четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Поруке Ангеле Меркел хладан туш за српски државни врх
Хроника

Данас: Поруке Ангеле Меркел хладан туш за српски државни врх

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 24. август 2011.

Београд - Оно што је Ангела Меркел рекла јасно и гласно, како у разговору насамо с Борисом Тадићем тако и пред новинарима у српском државном врху доживљено је као хладан туш, на који нису били спремни, сазнаје Данас.

Меркелова, објашњавају наши саговорници блиски државном врху Србије, у својим порукама о практичном, али и формалном, одрицању Београда од севера Косова није заправо рекла ништа ново. Све су то српски званичници много пута чули до сада од својих саговорника са Запада. Међутим, након хапшења Ратка Младића и Горана Хаџића, дакле испуњења пуне сарадње с Хашким трибуналом, што је и Меркелова у Београду назвала „храброшћу на путу ка ЕУ“, у Београду су били уверени да се пред Србијом отвара слободан пут ка статусу кандидата, па и почетку преговора о чланству. Поруке немачке канцеларке дошле су, у том смислу, прилично неочекивано, а поготово њено директно повезивање „косовских услова“ с кандидатуром за чланство, односно недвосмислена и јавно изречена потврда да су однос Србије према Косову и њен европски пут нераскидиво повезани.

Данасови извори блиски државном врху потврђују да је састанак председника Тадића и канцеларке Меркел био „тензичан и на моменте прилично непријатан“, што се одразило и на њихово нимало пријатељско понашање током заједничке конференције за новинаре. На званичнике Србије посебно негативан утисак је оставила одлука Меркелове, на коју нису могли да утичу, да готово све горке поруке које је упутила Тадићу „у четири ока“ изнесе и пред најширом јавношћу.

На питање да ли ће се Београд, и када, одважити на испуњење услова које је испоручила Ангела Меркел - конкретни резултати у дијалогу с Приштином, несметано деловање Еулекса на целом КиМ и, свакако најтеже, одрицање од „паралелних структура“, то јест институција државе Србије на Косову - саговорници Данаса наводе да је на то сада немогуће одговорити. Оваква условљавања дошла су у неочекиваном тренутку, али свакако нећемо исхитрено реаговати, истичу они, додајући да ова три захтева немају подједнаку тежину. Наиме, како кажу, Београд је истински посвећен дијалогу с Приштином, док је управо захваљујући Србији мисија Еулекс дошла на Косово. Ту суштински нема ничега спорног. Оно што је свакако најпроблематичније јесте инсистирање Меркелове на одрицању Србије од својих институција на територији Косова, што би могло да се тумачи и као захтев за одрицање од елемената државности.

Ипак, као што председник Тадић на састанку у Палати Србија није канцеларки Меркел дао експлицитан и коначни одговор на тај захтев, у српском државном врху процењују да не треба ићи с исхитреним одлукама. У том смислу, наредних дана могу се очекивати интензивне консултације на потезу Председништво - Влада Србије, али и између Београда и међународних партнера, поготово у ЕУ.

Саговорници Данаса у државном врху закључују да стицање статуса кандидата до краја године остаје „потпуно реалистичан циљ“, који Београд ниједним потезом неће угрозити, али да истовремено одређивање датума почетка преговора делује све мање достижно, а да је пред Србијом „период тешких одлука“.

С друге стране, садашњи и бивши амбасадор Србије у Немачкој Иво Висковић и Огњен Прибићевић тврде да их нису изненадиле поруке Ангеле Меркел. Према речима Висковића, „можда је само оштрина захтева за укидање институција на северу Косова нешто што није очекивано баш у тој мери“. Висковић је за ТВ Б92 рекао да је „тај захтев нешто што руководство Србије у овом тренутку апсолутно не може да прихвати. Они имају неке своје прорачуне и бојим се да је један да ми због кандидатуре и жеље да уђемо у Унију попуштамо у свему“. Он је рекао да је Берлин на то упозорен, „али да је нажалост немачка страна остала при својим тврдим ставовима“. Амбасадор Србије у Немачкој навео је да је своје саговорнике у Берлину више пута подсетио да је Западној Немачкој требало 20 година да успостави какве-такве односе са Источном Немачком, при томе да нису признали једни друге, а да се од Србије тражи да то учини за две године.

Бивши амбасадор у Берлину Огњен Прибићевић оценио је да је пред Србијом тежак период у којем ће овакве поруке стизати из Брисела, Лондона, Вашингтона. „Мислим да ће требати много дипломатске вештине и памети да изнађемо решење за ова питања, посебно када је реч о северу Косова“, рекао је Прибићевић.

Министар за КиМ Горан Богдановић изјавио је да ће Србија „у највећој могућој мери“ наставити да обавља своје функције на северу и другим деловима Косова и да неће одустати од својих институција на тој територији. „Српске институције неопходне су косовским Србима и ми се тих институција не можемо одрећи, нити их можемо угасити, јер бисмо тиме угасили и нашу жељу да сачувамо Косово унутар Србије“, рекао је Богдановић агенцији Бета.

Ипак, како је додао, „у овом тренутку незахвално је говорити о томе да ли ће Србија остати при истој одлуци и у случају да инсистирање на паралелним институцијама блокира њен европски пут“. „Потпуно смо опредељени да испунимо све критеријуме ЕУ, али ово је питање које се тиче наше државности, Устава и закона“, закључио је министар Богдановић.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер