петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Поводом Вучићеве изјаве да би "пензије биле 12,5 одсто веће да нема намета Приштине од 100 одсто на робу из централне Србије" - Вучић помешао приходе државе са приходима предузећа
Хроника

Данас: Поводом Вучићеве изјаве да би "пензије биле 12,5 одсто веће да нема намета Приштине од 100 одсто на робу из централне Србије" - Вучић помешао приходе државе са приходима предузећа

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 14. март 2019.

 Такса су тежак ударац за нашу државу. Губимо 500 милиона евра годишње. Рачунајте да би за око 12,5 одсто биле веће пензије ако би имали тај новац, рекао је пре два у интервјуу за ТВ Прва председник државе Александар Вучић.

Иако можда на први поглед не делује тако, ова изјава је по озбиљности на нивоу оне да сваких десет секунди погине по један перач прозора у Америци. Најпре, 500 милиона евра због такси које је Косово Србији увело прошлог новембра још није изгубљено, а то је цифра која је пројектована као евентуални губитак на годишњем нивоу.

Осим тога, све да губитак и буде 500 милиона евра није јасно како је Вучић дошао до повећања пензија од 12 одсто. У ствари јесте, али то нема везе са логиком. Држава је прошле године за пензије издвојила 525 милијарди динара, а 12 одсто од тога је управо тих 500 милиона евра о којима Вучић говори.

Према рачуници председника државе, сав новац зарађен од продаје робе на Косову могао би да оде на пензије, што је немогуће. У стварности само један мали део, и то од плаћеног ПДВ завршава у државној каси, остатак је приход трговаца који свакако неће бити потрошен на пензије. Уосталом врло је дискутабилно причати и о пројектованом губитку, који не мора да буде толики јер привредници који извозе на Косово могу да нађу ново тржиште за своју робу (што су неки већ урадили).

Министар трговине Расим Љајић за Данас каже да је према егзактним подацима од 21. новембра до 4. марта из Србије на Косово отишло робе за 100,6 милиона евра мање него у истом периоду прошле године.

– Према тим подацима, а Вучић је вероватно то мислио, постоји пројекција да би губитак ове године могао да буде неких 500 милиона евра. Прошле године вредност испоруке била је неких 440 милиона евра и са растом од 12 одсто могло би да се очекује да би ове то било 500 милиона евра – истиче Љајић за Данас. За њега је, како каже, увођење такси од 100 одсто велика индиректна штета због губитка тржишта јер су на Косово ушли други.

Професор Економског факултета Љубодраг Савић каже да би у нормативном смислу могло да се дође до те рачунице о којој Вучић говори, али да суштински не мора да дође до губитка уопште.

– Ко каже да роба мора да иде на Косово? Свакако ће негде да се прода. Сигурно неће онај који производи кекс који је продавао Косову да га баци у Дунав или Млаву. Не бих ту његову изјаву повезивао из економског угла, из метафоричког то може да буде згодно објашњење – истиче Савић. Он каже да је увођење такси „катастрофа“, али да таквих санкција има свуда у свету и наводи пример САД који је увео забрану Кини.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер