петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Надлежни разматрају увођење ковид апликације у Србији
Хроника

Данас: Надлежни разматрају увођење ковид апликације у Србији

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 08. август 2020.

Апликација која прати контакте са људима зараженим корона вирусом, требало би да ускоро заживи у Србији, а према речима надлежних неће користити податке о личности и биће добровољна, пише лист Данас.

Према тим најавама грађани ће сами инсталирати апликацију на своје телефоне и тако добијати обавештења да ли су били у контакту са људима зараженим ковидом 19.

Једини податак који ће апликација употребљавати биће корснички ИД.

Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности Милан Мариновић изјавио је да је средином јула одржао састанак са владином канцеларијом за информационе технологије, а тема су биле апликације  за праћење контаката заражених корона вирусом.

"Намера је да Институт за јавно здравље Батут успостави и користи софтверско решење за мобилне уређаје цовтак, уз подршку владине канцеларије за информационе технологије и РФЗО-а", објашњава Мариновић.

Он је рекао да ће се ИД за апликацију добијати од лекара, а у њеном раду кључна је блутут технологија.

"На основу јачине блутут сигнала процењује се колико су две особе међусобно удаљене. При томе подаци о вашим контактима могу бити сачувани само у вашем телефону, што представља децентрализован приступ, а могу бити сачувани и у једној већој бази којом руководи на пример Министарство здравља, то је централизован приступ", каже Андреј Петровски из Шер фондације. 

Он истиче да централизован приступ отвара простор за злоупотребе јер се људи прате све време.

"Могу да се користе и ГПС подаци, што не би требало, јер није важно на којој локацији сте били, већ је важна сама информација да сте имали ризичан контакт", напомиње саговорник Данаса.

Повереник је рекао да на састанку није било речи о поменутим приступима.

"Такође је скренута пажња да се мора предвидети како ћесе осигурати тачност података, колико ће се и како подаци чувати", истиче Мариновић.

Напомиње се да су све појединости важне, нарочито због пропуста који су пратили израду информационог система ковид 19, чиме је такође руководио Батут, уз подршку РФЗО и владине канцеларије за информационе технологије. 

Повереник је иначе упутио примедбу да недостаје студија утИцаја ковид информационог система, као и уговор између Батута и РФЗО.

Масовни надзор или заштита приватности

Драгана Бајић, једна од ауторки анализе Центра за европске студије, каже да су блутут апликације бољи избор од оних који бележе локације корисника: 

"Свака намера да се изради апликација мора да пође од окупљања представника власти, повереника, цивилног друштва и технолошке заједнице како би се нашло решење које све заинтересоване стране подржавају и које би било представљено на транспарентан начин". 

Амнести интернешенал недавно је упозорио да 11 земаља у свету користи ковид апликације које озбиљно нарушавају приватност грађана јер користе ГПС податке. 

Према њиховим подацима Норвешка, Кувајт и Бахреин користиле су посебно инвазивне апликације које су служиле као механизми за масовни надзор.

Након овог њиховог извештаја, Норвешка је повукла своју апликацију.

Из Владе Србије нису одговорили на питања у вези са израдом апликације за праћење контаката заражених особа короном.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер