среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: По Тужилаштву силеџије дављењем спасиле живот новинара
Хроника

Данас: По Тужилаштву силеџије дављењем спасиле живот новинара

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 18. новембар 2017.

 Прво основно јавно тужилаштво одбацило је јуче кривичне пријаве новинара и новинарки који су тврдили да су нападнути испред Дома Народне скупштине на Тргу Николе Пашића током инаугурације председника Србије Александра Вучића 31. маја ове године и наложило полицији да покрене прекршајне поступке против учесника скупа.

Тужилаштво тврди да је "након свеобухватне анализе" доказа закључило да не постоје основи сумње да је било које лице извршило кривична дела "угрожавање сигурности" или "насилничко понашање", нити било које друго кривично дело за које се гоњење предузима по службеној дужности.

Тужилаштво, такође, истиче да су сви сведоци изјавили да би "дошло до много већих инцидената и "линча", самим тим и тежег телесног повређивања учесника скупа, да ови новинари, као и неки грађани нису изведени из масе, а да су се притом лица која су учествовала у томе понашала пристојно, да никоме нису претили, да су упућивали молбе да се престане са провокацијама и сл".

Бранкица Станковић, уредница портала Инсајдер.нет, истиче за Данас да одбацивање кривичних пријава показује да постоје "двоструки аршини" за новинаре, односно да су једни заштићени, а други не.

- Ова одлука тужилаштва показала је да нису сви новинари исти у Србији, нагласила је Станковић, додајући да јој је нејасна одлука тужилаштва, с обзиром на то да постоје фотографије инцидента.

Славиша Лекић, председник Независног удружења новинара Србије (НУНС), наводи за Данас да ће НУНС после овог скандала размотрити свој статус у сталној радној групи за безбедност новинара, коју чине представници Републичког јавног тужилаштва, Министарства унутрашњих послова и новинарских и медијских удружења.

- Ако после овако очевидног насиља имате овакав одговор тужилаштва, озбиљно се поставља питање смисла било какве сарадње са њима, истиче Лекић.

Подсетимо, редакција листа Данас поднела је почетком јуна кривичну пријаву против Српске напредне странке (СНС) због бруталног напада на нашу новинарку Лидију Валтнер, која је извештавала са митинга у организацији СНС током инаугурације новоизабраног председника Александра Вучића.

Наша редакција идентификовала је још у јуну неколико нападача на новинаре и грађане током митинга СНС, са фотографијама које смо објавили у ранијим текстовима. Стигло нам је доста писама читалаца у којима су описане личности са фотографија, а већина њих, судећи према информацијама до којих смо дошли, има директне везе са СНС-ом.

Слободан С. је особа која је насрнула на нашу новинарку Лидију Валтнер. Он је лично обезбеђење Вучића приликом страначких скупова и то је видљиво на неколико фотографија које су објављене у медијима и на друштвеним мрежама. Новинари који посећују седиште СНС у згради Старог Меркатора на Новом Београду виђали су га за пултом на улазу у страначке просторије.

На неколико фотографија види се С. Н., који је током инцидента на митингу СНС у једном тренутку од другог насилника "преузео" Марка Радосављевића и стегао га око врата. У питању је бивши боксер и политичар, учесник ријалити програма о којем су медији писали 2016, што се и наводи на његовом Фејсбук профилу. Он се лично на ФБ профилу хвалио да је радио у обезбеђењу премијера Србије, а био је и одборник у Скупштини града као члан Српске радикалне странке.

Насилник са брадом и наочарима за сунце, у светлим панталонама, који је на митингу СНС такозваном "крагном" давио фото-репортера, што се на фотографијама недвосмислено види, јесте Алекса П. звани Паун, и како се може видети на његовом Фејсбук профилу, припадник је навијачке групе Партизана - Гробари Сремчица.

Човек у мајици на штрафте и наочарима за сунце, који држи испод леве руке фото-репортера који је радио за Тањуг, највероватније је Ц. Б., такође професионални телохранитељ. На његовом Фејсбук профилу може се видети фотографија са Вучићем, објављена 23. априла 2016, дан уочи одржавања ванредних републичких избора. Из коментара испод слике може се закључити да је Ц. Б. и том приликом био ангажован у обезбеђењу тадашњег премијера.

"Ја се бијем са максимално пет људи, а мој брат са 10, и сви заврше на клиници без зуба и ципела, а нас двоје кад смо излазили тукли смо се са целом кафаном и њеним инвентаром, и добро смо пролазили, само кад се сетим", један је од његових постова на Фејсбуку.

Иначе, портал КРИК је открио да је међу насилницима био Борко Аранитовић, део екипе убијеног нарко-дилера и вође хулигана Александра Станковића званог Сале Мутави.

Драгољуб Дража Петровић главни и одговорни уредник Данаса

- По саопштењу тужилаштва напад на новинаре је био хуманитарна интервенција. Силеџије из обезбеђења СНС су захватом званим "крагна" и увртањем руку иза леђа спасили животе нашим колегама и ми бисмо због свега, претпостављам, морали да им будемо доживотно захвални. Очекујем да ће ти набилдовани типови који су давили и малтретирали наше колеге добити и награду "Најплеменитији подвиг године". Ђура је очигледно опростио новинарима што их је тукао.

Горан Милетић програмски директор Civil Rights Defenders за Западни Балкан

- Оваква одлука тужилаштва делује прилично невероватно с обзиром да постоје фотографије које указују да је почињено кривично дело, поред изјава сведока на које се тужилаштво позива. Забрињавајуће је што тужилаштво није утврдило чињенице које је по закону дужно да утврди. Изјаве сведока су само један од доказа, али шта онда говоре слике напада? Тужилаштво није одрадило свој посао и да не сме да остане на томе. А тужилаштво није обавило свој посао зато што је постало друштвено непожељно указивати на то да напади на новинаре постоје.

У друштву се створила таква клима да се не сме ништа рећи о томе да медији не могу да раде свој посао. Било какав покушај да се то и званичним процедурама докаже и да званични систем реагује на нападе на новинаре ће бити опструисан. То је оно што забрињава.

Комитет правника за људска права YUCOM

- Образложење је заиста непримерено, не говори у прилог томе да се заиста утврђивала одговорност, оно је заиста проблематично формулисано. Поред тога, говори о непознавању права на слободу окупљања јер неко може бити на скупу чак и ако се не слажете са стварима које се тим скупом обележавају. С друге стране, уз то саопштење не могу да повежем ниједну од фотографија које су изашле у јавност где су новинари ношени, ухваћени захватом 'крагна'. Зачуђује ме како је тужилаштво реаговало, а права жртава оштећених у кривичним делима су сужена, они могу да поднесу приговор, али не и да преузму гоњење, што значи да ако виша инстанца не донесе другачију одлуку, онда не може да се утврди било чија одговорност.

Медијска организација југоисточне Европе (СЕЕМО)

- За СЕЕМО а и за мене лично је ово шокантно јер то приказује да очигледно судови у Србији и судије нису довољно образовани да обрађују случајеве напада на новинаре. Јер ово није први пут да, и када полиција обави свој посао, у судском поступку долази до ослобађања. Ово је један од великих проблема Србије о коме ће европске институције размишљати пре уласка Србије у ЕУ.

СЕЕМО ће свакако нагласити ово као једну од препрека за улазак Србије у ЕУ, када будемо разговарали са људима из Европске комисије. Такво понашање судова, када се дешавају очигледни напади на новинаре а судови не одраде свој посао показује да су то неквалитетни кадрови, а како су они уопште дошли на те позиције, то је питање целог система и начина избора судија. То је одговорност државе и Владе и свих државних институција, јер је ово системски пропуст. Ако имамо такве судије, значи да нешто у систему не ваља.

УНС: Одлуком је легализовано насилно ометање новинара

Удружење новинара Србије (УНС) сматра неприхватљивом одлуку тужилаштва да одбаци кривичне пријаве новинара нападнутих испред Дома Народне скупштине на дан инаугурације председника Александра Вучића. "Одлуком Тужилаштва легализовано је насилно спречавање новинара да обављају свој посао", навели су из УНС-а додајући да то што је МУП-у наложено да против учесника поднесе прекршајне пријаве потврђује да је било ремећења јавног реда и мира.

УНС указује на чињеницу да је Тужилаштво напад на новинарке ТВ Пинк квалификовало као насиље на основу видео-снимка, а да у случају насилног уклањања новинара са јавног догађаја, за које постоји фото-документација, тужилаштво сматра да није било насиља.

НУНС и НДНВ: "Образложење одлуке је посебан цинизам"

"Одбацивање кривичних пријава је срамно и представља још један доказ да правосудни систем у Србији не ради у складу са правом и правдом већ искључиво интересима власти и владајућих странака", саопштили су Независно удружење новинара Србије и Независно друштво новинара Војводине. Образложење одлуке тужилаштва је по њиховој оцени, "посебан цинизам и замагљивање више него евидентних чињеница и фотографија које приказују насиље активиста СНС над новинарима током инаугурације".

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер