и у складу са интересима и законима Републике Србије“.

Судећи по агенди министра спољних послова Србије у наредних месец дана, српска дипломатија је (поново) „на стероидима“, али овог пута пре свега европским.

Јеремић ће данас бити у Прагу, на састанку шефова дипломатија „Вишеградске четворке“ - Пољске, Словачке, Мађарске и Чешке, с министрима земаља Западног Балкана. Специјални гости састанка биће европски комесар за проширење Штефан Филе и словеначки министар Самуел Жбогар. Како је саопштило чешко Министарство спољних послова, разговараће се о томе како „Вишеградска четворка“ може конкретно да помогне балканским земљама на путу ка ЕУ. Према сазнањима Данаса, поред политичке подршке, тема ће бити и евентуална финансијска подршка, односно формирање фонда намењеног земљама региона које напредују у европским интеграцијама.

У понедељак, 7. новембра, у Београд долазе шефови дипломатија Хрватске, БиХ и Црне Горе, који ће с Вуком Јеремићем учествовати на министарској конференцији о проблемима избеглих и расељених лица у региону. Како сазнајемо, очекује се да ће скупу присуствовати и комесар Штефан Филе, а биће усвојена заједничка декларација. Касније истог дана, Јеремић би требало да оде у Букурешт, на министарски састанак дунавских земаља.

Од средине новембра па до прве половине децембра, министар спољних послова Србије углавном ће се налазити у Западној Европи. Све почиње у Паризу, где ће се Јеремић 15. новембра састати са шефом дипломатије Аланом Жипеом и обратити се Комитету за спољне послове парламента Француске, сазнаје Данас. Дипломатски извори нашег листа истичу да ће ово бити једна од најважнијих дипломатских посета српских званичника у сусрет децембарском одлучивању Савета ЕУ о кандидатури за чланство.

Према нашим сазнањима, Прогресивна алијанса социјалиста и демократа, друга групација у Европском парламенту по величини и утицају, позвала је Јеремића да већ следећег дана, 16. новембра, буде у Стразбуру, како би се обратио посланицима ЕП који су чланови Алијансе. Овде је посебно важно, објашњавају Данасови саговорници, то што је већина партија из састава Алијансе у чланству Социјалистичке интернационале, у којој је и Демократска странка. Следи посета Бриселу, 22. новембра, када би Јеремић требало да говори пред Спољнополитичким комитетом Европског парламента, а састаће се и с Групом пријатеља Србије у ЕП.

Новембарске међународне активности српског министра завршавају се 28. у месецу, у Лондону, где ће разговарати с министром спољних послова Велике Британије Вилијемом Хејгом, сазнаје Данас.

Министарски састанак ОЕБС у Виљнусу заказан је за почетак децембра. Како нам је објашњено, овај скуп је важан због тога што Србија „има неколико озбиљних кандидатура у оквиру ОЕБС“, а Јеремић планира и интензивне билатералне активности на маргинама састанка, које ће пре свега бити посвећене питањима европских интеграција.

„Основни циљ свих ових састанака и путовања је да се клима и перцепција унутар ЕУ према Србији побољшају, да се створе услови за напредак у евроинтеграцијама, да се појачају партнерства с кључним земљама чланицама ЕУ, као и да се заштите основни интереси Србије на Косову“, објашњавају дипломатски извори Данаса и додају да ће међу темама важно место имати и економска дипломатија, попут недавне посете Кини, која је процењена изузетно успешном.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер