петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас се навршава две године од пада војног хеликоптера и погибије седам особа; После 15 месеци Тужилаштво објавило да нико није одговаран и да неће бити истраге
Хроника

Данас се навршава две године од пада војног хеликоптера и погибије седам особа; После 15 месеци Тужилаштво објавило да нико није одговаран и да неће бити истраге

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 13. март 2017.

 Данас се навршава две године од како се срушио хеликоптер Војске Србије, када је погинуло седам особа. Тужилаштво се 15 месеци после несреће изјаснило да нико није одговоран и да истраге неће бити, а Виши војни суд је укинуо дисциплинску пресуду генералима Ранку Живаку и Предрагу Бандићу.

Једина пресуда због пада хеликоптера, који се срушио 13. марта 2015. године у близини београдског аеродрома, донета је седам месеци касније - 23. октобра. Војни дисциплински суд донео је пресуде против двојице генерала за дисциплинске преступе тако што им је забрањено напредовање.

"Генерал мајор Ранко Живак оглашен је кривим због дисциплинског препуста пропуштања радње на коју је лице у служби овлашћено ради спречавања незаконитости или штете. За исти пресутп оглашен је кривим и бригадни генерал Предраг Бандић, као и за прекорачење службеног овлашћења".

Међутим, Виши војни суд је 2016. године укинуо ову пресуду и поступак вратио на почетак. Живак и Бандић у другостепеном поступку указали су на низ пропуста у истрази, као и на мистериозан нестанак појединих доказа, пре свега аудио-записа и транскрипата разговора посаде и њихових претпостављених.

Неколико дана пре објављивања ове одлуке Вишег војног суда, Више јавно тужилаштво изјаснило се да нико није одговоран за пад хеликоптера и да истрага неће бити покренута. Тако је после 15 месеци стављена тачка на случај хеликоптер, а поред кривичне изостала је и политичка одговорност.

Министар одбране Братислав Гашић смењен је, али не због пада хеликоптера већ због сексистичке поруке новинарки Б92.Златибор Лончар је наставио да буде министар здравља, а исту функцију добио је и после парламентарних избора у априлу 2016. године.

Пре две године, у паду хеликоптера Ми-17 на око километар од београдског аеродрома, погинули су пилоти мајор Омер Мехић и капетан Милован Ђукарић, механичари заставници Небојша Драјић и Иван Миладиновић, лекар новопазарске болнице Џевад Љајић и његов колега анестетичар Мирослав Веселиновић, као и петодневна беба из мовопазарске породице Адемовић.

Председник Србије Томислав Николић је породицама трагично настрадалих пилота уручио постхумна одликовања.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер