четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: САД очекују да се Србија предомисли у вези са резолуцијом о Косову
Хроника

Данас: САД очекују да се Србија предомисли у вези са резолуцијом о Косову

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 26. август 2010.

Србија и Косово, после мишљења Међународног суда правде, треба да се фокусирају на чланство у ЕУ, порука је америчке амбасаде у Београд.

Београд - Сједињене Државе се и даље надају да ће Србија и њени западни партнери у наредним недељама пронаћи конструктивно решење за предлог резолуције у Генералној скупштини УН. Београд је, подносећи резолуцију без адекватних консултација, пропустио шансу да демонстрира искрену приврженост дијалогу и партнерству, речено је Данасу у Амбасади САД у Србији.

"Верујемо да било који одговор на мишљење Међународног суда правде треба да се фокусира на кретање Косова и Србије унапред, на начин који ће им помоћи да достигну свој заједнички циљ чланства у ЕУ, а да истовременоá предузимају кораке ка решавању практичних питања, како би се побољшао живот људи у обе земље, уместо да се поново разговора о питањима која су већ решена", генерални је став САД према српској резолуцији, којом се позива на "дијалог о свим отвореним питањима" и изражава противљење једнострано проглашеној независности.

Одговарајући на питање о начину на који је Београд поднео резолуцију у ГС УН и да ли се при том консултовао с Вашингтоном, у Канцеларији за односе с јавношћу Амбасаде напомињу да "када су грађани Србије гласали 2008. за европску будућност, гласали су да постану чланови организација у којима су комуникација, консултације и преговори начини заáдоношење одлука".

"Свесни смо да Србија и САД имају различите ставове о Косову, али недостатак адекватног процеса консултовања којим би се постигао консензус о нацрту текста је, нажалост, представља пропуштену прилику да се демонстрира искрена приврженост дијалогу, партнерству и грађењу поверења које је тако значајно за данашњу дипломатију", напомињу у америчкој Амбасади.

На питање могу ли Београд и земље Квинте (САД, Велика Британија, Немачка, Француска, Италија) пронаћи компромис по питању резолуције пре заседања Генералне скупштине, у Амбасади истичу да се Америка "и даље нада да ће се у наредним недељама пронаћи конструктивно решење које води за напретку".

Данасови саговорници наводе да САД одржавају редовне контакте са српским званичницима, вези са овим, као и о многим другим питањима и понављају да Вашингтон није поднео своју "контрарезолуцију", како су ове седмице известили поједини београдски медији.

Упитани како ће се САД изјаснити у ГС УН уколико ипак не дође до договора у вези с постојећим текстом српске резолуције, у Амбасади наглашавају да Америка не може да подржи тај документ "у облику у којем је поднет", али да и даље пружа "снажну подршку напорима Србије ка интеграцији у ЕУ и њеној жељи усмереној ка регионалној стабилности и одржавању добросуседских односа".á

"САД и Србија имају много заједничких интереса и одличну билатералну сарадњу у различитим областима, што је све од велике важности и за једну и за другу државу и за читав регион Западног Балкана. Поштујемо напоре председника Тадића и Владе Србије које улажу како би обезбедили да се демократска, мирољубива и успешна Србија у потпуности интегрише у евроатлантске институције, и наставићемо заједничку сарадњу на тим основама.áСАД пружају снажну подршку Србији и Косову у њиховим амбицијама ка придружењу ЕУ, и то ћемо и убудуће чинити.áЖелимо успешну Србију, и посвећени смо сарадњи са свим странама како бисмо унапредили напоре свих земаља и народа Западног Балкана да остваре своју заједничку будућност у оквиру Европе", одговор је Канцеларије за односе с јавношћу Амбасаде САД на питање како ће на односе Вашингтона и Београда утицати уколико Србија не одустане од предложеног текста резолуције.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер