Хроника

Данас: Могу ли штрајкови радника да прерасту у политички бунт?

Штампа
недеља, 16. јул 2017.

 Раднички бунт започет пре више од 100 дана у фабрици шинских возила - Гоша ослободио је утихнуло незадовољство радника у свим крајевима Србије.

Али, како сада ствари стоје, опозиционе странке изгледа немају намеру да социјални бунт искористе и створе услове за политичку борбу и стварање услова за евентуалну смену власти. Подршку и позив на окупљање због солидарности са радницима најавио је за недељу у Новом Саду једино Студентски протест Нови Сад.

Незадовољство и штрајкови радника Фијата, Гоше, грађевинске фирме Рајко Митровић, ФАП-а и Горења лако би могло да доведе до изласка запослених на улице. Ситуација у неким од тих предузећа је заиста таква да је питање дана када ће бити донета одлука о доласку пред зграду Владе у Београду, јер су ресорни министри на челу са премијерком остали неми, или пак неосетљиви, на то што радници раде у тешким радним условима, имају ниске плате или пак што годинама не добијају новац за свој рад.

Саша Јанковић, лидер Покрета слободних грађана, за Данас каже да у Покрету не желе да мимо воље синдиката и радника политизују протесте.

- Разговарали смо са њима и они се плаше да ћемо, ако се укључимо, смањити шансе да им захтеви буду испуњени. Иако нису у праву - кршење права радника је у темељу политике напредне владе и само се политичком борбом може зауставити, ми ипак поштујемо њихову молбу. Чекаћемо да и сами схвате да морају да се ослободе страха којим Влада кочи синдикалну борбу и онда ћемо удружити снаге. Бићемо ту, нас неће растерати – поручује Јанковић.

Борко Стефановић, лидер Левице Србије, за Данас каже да су ови штрајкови болан почетак буђења свести грађана о драстичној разлици између неиспуњених обећања ове власти, ружичасте стварности на контролисаним електронским медијима и сурове свакодневице пуне понижења, неизвесности, беде и сиромаштва у Србији.

- Ово није преломни тренутак али може бити почетак процеса у Србији где ће грађани памтити лажи и грешке власти и чути програме и политике које су у њиховом интересу. Ми свакако подржавамо штрајкове јер су потпуно оправдани и јер су почетак немирења са судбином јадно плаћених и понижених људи који покушавају да живе од свог рада. Од огромне важности је да другачија политика која је против овог периферног и дивљачког капитализма буде носилац интереса свих који се боре за човека и његове интересе. Са овом влашћу али и са великим делом опозиције, ће увек бити само приватизација, субвенције за мизерно плаћене раднике, недостатак услова рада и сигурности посла. Зато наша алтернатива и постоји, јер нисмо као остали – наводи он.

Социолог Срећко Михаиловић за Данас каже да политичког бунта нема без политичких странака.

- А овде, осим странака на власти, не видим неге друге странке које би могле да имају иоле већи утицај. Значи раднички бунт ће остати раднички. Оне чак немају ни толико утицаја да тај раднички бунт злонамерно искористе и на тај начин га осујете – наводи Михајловић.

Политички аналитичар Драгомир Анђелковић, за наш лист каже да овај талас штрајкова не може да прерасте у политички бунт, бар не у овој фази која има социјално-економску димензију.

- Али ови штрајкови су озбиљно упозорење властима да бунт може да поприми и политичку ноту уколико власт остане нема на захтеве радника и буде на страни крупног капитала, јер се не може радити на економском развоју уколико се инвеститорима продаје само јефтина радна снага – указује Анђелковић.

На питање шта би се догодило да опозиционе странке подрже страјкаче, он одговара да би то у овој фази било и контрапродуктивно јер ће протест одмах постати политички и може доћи до подела унутар радника по политичкој линији.

- Уколико власт не буде реаговала и нема одговоре на захтеве штрајкача онда би и странке могле да се придруже протестима. Ипак, радници могу да размишљају и на начин да овакав систем није измислила СНС већ ДС, а СНС га само није променила – закључује Анђелковић.

“Обавеза и дужност да се окупимо”

Студентски протест Нови Сад позвао је све незадовољне људе у недељу у 18 сати на мирно окупљање на Тргу Слободе испред Градске куће како би исказали незадовољство очајним стањем у којем се друштво и земља налазе. Како се наводи у њиховом саопштењу, “у тренуцима када се пламен борбе за бољи живот почео ширити међу радницима и свим другим угроженим људима у Србији, сматрамо да је наша обавеза и дужност да се поново окупимо и да им пружимо подршку и дамо свој допринос њиховој, али и нашој заједничкој, борби јер од успеха њихових штрајкова зависиће много тога не само у њиховој будућности већ и у будућности свих нас”. Они желе да се покаже да цела земља солидарно подржава радничке Заставе, Гоше, Горења, који протестују и штрајкују против немогућих радних услова, затим малинаре и социјалне раднике, али и новинаре, пољопривреднике, медицинаре, просветаре и све друге који ових дана бивају приморани да се побуне ради бољег живота.

У тиму Против диктатуре за Данас кажу да иако подржавају штрајкове не планирају окупљање поводом њих. “Имамо сарадника у Крагујевцу који је у активном контакту са штрајкачима”, речено нам је у тиму Против диктатуре.

(Данас)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]