петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: И даље стижу потврде о лошем односу пословодства у Јури према радницима, Инспекција рада добила четири аутомобила од Јуре
Хроника

Данас: И даље стижу потврде о лошем односу пословодства у Јури према радницима, Инспекција рада добила четири аутомобила од Јуре

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 29. април 2016.

 Београд - Пре два дана из Лесковца, а јуче и из Крагујевца и Ниша, стижу потврде о лошем односу пословодства у Јури према радницима и узалудним покушајима да организују синдикат у некој од четири фабрике колико их у Србији има ова јужнокорејска компанија. Уставом Србије "јемчи се слобода политичког, синдикалног и сваког другог удруживања", али Устав наше земље у Јури, очигледно, није изнад правилника ове компаније.

А према том "правилнику", људи се уписују када одлазе у тоалет и то када им се дозволи, отпуштају се после седам дана боловања, исто важи и за оне који не донесу одмах дознаке о боловању. По том правилнику, изгледа да се и покушај синдикалног организовања кажњава отказом.

- Три године сам радио у Јури у Нишу, покушали смо да оснујемо синдикат, али нису нам дали прилику. Прикупили смо потписе радника и тражили да нас приме, али није било шансе. Ми који смо то организовали, добили смо отказе и још се судимо - каже за Данас Немања Васиљевић, бивши радник Јуре.

Он каже да је инспекција у фабрици било, али да никад ништа није урађено, јер је једно време начелник нишког Инспектората, Радомир Николић, био и саветник генералног директора Јуре. Васиљевић каже да је опште позната ствар и то да је Инспекција рада добила четири аутомобила од Јуре.

Некада први у реду борац за радничка права, сада министар рада Александар Вулин, је за наш лист, одмах након свечаног обележавања Дана безбедности и здравља на раду, рекао да је "неправилности" у Јури било, али да су им се радници јављали тек након што напусте фирму, тако да је тешко било доказати понашање послодаваца које је за сваку осуду.

- Инспекција рада је била неколико пута у Јури и није било потребе да се пише да Министарство рада није реаговало поводом жалби запослених у тој фабрици. Нажалост, нама се радници јављају тек након што изгубе посао, а не док су у фирми. Веома је тешко, готово немогуће, доказати да је било неких понашања послодаваца која су за сваку осуду - истакао је Вулин, поводом писања Данаса да у фабрици Јура не могу да у радно време иду у тоалет и да им је препоручено да носе пелене.

На наше питање да ли је инспекција некада утврдила неке неправилности у Јури, Вулин наводи да је било неправилности, али да такве о којима је писао Данас нису пријављене. "Ако постоји однос послодавца према раднику који није према закону, ми морамо да знамо, обавестите нас", поновио је Вулин.

Међутим, позив министра свакако није гарант радницима који у просеку раде за 25.000 динара, да неће добити отказ уколико се обрате властима.

- Нека се обрате нама, нико због тога не може да им да отказ - одговарио нам је Вулин.

И министар и сви остали, међутим, знају да је то "празна" прича и да у пракси отказ може да се добије и то врло лако.

То нарочито знају труднице и породиље, које су изгубиле посао у крагујевачкој Јури пре две године. Оне ни након добијених судских пресуда нису успеле да задрже посао.

- Неколико жена које су пре две године добиле отказ док су биле на трудничком или породиљском, добиле су спорове на суду, враћене су на посао, али су после свега неколико месеци поново добиле отказе - каже за Данас синдикални повереник за Рачу Тома Вељковић.

Он каже да у фабрици у Рачи ради 1.200 људи, и да се о дешавањима у кругу фабрике "прича по кафанама", али да нико нема храбрости да изађе у јавност.

- Откад је почела да ради фабрика било је неколико покушаја да се направи синдикат. Нико није успео. Они имају некакав савет радника у фирми, али су то људи које поставља послодавац - истиче Вељковић.

На наше питање да ли су тачне приче да је злостављања било и у фабрици у Крагујевцу, Вељковић каже да јесу и да конкретно зна за један пример - да их терају да стоје уз траке, чак и када оне не раде, односно када нема посла.

Председник Синдиката Слога Жељко Веселиновић каже да су људи који су због покушаја да организују синдикат у лесковачкој Јури добили отказ, да имају пресуду да су у праву, али да нису враћени на посао. Веселиновић каже да је Инспекторат за рад наложио 2015. да се отпуштени радници врате на посао, али се то није десило.

- То је само доказ колико Инспекторат нема ингеренцију - напомиње он.

Људи се плаше да причају за медије јер је, како каже Жељко Веселиновић, било ситуација да је жена због изјаве која се појавила на сајту њиховог синдиката добила отказ. Синдикат Слога је улагао и протестну ноту амбасади Јужне Кореје због понашања послодаваца у Јури, али су у неколико наврата писали и тражили да се проблеми реше и то пре неколико година министру рада Расиму Љајићу, Борису Тадићу, али и Млађану Динкићу који је уосталом пре шест година довео Јуру у Србију. Ни на једно од писама, тврди Веселиновић, синдикат није добио одговор.

Премијер Србије Александар Вучић је изјавио да ће се постарати да лично разговара са власницима и радницима фабрике електро-каблова Јура у Лесковцу, који су ових дана организовали петнаестоминутни штрајк због наводне тортуре власника. Премијер је гостујући на ТВ Првој рекао да је наложио министру Александру Вулину да види о чему се тамо тачно ради. "Али, дајте да заштитимо инвеститоре који долазе, да их не терамо само зато што нам је то тема и што желимо некоме да се додворавамо", рекао је премијер Вучић. Сматра да је све што се ових дана дешавало у тој фабрици, мислећи на протест радника, требало да буде тише и да се не води кампања против инвеститора, поготово што хоћемо још инвестиција из Јужне Кореје.

Апел министра

Министар Александар Вулин тврди за Данас да инспекција рада иде у Јуру и без позива и са позивом и да би надлежнима значило много када би им се радници који имају било који разлог, обраћали док су у радном односу. "Ево и сад апелујем на њих да се обрате док су у предузећу. Морате нам рећи истину и не може нико да вам да отказ због тога што сте нас обавестили", напомиње Вулин.

Шеф смене добио отказ

Због петнастоминутног штрајка у јужнокорејској компанију "Јура" у Лесковцу, шеф смене је разрешен јер је означен као коловођа, а неколико радника је новчано кажњено, преноси портал Југмедија"Радници су кажњени због неке наводне грешке у производњи, а шеф зато што га је неко цинкарио да је наговарао раднике на штрајк", каже једна радник.Радници прве смене су зауставили машине у знак протеста што им пословодство није дозволо нерадан дан за државни празник 2. мај и други дан Ускрса, који се падају 2. маја.

Инспекција рада: Било је неколико пријава радника

Инспекторату за рад се до сада нису обраћали запослени у корпорацији "Yура" у Лесковцузбог злостављања на раду, наводи се у саопштењу Министарства рада. "Забележено је неколико пријава некадашњих радника те фабрике који су се, по престанку радног односа обраћали Инспекцији рада са притужбомда суу бившем предузећутрпели неки вид мобинга", истиче се у саопштењу.

Инспектори рада су, како тврде у Министарству, по сазнању да су радници обуставили рад на 15 минута незадовољни одлуком послодавца да 2. и 3. мај буду радни дани обавили надзор у фабрици и утврдили да су сви запослени "обављали рад".

"Приликом инспекцијског надзора нико од запослених није пријавио случајеве злостављања и малтретирања који су наведени у појединим медијима нити су инспектори дошли до доказа који би те наводе потврдили", наводи се у саопштењу Министарства рада.

Инспекција је утврдила да су сви запослениу складу са Законом добили Обавештење о забрани вршења злостављања и сексуалног узнемиравања на раду и у вези с радом. У последње две године Инспекторат за рад је, како се наводи у саопштењу,обавио седам редовних надзора у области радних односа и безбедности и здравља на раду,као и још пет надзора по захтеву запослених који су се односили на отказ уговора о раду по основу проглашења технолошким вишком као и на упозорење пред отказ уговора о раду.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер