петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Професор из Италије именован за члана комисије која ће анализирати оспорену докторску дисертацију Синише Малог
Хроника

Данас: Професор из Италије именован за члана комисије која ће анализирати оспорену докторску дисертацију Синише Малог

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 12. октобар 2017.

 Национални савет за високо образовање именовао је Роберта Вералдија, редовног професора Универзитета "Габриеле д'Анунцио" Кјети - Пескара у Италији, за члана стручне комисије која ће анализирати оспорену докторску дисертацију градоначелника Београда Синише Малог, сазнаје Данас.

Вералди је јуче обавестио Национални савет да прихвата чланство у тој комисији, потврђено је нашем листу у том телу.

- Национални савет за високо образовање добио је захтев Факултета организационих наука да, у складу с основама за Кодекс о академском интегритету и прописима Универзитета у Београду, именује једног члана стручне комисије за утврђивање неакадемског понашања у изради доктората Синише Малог. Како је значајан број професора Универзитета у Београду већ био укључен у различите стадијуме поступка у вези с овом докторском дисертацијом (на ФОН-у, у стручним органима Универзитета и друго) и позивао се на постојање сукоба интереса, Национални савет се определио да за члана стручне комисије именује угледног иностраног професора, чија биографија показује да се бавио и научном облашћу којој припада ова дисертација.

Професор Вералди говори српски језик и чита на њему. Овакав приступ имао је за циљ и да се отклоне различити политички призвуци из теме која је првенствено академска, кажу у Националном савету за високо образовање.

Професор Вералди је, иначе, и гостујући професор на Универзитету у Београду, на основу одлуке Сената УБ. У том својству учествовао је више пута у комисијама за одбрану докторских дисертација. Његова сарадња с Универзитетом у Београду је високо оцењивана.

На Универзитету "Габриеле д'Анунцио" професор Вералди је био директор Универзитетског истраживачког центра на Катедри за бизнис и администрацију Факултета за менаџмент. Аутор је бројних научних радова из социологије, економског развоја, економике предузећа, друштвених и економских система у транзицији и друго. У питању је научник чија је репутација заиста веома значајна, објашњавају у Националном савету.

Бивши председник Србије Томислав Николић одликовао је у фебруару Вералдија Златном медаљом за изузетне заслуге у просветним и културним делатностима и јачању пријатељства Србије и Италије. Како сазнајемо, он је одликован на предлог Филолошког факултета у Београду, са којим блиско сарађује.

Вералди је почасни конзул Републике Србије за Регион Абруцо, са седиштем у Тераму и од 2010. “непрестано ради на заштити интереса српских грађана на свом конзуларном подручју, као и на јачању економских културних, научних и свих других веза Региона Абруцо са Србијом”, пише на сајту Министарства спољних послова.

Коментар професора Вералдија нисмо успели да добијемо.

Недостаје један члан

Према правилнику о поступку утврђивања неакадемског понашања у изради писаних радова, стручну комисију чине четири члана, од којих два треба да именује ФОН, једног Национални савет за високо образовање, а једног Веће групација друштвено-хуманистичких наука. Према незваничним сазнањима Данаса, ФОН је именовао два члана, од којих је један стручњак из Словеније, а он је обезбеђен захваљујући ангажовању Ректорског колегијума Универзитета у Београду. О коме је реч, на Универзитету не желе да открију. Седница Већа групација друштвено-хуманистичких наука треба да буде одржана крајем овог или почетком следећег месеца, али дневни ред још није комплетиран, па се не зна да ли ће Веће успети да именује једног члана у стручну комисију. На последњој јулској седници то им није пошло за руком због недостатка кворума.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер