четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Претње и напади на редакцију КРИК-а остају у фиоци
Хроника

Данас: Претње и напади на редакцију КРИК-а остају у фиоци

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 24. јул 2017.

Ни годину дана од упућивања претњи редакцији КРИК-а на друштвеним мрежама, полиција и тужилаштво нису открили ко су особе које су им претиле, а КРИК-у је у Вишем јавном тужилаштву речено да је поступак и даље у предистражној фази.

Подсећања ради, претње су уследиле након кампање коју су против КРИК-а месецима водили провладини таблоиди, током које је уредник Стеван Дојчиновић у Информеру и другим медијима блиским власти означен као "мафијаш“, "шпијун“, "медијски терориста“, "садомазохиста“ и "зла особа“.

Осим таблоида и представници власти су новинаре КРИК-а јавно таргетирали као шпијуне. Тако је посланик Српске напредне странке Владимир Ђукановић за Дојчиновића рекао да је "Сорошев агент“. Новинарки исте редакције Драгани Пећо, пре само десетак дана, обијен је стан. Она је у то време била ван Београда, а стан са обијеном бравом затекао је њен вереник када се вратио са посла. Случај је одмах пријављен полицији која је обавила увиђај, узела изјаву од њеног вереника и отиске прстију из стана. То што је њен стан испретуран, али из њега није ништа однето, додатно доприноси сумњи да се ради о притиску.

Заменица уредника КРИК-а Бојана Јовановић за Данас истиче да очекује да ће полиција и тужилаштво у најкраћем року решити овај случај, јер сумњају да је бављење истраживачким новинарство управо разлог преметачине стана Драгане Пећо. Према њеним речима, они су добили уверавања да ће случај брзо бити решен.

- Што се тиче претњи које су упућене редакцији, лоше је то што ни након годину дана не знамо ништа. Ми смо као новинари успели да откријемо ко стоји из једног од два лажна профила са којих су претње упућене и те податке доставили полицији. Међутим, тужилаштво и полиција и даље воде предистражни поступак против Н. Н. лица и годину дана касније делује као да се ништа није десило, навела је Јовановић. 

Од скоријих напада на новинаре који објављују критичке текстове о влади и и највећој владајућој партији, издвајамо претње смрћу новинарки портала Цензоловка Марији Вучић, само неколико сати након што је на њиховом сајту објављен њен текст "Претње нишких екстремиста: Сад ће доћи Вучићево обезбеђење, они знају са новинарима“. Порука садржине “Камењарко, ићи ћеш под мач убрзо”, послата је са лажног профила на коме је фотографија Мирољуба Петровића, иначе познатог по изјавама да активисте појединих НВО, хомосексуалце и атеисте треба кажњавати смртним казнама - каменовањем и слањем "под мач“. Претња је пријављена полицији и тужилаштву а они су обавестили новинарку да је случај узет у рад по хитном поступку. Остаје да видимо да ли ће и колико "хитно" случај бити решен.

Главни и одговорни уредник Цензоловке Перица Гуњић рекао је за Данас да се полиција, након пријављивања претњи и њиховог обећања да ће убрзо решити случај, више није јављала тој редакцији. Како је оценио, то је позната пракса када су у питању претње новинарима.

- Полиција обично дође и узме изјаве, али што се тиче покретања истраге и решавања случајева, то се дешава изузетно ретко. Због тога, једино што могу да помислим је да постоји некаква врста "договора" да случајеви претњи новинарима остану "у фиоци". Ваљда се надају да ће тако јавност заборавити на њих, оценио је Гуњић.

Светозар Раковић, генерални секретар НУНС-а, подсетио је да то удружење одавно указује на растући тренд насиља према новинарима и другим медијским радницима. Он сматра да неефикасност органа гоњења охрабрује и подстиче насилнике, што неумољиво потврђује статистика.

- Правни стручњаци указују да нема објективних разлога за неефикасност полиције и тужилаштва у случајевима вербалних напада и претњи које се упућују новинарима, посебно путем друштвених мрежа. Све чешће, они који прете новинарима не крију своје име и презиме, ваљда свесни да за то неће ни прекршајно одговарати - нагласио је Раковић.

Он сматра да за такво стање посебну одговорност сносе политичари, посебно функционери власти, јер нико из највиших кругова никада није стао у одбрану нападнутог новинара.

- Напротив, носиоци власти су склони да јавно омаловажавају новинаре и медије, посебно оне који нису сервилни, који постављају незгодна питања или истражују такозване осетљиве теме, као што су корупција и организовани криминал. Зашто то смета људима у власти ако им је савест чиста - упитао је Раковић.

Кривична пријава против СНС-а због напада на новинарку

Редакција листа Данас поднела је кривичну пријаву против Српске напредне странке, због бруталног напада на нашу новинарку Лидију Валтнер од стране полиције у цивилу и обезбеђења митинга. Валтнер је извештавала са скупа у организацији СНС-а, током инаугурације новоизабраног председника Александра Вучића. Пријава је поднета Првом основном јавном тужилаштву у Београду против организатора скупа СНС, као и против Н. Н. лица.

(Данас) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер