среда, 13. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Опозиција каже да је европским званичнцима важнија демократија у Грузији него у Србији
Хроника

Данас: Опозиција каже да је европским званичнцима важнија демократија у Грузији него у Србији

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 30. октобар 2024.

 Донедавна посланица Европског парламента из редова немачких Зелених, Виола фон Крамон, упоредила је изборне малверзације које су се пре пар дана догодиле у Грузији са онима у Србији, у децембру 2023. године, пише Данас. Опозиција каже да ЕУ више брине о демократији у Грузији него у Србији.

Фон Крамон је рекла да су “коришћене исте методе и језик преваре” и нагласила да је ипак „Александар Вучић то урадио на елегантнији начин“, пише Данас.

“ЗЛФ ће се жалити ЕП због изјава председнице ЕК да у Србији има владавине права”

Радомир Лазовић, копредседник Зелено-левог фронта и народни посланик, истиче за Данас да „ни диловима за литијум, ни бацањем пара на француске Рафале, Вучић не може да сакрије чињеницу да је покрао изборе“.

„Као што видите, он се сада изучава широм света као лош пример или занимљив случај софистицираног кршења изборног законодавства“, истиче Лазовић за овај медиј.

Јако је важно да се на међународном плану супротставимо плановима за копање литијума, додаје.

„И Зелено-леви фронт је успео да добије подршку Европске зелене партије коју чини 40 партија широм Европе. Са друге стране, важно је и да осудимо скандалозне изјаве Урсуле фон дер Лајен јер није тачно да у Србији постоји владавина права, а тако нешто изјавити само неколико месеци после изборне крађе коју је осудио Европски парламент није само шамар грађанима Србије, већ и преко 500 европских парламентараца који су гласали за резолуцију Европског парламента о изборној крађи у Србији. Због тога Зелено-леви фронт ће се обратити свим посланичким групама у Европском парламенту и упозорити их на катастрофалне изјаве Урсуле фон дер Лајен“, каже Лазовић за овај медиј.

Ми се не миримо са стањем ствари, додаје за Данас, колико год да је лоше и борићемо се да Србија буде пуноправни члан Европске уније, са највишим стандардима и у области животне средине и владавине права и свим другим областима, додаје.

“Вучић елегантније крао?”

„Лепота је у оку посматрача. Зато нема смисла полемисати са госпођом Фон Крамон око њене контатације да је Вучић, за разлику од екипе у Грузији, елегантно покрао изборе. Ипак се поставља питање како је она видела да је Вучић елегантније крао, кад су Европљани гледали на другу страну док је он то радио“, каже за Данас Здравко Понош, народни посланик и лидер СРЦЕ.

Руку на срце, додаје за Данас, госпођа Фон Крамон је, за разлику од неких својих европских колега и тада изрекла замерке и није хвалила Вучићеве покрадене изборне испехе.

„На пример, нешто се не сећам да је Шарл Мишел поводом Вучићеве изборне крађе био овако гласан какав је сада поводом дешавања у Грузији. Важни играчи у Европи су чекали да се збрзају какви такви избори у Србији како би Вучић могао да се посвети реализацији договореног посла са литијумом. Уосталом, договарали су се с њим и министарком енергетике Дубравка Ђедовић о томе и у периоду након што је Влада Србије званично била обуставила пројекат Јадар. Толико о његовом и њиховом поштовању институција у Србиј“, истиче саговорник Данаса.

Децембарски београдски избори ипак нису били елегантно покрадени како тврди фон Крамон, додаје.

„Морали су да буду поновљени зато што су били брутално и очигледно покрадени. С обзиром да се Европљанима журило са литијумом, било им је важно да део опозиције да легитимитет унапред покраденим поновљеним београдским изборима у јуну. Амбасаде у Београду радиле на томе до прегревања. Толико о вредностима које их сада секирају у Тбилисију“, напомиње саговорник Данас.

Саговорник Данаса наводи да ни једног момента им не замера што констатују изборну крађу у Грузији.

„И треба тако ако имају доказе. Замерам им лицемерје. У случају Грузије демократија им је важна, а њихове замерке као немају везе за геополитиком у одмеравањем са утицајем Москве. А, у случају Србије демократија им је била споредна у односу на интересе око њихове зелене агенде и Вучићеве кооперативности око Косова, литијума и муниције за Украјину. Кућни љубимац који све то може да заврши“, напомиње Здравко Понош за овај медиј.

На разним меридијанима разни играчи имају своје кућне љубимце, каже даље, “неки могу, а неки не могу да заврше ствари”.

„Тако је од кад је Бога и народа. Добро је да то имамо у виду и да ствари назовемо правим именом. А госпођа Фон Крамон је оно што се дешавало у Србији ипак назвала правим именом – крађом“, закључује Здравко Понош.

„Званична Немачка Србију види као колонију и плен“

 „Дакле, ЕУ парламентарци су јасно ставили до знања да су свесни да је Вучић покрао изборе“, каже за Данас Данијела Несторовић, народна посланица Еколошког устанка.

Немачка званична политика подржава Вучић и његове крађе, додаје.

„Званична Немачка Србију види као колонију и плен. Питање је да ли Шолц ради ову подршку елегантно“, закључује она.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер