среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Мегатренд формира комисију за докторат Небојша Стефановића
Хроника

Данас: Мегатренд формира комисију за докторат Небојша Стефановића

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 21. август 2014.

Београд -- Мегатренд универзитет објавиће у понедељак имена чланова независне комисије која ће испитати наводе да је докторат Небојше Стефановића плагијат, сазнаје Данас.

Ректор тог универзитета Слободан Пајовић каже за Данас да ниједан од три члана комисије није запослен на Мегатренду, већ су са државних универзитета. Он је додао да ће после седнице Сената Мегатренда у понедељак, о саставу комисије обавестити Конференцију универзитета Србије и јавност.

С друге стране, Универзитет Унион ни после више од месец дана није успео да формира комисију која би анализирала докторат функционера ДС Александра Шапића, који је такође означен као плагијат.

Ректор Униона Златко Стефановић каже за Данас да су сви покушаји да у комисију ангажује професоре са других универзитета били безуспешни. Он истиче да засад имају само једног члана комисије са Униона, али да недостају два са других универзитета.

Намера Униона је била да ангажује професоре са државних универзитета, како би се избегла сумња у непристраност комисије, уколико би чланови били са других приватних високошколских установа.

Чланство у комисији одбило је неколико професора са београдског Економског факултета и Факултета организационих наука, као и са Економског факултета из Суботице, који је у саставу Универзитета у Новом Саду.

Првобитно образложење појединих професора са Београдског универзитета је било да им је забрањено да учествују у комисији.

Али и након што је ректор БУ Владимир Бумбаширевић изјавио да је чланство у комисији за испитивање спорног доктората дозвољено и да нема везе са забраном рада на конкурентским установама, неки су одустали, а други нису одговарали на позиве и мејлове ректора Стефановића.

"Један колега са Београдског универзитета је рекао да је млад професор и да не жели да се бави таквим стварима да не би имао проблема у каријери. Професорка са ФОН-а коју сам звао је казала да би радо прихватила, али је она у звању доцента, а пожељно је да чланови комисије буду најмање ванредни професори, ако не можемо да нађемо редовне. Она је предложила колегиницу, која је до краја августа ван земље, па ћемо морати да сачекамо", објашњава Стефановић.

Он Истиче да би као трећи члан комисије могла да буде ангажована професорка са Универзитета у Нишу, али ће и њу морати да сачекају месец и по дана јер има здравствених проблема. По формирању, комисија ће имати рок од 60 дана да Сенату Униона поднесе извештај у вези са наводима о Шапићевом докторату.

На Универзитету у Београду још нису добили извештај Наставно-научног већа Факултета организационих наука о наводима о докторату градоначелника Београда Синише Малог, који је та високошколска установа усвојила пре летње паузе.

Декан ФОН-а јуче није одговарао на позиве Данаса, а како незванично сазнаје овај лист, већина чланова Већа подржала је оцену ментора Ондреја Јашка да Малова докторска дисертација садржи несумњив научни допринос, на који није утицало неадекватно коришћење литературе.

Проректорка за науку Универзитета у Београду Иванка Поповић каже за Данас да извештај са ФОН-а није још стигао, јер су запослени у Ректорату до 25. августа на летњој паузи. Она најављује да ће Сенат БУ разматрати тај извештај на једној од наредних седница и да „није у интересу Универзитета да ова прича остане незавршена“.

Према њеним речима, Сенат има две могућности: да прихвати образложење ФОН-а или да у супротном донесе одлуку о формирању експертске комисије, која би преиспитала поменуту докторску дисертацију.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер