субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Контроверзе око новог филма Лазара Ристовског - Војници плаћени мање од волова и коња
Хроника

Данас: Контроверзе око новог филма Лазара Ристовског - Војници плаћени мање од волова и коња

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 11. мај 2018.

 Не знам о томе ништа. Апсолутно ништа – кратко је поручио за Данас продуцент и глумац Лазар Ристовски, упитан да прокоментарише наводе да су у његовом новом филму „Чарапе краља Петра“ коњи и волови вишеструко плаћенији од припадника Војске Србије.

Војницима је, наиме, обећана дневница од 1.100 динара за статирање, док ће за исту улогу коњи добијати по 100 евра а волови 33 евра.

Војници су протеклих дана изнео низ притужби на понижавајуће услове током снимања филма. Проблем није само дневница, која је знатно нижа од оне која се исплаћује за изнајмљивање коња и волова, већ и чињеница да једу храну из конзерви, у нехуманим условима, јер по сунцу сатима статирају, док обавезе у јединици и њиховим породицама трпе.

Председник Војног синдиката Србије Новица Антић каже за Данас да су војници приморани да статирају у филму, јер је то њихов задатак који је наложио лично начелник Генералштаба Љубиша Диковић.

– Они немају могућност да одбију извршење задатка. У филму глуме војнике, али и сељаке на њивама, у зависности од потребе. Ангажовани су из чисто финансијских разлога, јер би статисти знатно више коштали од војника. Више од 200 њих учествује у изради овог филма, а и сам генерал Диковић је неколико пута обилазио место снимања. Тренутно се снима у касарни на Топчидеру – каже Антић.

Војни синдикат Србије реаговао је саопштењем на низ притужби које су протеклих дана добили од војника-статиста:

„Навикли смо да злоупотреба ресурса војске, полтронство и снисходљивост појединаца на важним дужностима у војном врху нема граница, али

направљени корак да српски војник добије горе услове и третман од животиња у овом приватном продукцијском пројекту – опасан је преседан. Морални, људски, али и законски преседан“, наводи се у саопштењу Војног синдиката, који је за срамоту оптужио Министарство одбране „које ће, можда, некад исплатити војницима обећану дневницу од 1.100 динара“.

„Не желимо да поверујемо да они који треба да брину о материјалном положају српских војника намерно девастирају људско достојанство припадника Војске Србије. Али је неспорно да оваквим понашањем потврђују ону чувену изјаву највећег војсковође у српској историји, војводе Живојина Мишића, да „српски во и српски војник треба да добију споменик на Теразијама“, када је говорио о односу надлежних према учесницима рата“, наводи се у саопштењу. Тај однос је, кажу у синдикату, природан след свих мобинга, малтретирања под маскама и

иживљавања које неспособни официри и огољени каријеристи годинама спроводе у Војсци Србије. Упозорава се и да се третманом војника током снимања филма на најбруталнији начин крше закони.

„Ко је наредио да се људство јачине две чете свакодневно са редовних задатака премешта у шаторе приватних филмских продукција, постоје ли одлуке да се из буџета исплате дневнице, ко је то одобрио, потписао? Постоји ли у

плану рада Генералштаба позиција или конто под називом „статирање у филмовима“, да ли је и ово још једно у низу ненаменско трошење буџетских средстава – питања су које је ВСС упутио надлежнима у Министарству одбране.

Буџет од 40 милиона динара

„Краљ Петар Први у славу Србије“, радни је наслов филма и серије у продукцији РТС-а и „Зилион филма“, а сценарио је делом базиран на роману Милована Витезовића „Чарапе краља Петра“. Прва клапа филма пала је у марту, на Старој планини. У тим сценама се приказује страдање српске војске и цивила у зиму крајем 1915. и почетком 1916. године. Лазар Ристовски, глумац и продуцент филма и серије, припремао је овај пројекат седам година, најављујући да ће то бити врхунац његове каријере. Комисије Филмског центра Србије је прошле године овом филму доделила 40 милиона динара.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер