четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Приватни Студио Б из буџета града Београда добио скоро 50 милиона динара
Хроника

Данас: Приватни Студио Б из буџета града Београда добио скоро 50 милиона динара

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 15. децембар 2018.

 Директорка и главна и одговорна уредница Студија Б, Ивана Вучићевић, оштро је реаговала на изјаву новинара ТВ Прва Ивана Ивановића који је у гостовању на Н1 рекао да „Београђани плаћају Студио Б да их они лажу“.

Она је у саопштењу, у коме је и извређала Ивановића, али га и „позвала на ТВ дуел“, навела да је та медијска кућа „пре неколико година приватизована и да је начин финансирања промењен“, као и да је Ивановић „слагао када је рекао да ту кућу плаћају Београђани“.

Оно што Вучићевићева није поменула јесте чињеница да је Студио Б, од 2015. године када је приватизован па до данас, из београдског буџета на име извештавања у јавном интересу, добио чак 49,12 милиона динара или нешто више од 414.000 евра.

Наиме, Студио Б приватизована је у октобру 2015, на тендеру када је једини понуђач, фирма Максим Медија, купила ту медијску кућу за свега 530.000 евра. Нови власници, Ружица и Милош Крџић, врло брзо су та улагања повратили, јер је на медијском конкурсу те године комисија Студију Б доделила чак 23 милиона динара, више него што су добила остала 22 медија заједно. Тадашњи власници су, преко других медија које су поседовали (Хит ФМ и Радио Каролина), добили из градске касе још четири милиона, као и неколико милиона са конкурса који је расписала Република.

Наредне године Студио Б није конкурисао за средства Града, али је истраживање листа Данас показало да је чак седам медија и продукцијских кућа, од којих су неке и фиктивне или тек основане, власнички повезано са том телевизијом, те да је 2016. та екипа у збиру однела половину предвиђеног буџета, односно више од 40 милиона динара. (Међу власницима тих предузећа, међу којима је било и регистрованих за делатности које немају везе са медијима, било је неколико запослених на Студију Б, па чак и њихових супружника, о чему је Данас писао у више наврата.)

Прошле године, Студију Б комисија је доделила 13 милиона динара, док су фирме повезане са његовим власницима на ту цифру додале још 10 милиона, што је трећина укупног новца тада опредељеног за медијске пројекте. На овогодишњем градском конкурсу, та медијска кућа је за три пројекта добила 16.120.000 динара. Иако је Студио Б од средине ове године у власништву Саше Благојевића, који поседује и новине Ало, фирме које су раније биле повезане са том кућом и даље се појављују на конкурсима као добитници сумњиво високих грантова.

Пројекти реализовани преко Студија Б

Овим бројкама треба додати и средства која је та медијска кућа добијала на републичким конкурсима за пројекте од јавног значаја, али ни ту се салдо не зауставља. Наиме, како је у свом истраживању навео портал Пиштаљка, велики број добитника средстава своје пројекте реализовао је управо преко Студија Б, па се део новца опет сливао у ту телевизију. Према њиховим сазнањима, од 24 медијска пројекта које је финансирала градска управа прошле године, чак 11 је емитовано на Студију Б, а пример који добро илуструје о коликим сумама се ради је фирма Ирик, која је од девет добијених милиона Студију Б у ту сврху исплатила 7,7 милиона динара.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер