субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас обележавање 75 година од како је Црвена армија ослободила Аушвиц
Хроника

Данас обележавање 75 година од како је Црвена армија ослободила Аушвиц

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. јануар 2020.

 Аушвиц -- Преживели из Аушвица, у којем су нацисти убили око 1,3 милиона људи, окупљају се данас како би обележили 75 година од када је Црвена армија ослободила логор.

Више од 200 преживелих, од којих су многи Јевреји, доћи ће на церемонију из Израела, Сједињених Држава, Аустралије, Перуа, Русије, Словеније и других делова света, а у Пољској су данас и многи који су изгубили родитеље и претке у Аушвицу или другим нацистичким камповима, пише АП.

Комеморацији, коју ће предводити председник Пољске Анџеј Дуда и шеф Светског јеврејског конгреса Роналд Лаудер, присуствоваће и бројни светски званичници, међу којима су и председник Израела Рувен Ривлин, премијерка Србије Ана Брнабић, преседница Словачке Зузана Чапутова, председници Аустрије Александер ван дер Белен и Немачке Франк Валтер-Штајнмајер, словеначки председник Борут Пахор, премијерка Белгије Софи Вилмес, премијери Бугарске Бојко Борисов, Хрватске Андреј Пленковић и Чешке Андреј Бабиш.

Јевреји су били најбројнији међу 1,1 милион људи који су изгубили живот у логорима, али је међу њима било и Пољака, Руса...

Вече уочи комеморације, преживели су се, ослањајући се на своју децу и унуке, прошетали по месту где су били доведени и у којем су преживели најстрашнија мучења.

Они су рекли да су дошли у Аушвиц да се сећају, да поделе своју судбину са другима и покажу пркос према онима који су желели да их униште.

"Немам гроб на који бих отишла, али знам да су моји родитељи овде умрли и спаљени. Доласком у Аушвиц, ја им одајем почаст", рекла је Ивон Енглман, 92-годишња жена која је дошла из Аусралије.

Она се сећа да је била доведена у Аушвиц из гета у Чехословачкој, да су јој скинули одећу, обријали главу и ставили у гасну комору.

Неким чудом, гасна комора тог дана није радила и она је преживела.

Јенет Шпигел, 96-годишњакиња, имала је 20 година када је доведена у Аушвиц, где је провела девет месеци.

Сада живи у Њујорку и боји се растућег антисемитизма у Сједињеним Државама.

"Млади људи морају да знају да ништа није сигурно, да се грозне ствари могу десити и да морају да буду опрезни. А оно што се догодило Јеврејима, никад не би смело да се понови", рекла је Шпигел.

Светски лидери су се прошле недеље окупили у Јерусалиму на 5. светском форуму о Холокаусту, када је обележена и годишњица ослобођења Аушвица, а тај догађај је пољски председник бојкотовао након што је руски председник Владимир Путин окривио Пољску за избијање Другог светског рата.

Организатори наводе да фокус церемоније треба да буде на преживелима, а не на политици.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер