петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Немачка дипломатија подстиче Вучића да "уклони" Николића
Хроника

Данас: Немачка дипломатија подстиче Вучића да "уклони" Николића

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 07. август 2015.

- Влада Србије повући ће из процедуре Закон о посебним условима продаје одређених непокретности у својини Републике због дописа председника државе и "злонамерних тумачења мотива за доношење таквог закона", најавио је јуче премијер Србије Александар Вучић на ванредној конференцији за новинаре у Немањиној 11. Према његовим речима, Влада планирала да прода 161 објекат, 205 станова, 25 пословних простора и 16 гаража.

Вучић је објаснио да је "намера Владе била да прода оно што је у државном власништву и да уместо да троши милионе на годишњем нивоу у првом тренутку заради десетине милиона, без икакве обавезе око одржавања тих објеката“.

- Имам пуно поверење у Томислава Николића, као и он у мене. Сигуран сам да му није ни на крај памети формирање нове политичке странке, а лично немам времена за страначке приче - нагласио је Вучић.

Он је негирао спекулације о сукобу између њега и председника Србије, који наводно оснива нову странку. Исте те приче јуче је за наш лист демантовала и саветница председника Републике Станислава Пак Станковић.

- Одлука председника Србије Томислава Николића да не потпише Закон о посебним условима продаје одређених непокретности у својини Републике, зато што је у супротности са Уставом, не значи да оснива нову странку. То је злоупотреба јавних гласила и замајавање јавност - каже Станислава Пак Станковић.

Она тврди да "нема ниједног разлога" да се Николићево враћање спорног закона у српски парламент, у коме апсолутну већину има СНС, тумачи као "спор између председника и премијера Србије".

Иако се и из Председништва и из Владе Србије и раније више пута чуло да између Николића и Вучића нема неслагања, а сам председник верује да су њих двојица "пакет" који ће делити заједничку политичку судбину, политички аналитичар Душан Јањић каже за Данас да су се Николић и Вучић "интересно већ раздвојили". Јањић процењује да се "напредњаци неће цепати до предстојећих избора, иако на терену већ постоје општински одбори СНС - Томислав Николић, чији људи седе и у Влади Србије".

У дипломатским круговима спекулише се да сукоб између Николића и Вучића одавно тиња и да је спорна (рас)продаја државне имовине само почетак његовог јавног исказивања. Данасови извори причају да, наводно, немачка дипломатија подстиче Вучића да "уклони" Николића, због процене да би, упркос покушајима да се његов утицај ослаби међу напредњацима у скупштини и на терену, могао да се покаже као "незгодан играч" у предстојећој промени Устава Србије.

Одговор на питање да ли је и зашто однос председника и премијера Србије "пукао" баш на Закону о продаји дела државне имовине актуелним закупцима, можда би могао да се нађе у списку државних непокретности за продају и њихових актуелних закупаца, којима би спорни закон омогућио да постану власници. Због "годишњих одмора и службених путовања" у Дирекцији за имовину Републике Србије, као ни у Дипломатском стамбеном предузећу није могуће добити такве податке.

Дирекција за имовину Републике Србије објавиће списак државне имовине и све податке о њој почетком идуће недеље, чим се њен в. д. директора Јован Воркапић врати са службеног пута, речено је Данасу у овој дирекцији. Она се о државној имовини стара од 1996. и, на основу Закона о министарствима, води рачуна, између осталог, о јединственој евиденцији непокретности и одређених покретних ствари у својини Републике Србије, као и свим правним и финансијским аспектима њиховог коришћења, укључујући службене зграде, пословне просторије, стамбене зграде, станове и гараже.

У Дирекцији за имовину, која ради под надзором Министарства финансија, Данасу је речено да они нису надлежни за виле, гараже и друге објекте који су на листи Дипоса, из ког није могуће добити никакве податке док се директор Ђоко Кривокапић не врати са одмора. Пре него што је Скупштина Србије 31. јула изгласала спорни закон, Вечерње новости су, позивајући се на Дипос, објавиле да би "око 60 државних вила на Дедињу, Сењаку и Врачару могло да промени власнике уколико у парламенту прође Предлог закона о посебним условима продаје одређених непокретности у својини Републике". О листи објеката за продају, како је речено у Дипосу, одлучују: Републичка дирекција за имовину, Министарство финансија и Влада Србије.

Тада је објављено и да Дипос располаже са 408 некретнина и да се на том списку налази 161 вила, од којих су 72 закупиле дипломатско-конзуларна представништва. У Дипосовом фонду су и 22 пословна простора, 16 гаража, 209 станова, од којих су 11 закупила дипломатско-конзуларна представништва, док око 90 станова користе избеглице са простора бивше СФРЈ.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер