субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Неколико стотина учесника "Параде поноса" прошетало центром Београда, који је био у блокади од раних јутарњих часова, међу учесницима Ана Брнабић, Зоран Радојичић, Бранко Ружић, Зоран Ђорђевић и Чедомир Јовановић
Хроника

Неколико стотина учесника "Параде поноса" прошетало центром Београда, који је био у блокади од раних јутарњих часова, међу учесницима Ана Брнабић, Зоран Радојичић, Бранко Ружић, Зоран Ђорђевић и Чедомир Јовановић

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 16. септембар 2018.

Неколико стотина учесника "Параде поноса" прошетало центром Београда, који је био у блокади од раних јутарњих часова. Међу учесницима Ана Брнабић, Зоран Радојичић, Бранко Ружић, Зоран Ђорђевић и Чедомир Јовановић.

18.02 - Заштитник грађана Зоран Пашалић изјавио је да упркос чињеници да је данашња Парада поноса показала да њено мирно одржавање у Србији постаје традиција, ЛГБТ особе се и даље суочавају са низом проблема попут дискриминације.

Пашалић је у писаној изјави поздравио то што су надлежни органи обезбедили, пети пут заредом, мирно одржавање Параде поноса у Београду, уз неопходне мере обезбедјења, што је по њему важно, јер показује да је Србија напредовала у остваривању права на слободу окупљања и изражавања особа другачије сексуалне оријентације и родног идентитета.

"ЛГБТ особе изложене су дискриминацији у разним областима живота, у здравству, запошљавању, приступу социјалним услугама и образовању. ЛГБТ особе и даље се тешко обраћају институцијама - нису спремне на то, што је последица ранијих искуства нереаговања или неадекватног реаговања институција", навео је Пашалић.

17.50 - Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић захвалио је грађанима Србије на одговорности према земљи и толеранцији, као и полицијским службеницима на добро обављеном послу током данашње београдске Параде поноса.

"Желим да захвалим грађанима Србије који су показали одговорност према својој земљи и толеранцију, као и полицијским службеницима који су свој посао обавили на најбољи могући начин", казао је Стефановић, а пренео МУП.

17.20 - У оквиру београдске Параде поноса, у Студентском парку организован је забавни програм, који ће трајати до 20 часова. Учеснике Прајда на бини је дочекала певачица Ида Пестер из бенда "Лоллобригида", која им је честитала овогодишњу Параду поноса и позвала их да се забаве.

Атмосфера у парку је весела и учесници се забављају уз музику машући балонима и заставицама дугиних боја.

15:49 - Учесници београдске Параде поноса, под слоганом "Реци ДА", прошетали су централним улицама Београда и нешто после 15 часова стигли у Студентски парк.

Шетња је протекла мирно, а обезбеђивао је мањи број полицајаца него претходних година.

Током шетње, грађани су са појединих тераса бацали конфете, а учесници су носили балоне и заставе дугиних боја.

15.27 - Припреме пред музички програм

На бини постављеној у срцу града пристижуће учеснике Прајда дочекала је Ида Престер из бенда "Лоллобригида" у пратњи ди-џеја.

  15.16 - Први учесници стигли до Студентског трга

Репортери "Блица" јављају да је чело колоне око 15 сати пристигло на Трг републике, да би се кроз десетак минута већ нашли на оближњем Студентском тргу, где се кроз мање од сат времена очекује се почетак концерта у трајању од пуна четири сата.

14.59 - "Окупиране" Теразије

 Колона од стотину учесника параде пристигла је на Теразије, одакле се полако даље наставља ка Тргу републике.

14.46 - Јовановић: Прајд подстиче људе да размишљају

- Живимо у конзервативном друштву. Прајд је упечатљива манифестација која подстиче људе да размишљају и живе онако како желе. Врло је битно да у данашњем времену свако може да се изјасни - каже за "Блиц" председник Либерално-демократске партије, Чедомир Јовановић.

14.33 - Кренула колона

Како је и најављено, учесници Параде поноса кренули су у шетњу око 14.30 сати Улицом краља Милана.

Шетњу прати велики број пролазника, али и туриста.

14.29 - Кума Прајда: Пријатељи су ме питали "шта ћеш на камиону"

- Желим да вас све поздравим, поготово вас који сте први пут ту. Пријатељи су ме питали "шта ћеш на камиону, зашто не ћутиш", али ми смо овде да објаснимо свима који нису ту да треба да буду ту, ја да ћутим не могу. Сви треба да будемо једнаки и нико не сме никоме да одређује кога ће да воли - казала је кума Параде поноса, Сузана Трнинић.

Она је истакла да живимо у земљи где се мисли да је мржња најјача покретачка енергија.

- Тако је тридесет година. Хајде сада да волимо тридесет година и да се поштујемо, јер нисмо сви исти - додала је кума Прајда.

14.11 - Подршка стигла и са врха власти

Као и прошле године, Прајд је својим присуством подржала и премијерка Србије, Ана Брнабић.

14.01 - Организатори: Иде се напред, али споро

- Ове године изгледа да има места за ЛГБТ заједницу у Србији. Задовољни смо јер су данас улице отворене са мање обезбеђења, али ипак имамо јасна очекивања од Владе. Кораци напретка су спори, али се иде напред - оценио је један организатора Параде поноса, Горан Милетић.

13.49 - Политичари подржали скуп

Уочи почетка шетње колоне, на лицу места нашли су се градоначелник Београда Зоран Радојичић, министар за рад Зоран Ђорђевић и министар државне управе Бранко Ружић.

- Желимо да покажемо да је Београд отворен град који поштује слободу и право на показивање различитости. У Београду је данас дан демократије, јер шаљемо поруку да је ово град отвореног срца - поручио је први човек престонице.

Министар Ђорђевић, с друге стране, нагласио је да ће власти наставити да раде на унапређењу права мањина јер је Србија, подвукао је, отворена земља.

13.42 - Стигла кума Прајда

 На скуп је нешто пре 13.45 пристигла и кума Прајда, новинарка Сузана Трнинић.

13.33 - Финалне припреме пред шетњу

 Док већина присутних не оклева да заплеше на улици, носећи барјаке препознатљивих боја, велика дугина застава поставља се посред саобраћајнице, најављујући почетак шетње колоне.

13.10 - Атмосфера као на журки

Око 13 сати расположење окупљених додатно су "подигли" музика и пропратни садржаји.

 Присутни не оклевају да заплешу на улици, носећи барјаке препознатљивих боја, док се велика дугина застава поставља посред саобраћајнице, најављујући почетак шетње колоне.

12.59 - Више сторине људи окупирало Славију

Како јављају репортери "Блица", код Трга Славија тренутно се налази преко 200 учесника Параде поноса, а њихов број се увећава из минута у минут.

 На лицу места је и доста посматрача, родитеља са децом, али и суграђана са кућним љубимцима, па су тако у дугине боје данас завијени бројни пси који ће прошетати трасом параде са својим власницима.

12.13 - Противници параде код Цркве Светог Марка

Мања група људи који протестују примећена је у близини Цркве Светог Марка. Њима, међутим, припадници полиције не дозвољавају да се приближе Улици краља Милана којом ће се кретати колона. Један мушкарац је том приликом приведен.

12.08 - Шатори са сендвичима и соковима

 На месту окупљања постављено је и пар шатора у којима ће учесници Параде поноса моћи да купе сендвиче, или се освеже водом, соковима, пивом...

11.30 - Почело затварање улица

Коначно, са сат и по закашњења, почело је затварање улица којима ће пролазити Парада поноса. Возила тако више не саобраћају кроз Улицу краља Милана, а блокиран је и цео потез од Славије до Студентског трга.

Присутни су и припадници полиције, али без опреме за разбијање демонстрација, на какву су нас навикли претходних година.

11.21 - Шетачи се скупљају на Славији

Учесници се полако премештају од Инфо центра ка Тргу Славија где се очекује затварање саобраћајница.

11.10 - Уживање и добра атмофсера

- Дошла сам да се забавим и да уживамо, али се надам да људи неће много да нас мрзе - поручује Зои, трансродна девојка из Пирота.

11.02 - Затварање улица тек у 11.30

Надлежне градске и полицијске службе су, према последњим информацијама до којих су дошли наши репортери на лицу места, одлучили да улице остану отворене све до 11.30, иако је било најављено да ће бити затворене већ у 10.00.

11.00 - Стотинак гостију из иностранства

Према најавама организатора, на данашњој Паради поноса се очекује и стотинак гостију из иностранства, углавном из земаља у окружењу.

10.40 - Организатори: Не очекујемо инциденте

- Очекујемо око 2.000 људи и да ћемо прошетати никад дужом трасом на никад слободнији начин јер никад мање полиције није било на Прајду. Не плашимо се инцидената јер смо са полицијом уиграна екипа. Биће псовки и прозивки, али на то смо навикли - рекао је један од организатора, Александар Савић.

 

 10.23 - Окупљање код Инфо центра

Учесници су полако почели да се окупљају око Инфо центра у Улици краља Милана. Деле се шарене заставице, балони... Такође, у овом делу је примећено и неколико полицијских патрола, али ни налик оном броју од ранијих година.

10.14 - Улице пусте, али нису затворене

Централне градске улице су скоро потпуно пусте, али саобраћај, званично, још није обустављен на њима. Како јавља наш репортер са лица места, поред "Београђанке" пролази тек понеки аутомобил.

9.31 - Четири улаза за учеснике

 

Окупљање учесника Параде поноса предвиђено је од 12.00, а њима је на располагању неколико улаза. Безбедносни пунктови су на Тргу Славија, у Ресавској улици (оба смера), Призренској улици и на углу Коларчеве и Македонске.

Овогодишња Кума Прајда, новинарка Сузана Трнинић, учесницима ће се обратити на Тргу Славија око 14 часова, а шетња до 14.30.

Поворка ће кренути са Славије, а кретаће се Улицом краља Милана, преко Теразија до Коларчеве, затим до Улице Васе Чарапића, а завршава се на Студентском Тргу.

После тога, у Студентском парку од 16 до 20 часова биће организован забавни програм који је отворен за јавност.

За учеснике Параде улаз ће бити могућ на Славији, са обе стране Ресавске улице, код Историјског музеја Србије и код Македонске улице.

Све улице дуж те трасе биће затворене за возила од 10 до 15 часова.

У истом периоду биће постављене полицијске блокаде од Улице кнеза Милоша до Булевара краља Александра на једној страни, и од Карађорђевог парка до Калемегдана и Зеленог венца на другој страни. 

Градски Секретаријат за јавни превоз је саопштио да ће због манифестације од 10 до 20 часова делимично бити измењен саобраћај на линијама јавног превоза. 

"Прајд" и журка након његовог одржавања представљају званичан завршетак "Недеље поноса" у Београду. 

Током Недеље поноса организовано је више од 60 изложби, концерата, филмских пројекција, дебата и конференција. 

Прва београдска Парада Поноса је организована 30. јуна 2001. године под слоганом "Има места за све нас", када су припадници десничарских организација и навијача напали мањи број окупљених на Тргу Републике. Повређено је више од 40 особа.

Први Београд Прајд који је протекао без инцидената одржан је 28. септембра 2014. године под слоганом "Понос за све". 

Организатори су навели да ће Прајд и ове године бити баланс између прославе и (политичког) протеста, зато што представља политички скуп са јасним захтевима. 

Седам захтева Параде поноса тичу се веће одговорности државе за заштиту људских права сексуалних мањина, санкционисање насиља над том заједницом и примену члана Кривичног Законика Србије за злочин из мржње, као и усвајање Закона о родном идентитету и регистрованим истополним заједницама. 

Такође захтевају подстицање објективног медијског извештавања о ЛГБТИ+ заједници, реформу система образовања и санкционисање случајева вршњачког насиља који су учињени због сексуалне оријентације и родног идентитета жртве.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер