субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Против уласка у ЕУ гласало би 40 одсто грађана Србије
Хроника

Данас: Против уласка у ЕУ гласало би 40 одсто грађана Србије

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 26. јун 2016.

Око 60 одсто грађана Србије би на евентуалном референдуму подржало улазак земље у ЕУ, док би 40 одсто било против, изјавио је директор Сектора за јавномнењска истраживања Агенције Ипсос стратеџик маркетинг Марко Уљаревић, на основу последњег истраживања спроведеног у мају (пре Брегзита).

Он је за лист "Данас" оценио да ће излазак Велике Британије из ЕУ "свакако утицати" на промену ставова грађана Србије према Унији.

"Евроскептицизам код грађана Србије ескалира зависно од спољашњих догађаја који се рефлектују на нашу политичку сцену. Посматрано на дуги рок, јасан је тренд раста евроскептицизма у Србији. Садашњи сазив Скупштине Србије верније осликава ситуацију у земљи, макар по питању европског пута Србије, колико год се то некоме допадало или не", оценио је Уљаревић.

Он је рекао да је број грађана Србије расположених антиевропски данас много већи него 2006. или 2007. године, али ипак мањи од рекорда забележеног 2011. године, када је Српска напредна странка била у опозицији.

"Последњи расположиви подаци из маја говоре да би више од половине грађана Србије на евентуалном референдуму гласало за придруживање ЕУ, док би једна трећина била против. Када се ти проценти који се односе на укупну популацију, прерачунају само на оне који би гласали на референдуму, мајски подаци говоре да би 60 одсто од изашлих гласало за придруживање док би 40 одсто гласало против", казао је Уљаревић.

Како је навео, против чланства Србије у ЕУ гласао би сваки десети бирач Демократске странке, сваки четврти гласач Српске напредне странке или сваки трећи бирач Покрета Доста је било док би придруживање Унији подржао сваки пети-шести гласач Српске радикалне странке или сваки седми бирач Двери.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер