уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Потписивање другог бриселског споразума готова ствар, Београду и Приштини неопходан предах у преговорима да би припремили терен у кући
Хроника

Данас: Потписивање другог бриселског споразума готова ствар, Београду и Приштини неопходан предах у преговорима да би припремили терен у кући

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 01. јул 2015.

Неуспех бриселских преговора. Београд и Приштина без договора и после 16 сати тешких разговора. Кабинет Могеринијеве: Финализовани текстови два споразума - о ЗСО и телекоминикацијама, али без коначне политичке сагласности две стране.

Ни после 16 сати преговора који су у Бриселу, уз посредовање високог представника ЕУ Федерике Могерини, трајали јуче рано ујутру премијери Србије и Косова Александар Вучић и Иса Мустафа нису успели да дођу до договора ни о једној од четири преговарачке теме - телекомуникацијама, енергетици, заједници српских општина и "Парку мира" у северном делу Косовске Митровице. Из Кабинета Могеринијеве саопштено је да су "финализовани текстови два споразума - о принципима за формирање ЗСО и сповођењу договора у области телекомуникација, али да није постигнута коначна политичка сагласност две стране".

Брисел је најавио да ће "одмах размотрити нове кораке". Данасови извори тврде да наставак дијалога још није заказан ни на експертско-техничком нивоу. Западне дипломате указују да би, уколико Београд жели у јулу препоруку Европске комисије и отварање поглавља у преговорима са ЕУ до краја 2015, нови бриселски договори морали да "падну" у наредних десетак дана.

Александар Вучић је после маратонских разговора са представницима ЕУ и Приштине изјавио да није постигнут договор ни о једном питању. Његов косовски колега Иса Мустафа је рекао да је постигнут напредак у вези са ЗСО и телекомуникацијама, али да његова делегација није могла да прихвати захтеве о извршним овлашћењима ЗСО, јер је то "против закона и Устава Косова".

Према незваничним сазнањима Данаса, ЕУ је за ЗСО, наводно, предвидела извшна овлашћења у складу са Првим бриселским споразумом - пун надзор у области економског развоја, образовања, здравства, урбаног и руралног планирања. То је за Владу Косова, која је већ има озбиљне проблеме због оснивања специјалног суда за злочине на КиМ, у овом тренутку додатни политички ризик, тврде извори нашег листа. Питање специјалног суда, како се прича, утиче чак и на преговарачку (не)искреност и понашење шефа косовске дипломатије и бившег команданта ОВК Хашима Тачија, кога у Приштини сумњиче за "дупли игру" у вези са доношењем закона о овом суду.

У сваком случају, Приштина је, за сада, одбила предлог о извршним овлашћењима ЗСО, а поједине западне дипломате процењују да би у најбољем случају будућа заједница општина могла да добије статус округа са појачаним овлашћењима. У преговарачким и дипломатским круговима подељене су процене да ли ЕУ иде на потписивање другог бриселског споразума о принципима нормализације односа Београда и Приштине, који би обухватао више договора, што је прексиноћ оптимистично био најавио и премијер Косова. Извори блиски београдским преговарачима, тврде да је потписивање у пакету идеја Приштине, а да је Брисел у овој рунди тражио само да се дискутује и ради на решањима за све четири теме.

Кругови који најављују потписивање другог бриселског споразума кажу да је то готова свар и да је само питање времена када ће се то догодити, а да је главним преговарачима на обе стране предах у преговорима сада неопходан да би припремили терен у кући, где је због специјалног суда у Приштини и Сребренице у Београду ситуација за потписивање неповољнија него пре недељу дана. Уколико део новог бриселског пакета буде и енергетика, поједини саговници Данаса упозоравају да Београд не би могао, нити смео да стави потпис пре некого што добије гаранције да ће се разговарати и о имовини.

- Београдски преговарачки тим је урадио пуно корисних ствари и са правом инсистира на гаранцијама о имовини, али је Београд генерално ушао у проблем са побрканим приоритетима - између ЕУ и КиМ и Сребренице и РС. Зато мора да одлучи шта му је важније - каже за Данас политички аналитичар Душан Јањић.

Мустафа код Ангеле Меркел

- Напредак бриселског дијалога и успостављање специјалног суда за злочине на Косову су главне поруке које је немачка канцеларка Ангела Меркел упутила јуче Иси Мустафи, који је право из Брисела отпутовао у Берлин, преносе приштински медији.

"Канцеларка нам нам је дала подршку за дијалог и успостављање суда. Ми смо заинтересовани за већу економску подршку Немачке", изјавио је Мустафа јуче у Берлину на заједничкој конференцији за новинре са Ангелом Меркел, која је позвала Београд и Приштини да "постигну компромис", јер од тога зависи њихово приближавање ЕУ.

Како је пренела приштинска Коха Диторе, Меркелова је Мустафи поновила став Берлина да не постоји никаква шанса да се становницима Косова одобре захтеви за азил. Немачка канцеларка Мустафи је предочила да су наставак дијалога, неопходни компромис и формирање специјалног суда за злочине које је починила ОВК захтеви које Косово мора да испуни. Меркелова је, пише приштински дневник, рекла и да је Немачка подржава и Београд и Приштину и да је јако заинтересована за постизање фер споразума две стране за шта су, како се наводи, неопходни компромиси.

Ј. Тасић

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер