четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Приштина крије стратегију у вези са резолуцијом о Косову
Хроника

Данас: Приштина крије стратегију у вези са резолуцијом о Косову

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 28. август 2010.

Приштина, Њујорк, Београд - Иако званичници и у Вашингтону и у Приштини тврде да неће бити никакве контрарезолуције на предлог Србије достављен Генералној скупштини УН, стручњак за Душан Јањић не искључе могућност да се америчко-албански папир појави на расправи о Косову и Метохији, која је најављена за 9. септембар.

- Задатак немачког шефа дипломатије Гвида Вестервелеа је да саопшти српским званичницима да Брисел нема интерес да усаглашава предлог резолуције с Београдом, не би ли "уплашио" српску страну. Готово је извесно да би пред ГС УН могла да се појави и америчко-албанска резолуција и да се о њој гласа, чак и ако предлог Србије добије потребну просту већину - изјавио је за Данас Душан Јањић, који је координатор Иницијативног одбора Нове социјалдемократије Србије

Он каже да су могућа два сценарија. Уколико би се америчко-албански предлог позивао на мишљење Међународног суда правде, о њему би, објашњава Јанић, могло да се расправља и евентуално гласа у оквиру исте тачке дневног реда на којој ће се разматрати предлог Србије. Друга варијанта је, према Јањићевим речима, да се предлагачи позову на обавезу Генералне скупштине УН да расправља о статусу КиМ и да траже нову тачку дневног реда.

Амбасада САД у Србији више пута је ових дана негирала најаве да ће Вашингтон, уколико Београд не промени предлог, изаћи са својом резолуцијом поводом мишљења МСП, у којој се траже "технички" преговори између Београда и Приштине и закључује непроменљивост статуса Косова. У медијима се тим поводом спекулисало и да ли ће САД свој предлог поднети директно или преко пријатељске земље, а као "кандидат" помињана је Албанија.

У Министарству спољних послова Косова Данасу је незванично речено да Приштина неће откривати детаље дипломатске стратегије све док косовски председник, премијер и шеф дипломатије Фатмир Сејдиу, Хашим Тачи и Скендер Хисени почетком септембра не отпутују у Њујорк, где ће боравити и у време заседања Генералне скупштине УН.

Хисени је на последњој седници Владе Косова изјавио је да је Приштина обезбедила подршку "на десетине" земаља против српског предлога резолуције и да је деловање у сарадњи с пет утицајних западних држава донело "прве плодове". Он је нагласио да су све акције Приштине у координацији са земљама Квинте (САД, Велика Британија, Немачка, Француска, Италија), али због "минималне дипломатске дискреције" није желео да говори о појединостима. Хисени, који је већ дуже време суочен с незадовољством опозиције због неиспуњених обећања о новим признавањима једнострано проглашене косовске независности, с обзиром да је последње, 69. по реду, признање било још 19. маја, најавио је да ће се ситуација променити после рамазанског поста који се завршава 9. септембра Рамазанским бајрамом.

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер