субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Непостојећа новинска агенција залаже вредне слике да би намирила дугове; Александар Гајовић: Иако је Танјуг правно угашен у октобру 2015. године, „не постоје услови за његово фактичко гашење“
Хроника

Данас: Непостојећа новинска агенција залаже вредне слике да би намирила дугове; Александар Гајовић: Иако је Танјуг правно угашен у октобру 2015. године, „не постоје услови за његово фактичко гашење“

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 06. април 2018.

Иако непостојећа новинска агенција залаже слике да би продала дугове, државни секретар Министарства културе и информисања за Данас каже да они послују "тржишно".

Док новинска агенција Танјуг, која послује иако је правно угашена одлуком Владе Србије давног октобра 2015, залаже вредна уметничка дела да би исплатила дугове, државни секретар за информисање Александар Гајовић објашњава за Данас да се „услови за фактичко гашење Танјуга правно и законски нису стекли“.

У дугове агенције Танјуг, која је 2016. годину завршила са губитком од 51,3 милиона динара, сада се убраја и онај за порез на имовину од око 5,7 милиона динара, због чега је Танјуг заложио 205 уметничких дела како би одложио њихово плаћање.

Овај дуг настао је за коришћење државног земљишта, известио је ЦИНС, откривши притом да Танјуг има право на коришћење њива и објеката у београдским општинама Чукарица и Земун.

Како јавно предузеће Танјуг може да поседује имовину – користи државно земљиште, и даје у залог уметничка дела, још увек није јасно.

Државни секретар објашњава да се Министарство културе и информисања не бави финансијама и дуговањима ниједног медија, те да зато немају информације како Танјуг располаже овом имовином.

– То се односи и на агенцију Танјуг, која од 2015. године послује по тржишним принципима, тачније, не финансира се из буџета Републике Србије, навео је Гајовић. Што се тиче разрешења њеног статуса, додаје он, „неки ставови у том смислу су садржани у документу Стратегије развоја система јавног информисања, чија се јавна расправа очекује“.

На питање како се збирка од 197 слика и осам скулптура нашла у Танјугу и зашто Танјуг њоме слободно располаже, Гајовић одговара да је „архива агенције Танјуг стварана дуги низ година и одлуком Владе је пренета у Архив Југославије. Што се тиче збирке дела која помињете, претпостављамо да Дирекција за имовину Републике Србије води рачуна о томе“.

Ипак, од Дирекције за имовину Данас није добио никакве информације о имовини којом Танјуг расположе, односно којом би држава требало да располаже.

Затражили су од Танјуга по закону о слободном приступу информацијама од јавног значаја али одговора још нема. Ни директорка Бранка Ђукић није одговарала на позиве новинара листа Данас.

Дугови

Танјуг је у образложењу за одлагање дуга од пореза на имовину, због кога је заложио поменута дела, навео да не може да га исплати одмах јер би им то „нанело битну економску штету“, што је Град Београд, односно Секретаријат за јавне приходе, прихватио и допустио плаћање на рате. Да ли Танјуг уредно исплаћује ово дуговање, као и да ли има још дугова, од поменутог Секретаријата нисмо сазнали.

(Данас)

Видети још:

ЦИНС: Танјуг заложио 205 уметничких дела у вредности 7.069.166 динара да би им град омогућио отплату пореза од 5.704.093 динара на рате

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер