четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Покрет Саше Јанковића за сада без посланичког клуба у Скупштини
Хроника

Данас: Покрет Саше Јанковића за сада без посланичког клуба у Скупштини

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 24. мај 2017.

 Покрет Саше Јанковића за сада остаје без свог посланичког клуба у Скупштини Србије.

Иако је то био незванични план оних који су подржали његову председничку кандидатуру, како сада ствари стоје, пет народних посланика који су стали уз њега као председничког кандидата ипак неће заступати ставове Јанковићевог покрета у Народној скупштини. Томе су према сазнањима Данаса допринели још увек неразјашњени односи између Јанковића и Нове странке, односно њених посланика Зорана Живковића и Маринике Тепић, као и посланика који су изашли из покрета Доста је било Јована Јовановића, Александре Чабраје и Соње Павловић.

Уместо посланичког клуба који би заступао покрет Саше Јанковића, тих петоро посланика, како сазнајемо, могли би да направе нови посланички клуб. Према нашим сазнањима, разговори на ову тему су у току и могли би да буду завршени до краја недеље. Разлози због којих се разговара о новом посланичком клубу, су како нам кажу наши извори, чисто техничке природе. Како нам је објашњено, постојање посланичког клуба посланицима омогућава више времена за дискусију и свеобухватно и интензивније учешће у раду парламента.

Александра Чабраја за Данас каже да троје бивших посланика ДЈБ још није дефинисало свој однос са Јанковићевим покретом и да нису укључени у његово формирање.

- Ми не желимо сарадњу по сваку цену. Имамо наше принципе и ставове и у зависности од тога хоће ли они бити испоштовани можемо да разговарамо о сарадњи. Јесмо имали вољу и жељу да подржимо његову председничку кандидатуру, али то не значи да ћемо сарађивати убудуће. Контакти постоје, али ништа још није дефинисано - наводи она.

Према речима наших извора блиских удружењу Саше Јанковића, он није у потпуности задовољан дометима његове недавне посете Бриселу, коју је организовао Јован Јовановић, те се то испоставило као проблем за сарадњу.

Када је реч о односима са Новом странком, према речима наших извора, постоји неслагање око тога да ли и на који начин удружење грађана треба да постане странка. На ту тему на опозиционој сцени се врте разне приче, а једна од њих је та да Живковић и његови сарадници сматрају да би удружење грађана требало у једном тренутку да постане странка. Могу се чути и тврдње да је руководство Нове спремно и на то да своју странку само пререгиструје на име Јанковићевог покрета, као најлакши правни начин. Саговорници Данаса кажу да за сада Јанковић одбија ту понуду у жељи да самостално гради свој идентитет. Један од разлога због којег је Јанковић најпре оформио удружење грађана, говорило се, било је и то да је за удружење потребно мало новца и три потписа, док је за странку неопходно сакупити најмање 10.000 оверених потписа, за шта је потребан новац.

Јанковић је међутим, гостујући јуче ујутру на телевизији Н1, рекао да ни новац не би био проблем јер претпоставља да би свако ко је решен да буде члан странке могао да издвоји 360 динара за оверу свог потписа.

Ради се на решавању промене имена

Као што је Данас јуче писао Председништво удружења грађана "Слободни грађани Србије", има овлашћење да промени име удружења, с обзиром на то да се испоставило да је у Агенцији за привредне регистре већ уписано удружење са истим именом. Како сазнајемо, у Јанковићевом удружењу и јуче су радили на томе да реше тај проблем али нисмо успели да сазнамо на који начин. Према нашим сазнањима, постојала је идеја ад се ступи у контакт са Бојаном Павловићем, који је 24 априла регистровао истоимено удружење, да се поразговара с њим, или да се једноставно име промени.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер